ریخت شناسی گیاهی ( درس سوم )

ریخت شناسی ( درس سوم ):

گفتیم که جوانه ممکن است به گل تبدیل شود .گل یکی از مهمترین اجزاء گیاه است که در نهایت به بذر تبدیل می شود.البته تبدیل گل به بذر تحت شرایطی میباشد که در صورت مهیا نبودن آن ، بذری تولید نمیشود.بطور مثال ،پیچ اناری در شرایط آب و هوایی خوزستان به بذر نمیرود ولی در شرایط آب و هوایی اصفهان و... به بذر میرود . اجزای گل شامل:

 1 – کاسبرگ ، بیرونی ترین عضو گل که معمولاً به رنگ سبز است .

2 – گلبرگ ، دومین قسمت گل را گلبرگها تشکیل میدهد معمولاً در اثر وجود رنگدانه های مختلف ،رنگی هستند.

 3 – نافه گل ، از تعدادی پرچم تشکیل شده است که حاوی عضو نر گیاه « دانه گرده » است .

4 –مادگی ، که اندام ماده گل را تشکیل میدهد و از سه قسمت تخمدان ، خامه و کلاله تشکیل شده است .

البته همه گلها، تمام این اجزا را ندارند . که بر این اساس تقسم بندیهایی دارند که شامل:

 1 – گلهای کامل که همه اندامها را دارند.

 2 – گلهای ناقص که بعضی اندامها را ندارند.

* ازطرف دیگر از لحاظ جنسی به شرح زیر تقسیم می شوند:

الف- گلهای تک جنسی ( فقط یکی از اندامهای جنسی را دارد ).

ب- گلهای دوجنسی ( دارای هر دو اندام نر و ماده می باشند ).

گیاهانی را که دارای گلهای نر و ماده بر روی یک گیاه می باشند تک پایه می نامند مانند مرکبات ، سیب ، گلابی ، هلو و...گیاهانی که در آنها گلهای نر و ماده روی دو گیاه متفاوت قرار دارند را دو پایه می نامند. مانند نخل ، پسته و... تولید بذرو در نهایت بوجود آمدن میوه در گیاهان پروسه بسیار پیچیده و مهمی است که حاصل زحمات طاقت فرسای کشاورزان به آن بستگی دارد. این کار با گرده افشانی شروع میشود . منظور از گرده افشانی قرار گرفتن دانه گرده  (اندام نر ) بر روی کلاله مادگی می باشد عملیات گرده افشانی به طرق مختلف صورت می گیرد در بعضی از گیاهان بوسیله انسان در خیلی از گیاهان بوسیله باد و حشرات و... این کار صورت می گیرد.دانه گرده می بایستی بر روی کلاله جوانه زده و مسیر کلاله و خامه را طی کند تا خود را به تخمک برساند . عوامل مختلفی در این شرایط موثرند که مهمترین آنها عبارتند از درجه حرارت و ناسازگاری و...(ادامه دارد )

/ 3 نظر / 57 بازدید
hamid

سلام جناب مهندس...دست شما درد نکنه

پژمان

سلام ممنون از رحمات شما. منتظر مطلب بعدیتون هستم. موفق و سلامت باشید

زینب حیدری پور

سلام آقای دهداری نژاد ببخشید این سیرهایی که الان دست من هست.اسم محلی نداره؟تو بهبهان دو تا منطقه سیر میکارن.اگه اشتباه نکنم تشان هم سیر کشت میکنن.میخوام اسم دقیق اون روستا رو هم بدونم.برا جمع آوری توده ها میخوام.بعد میشه آدرس وبلاک جدید خودتون رو بهم بگید تا اونجا مزاحم بشم.ممنون از تمام زحماتتون