خواب خوب بهشت - سام شپارد

اسم کتاب : خواب خوب بهشت

نویسنده : سام شپارد

مترجم : امیر مهدی حقیقی

انتشارات : نشر ماهی

سال نشر : 1388

موضوع کتاب : داستان های آمریکایی

تعداد صفحات : 164

 

 

چند روز پیش رفتم کتابفروشی « کتاب شهر » تا برای تولد دوتا از دوستان کتاب بخرم ولی کتابهایی که مدنظرم بود تمام شده بودند. همینجوری که بین کتابها می گشتم ردیفی از کتاب های کوچک جیبی نظرم را به خودش جلب کرد ، دقیقا در اندازه کتاب « مسخ ، کافاکا » بودند . به همین دلیل رفتم سمتشون و کتاب خواب خوب بهشت را برداشتم پیش خودم گفتم چون کوچک و سبکه و مجموعه از چند داستان کوتاه است میزارمش مخصوص برای کیف بیرونم تا زمانی که تو بانک یا ایستگاه اتوبوس یا هرجای دیگر بیکار نشستم صفحاتی از این کتاب را بخونم. البته این اولین بار بود که کتابی از سام شپارد را می خواندم و اصلا اطلاعاتی از دیدگاه و زندگینامه نویسنده نداشتم ولی با نگاهی به اسم مترجم آن « امیر مهدی حقیقت » (سایت شخصی ایشان) انگیزه من در خرید این کتاب بیش از پیش شد چون ایشان همیشه کتاب های جذابی را رجمه می کنند انگار در انتخاب آثار وسواس خاصی دارند و این شد که کتاب رو خرید و خیلی زودتر اون چیزی که فکر میکردم مطالعه اش تمام شد.

برای منی که با دنیای سینما الفتی ندارم بعید نیست که اسم این بازیگر و فیلمنامه نویس را نمی دانستم و الان در سایت ویکی پدیا چند خطی از این نویسنده مطالعه کردم.

نکته جالبی که در داستانها نظر من را جلب کرد که امیدوارم بتوانم آن را ادا کنم : داستان ها به صورت انفرادی از ذهن و تخیل یک نفر خلق میشد و حدس و خیال پردازی و واقع بینی او داستان را شکل میداد. مثل ما وقتی داریم به یک موضوعی فکر میکنیم اما حدس های خودمون را در آن دخیل میکنیم و همچنین بر اساس اون چیزی که خودمان دوست داریم در دنیای خیال خودمان ماجرا را جور دیگری شکل میدهیم ، این نویسنده با مهارت مثال زدنی خود همه این کارها را در جالب کلمات و جملات زیبا بیان می کند که نشان از تجربه و شخصیت خود ایشان دارد.

همین چند روز پیش به جلسه کاری دعوت شدم اما مثل همیشه جلسه یا 45 دقیقه تاخیر شروع شد و من از این فرصت استفاده کردم و صفحاتی از این کتاب را مطالعه میکردم که یهو خانمی که بغل دست من نشسته بود گفت: این کتاب را کجا توزیع کردند؟ من گفتم این کتاب همراه خودم هست . برای اون خانم جالب بود می گفت ای کاش دادن کتاب های جیبی به جای این همه خوردنی و کاغذ تبلیغاتی که دور ریخته می شوند توزیع میشد. نظر اون خانم برای من هم جالب بود و به این فکر کردم اگر به این پرژه بیشتر فکر شود طرح جالبی از آب در می آید و از نویسنده ها و مترجمان و انتشارات حمایت بیشتری میشد.نظر شما چیه؟؟

می توانید این کتاب را به صورت آنلاین از فروشگاه 1000 کتاب خریده داری کنید.

امیدوارم خسته نشده باشید. چشمک

 

/ 0 نظر / 33 بازدید