پینه یا سرآغازه ها ریشه

دوستانی که به تکثیر گیاهان علاقه دارند حتما تا حالا زواید پنبه ایی سفیدی روی قلمه های ساقه ایی که در آب گذاشته اند دیده اند.

به این زوائد پنبه ایی سفید رنگ پینه یا سرآغازه های ریشه می گویند.

پینه مجموعه ایی از سلولهای تمایززدایی شده است. یعنی سلولهای یکی از بافت های گیاهی مثلا پوست یا آوند از حالت تخصصی خود خارج و تکثیر شده و تبدیل به یک توده سلولی تمایزنیافته شده است.حالا این توده آمادگی تبدیل شدن به سلولهای ریشه را دارد اما به شرطی که در محیطی مرطوب باشد و تاریک ، مثل خاک.

 

 

یکی از دوستان این عکس را فرستاند:

قلمه ختمی چینی که در آب قرار داشته و حالا کلی پینه روی آن وجود دارد.

در این مرحله باید خاکی با بافت سبک و مرطوب مثل خاکبرگ یا مجموعه ایی از پیت و پرلیت تهیه کرده و قلمه را آن بگذاریم تا نوک ریشه ها از بافت پینه خارج گردد.

 

 

/ 6 نظر / 14 بازدید
علیرضا

بسیار ممنون از شما[گل]

احسان

لذت می برم وقتی میبینم کسی به کارش علاقه داره.

مجتبی شیرازی

سلام منم برای امتحان قلمه های درخت انجیر را در آب گذاشتم همین پنبه ها ظاهر شدن و بعد از آب خارج کردم و درون خاک کاشتم و مشکلی پیش نیامد [گل]

مهدی

مرسیییییی

بیوطن

سلام خانم فرشید امیدوارم خوب باشید آیا درخت انار را میشه قلمه هوایی زد ؟ چه موقع از به وجود اومدن ریشه اون مطمئین بشیم ؟

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس فرشید ممنون اطلاع دارید که تکثیر گل ختمی از راه قلمه در چه فصلی هست [سوال] و ضمنا شما هم اطلاعی از پودر ریشه دار کردن دارید تا حالا استفاده کردید برای قلمه گرفتن