فیلودندرون برگ انجیری یا راست قامت

جنس گیاهی فیلودندرون داری 200 گونه اصلی شناخته شده در دنیا است و هزاران هیبرید از این گونه ها در سراسر دنیا تولید شده و اغلب جنبه زینتی دارند.

اغلب گونه های فیلودندرون اصطلاحا فرم رویشی تاک دارند یعنی به تنهایی نمی توانند بایستد و حتما نیاز به قیم دارند.اما گونه هایی مثل این گونه مورد بحث ما ، قائم به خود می باشد.

اگر گونه های فیلودندرون را با کمک قیم نگهداریم بوته تولید برگهای بسیار بزرگ و درخشان خواهد کرد ولی اگر به حال خود بگذاریم برگهای به اندازه متوسطی رشد خواهند کرد.

 

 

 

یکی از ویژگی های این گونه ها تولید ریشه های نابجا هوایی در کنار قاعد برگهاست که اینقدر طویل می شود تا به خاک برسند و شروع به جذب مواد غذایی کنند.این ویژگی را اعضای جنس فیکوس نیز دارند.

 

 

فیلودندرون ها گیاهان بسیار مقاومی هستند که هر فرد میتدی و ناآشنا به پرورش گیاهان می تواند یکی از آن را داشته باشد. مطمئنم در هوای آزاد در بوشهر یا هر جایی که یخبندان ندارد به خوبی رشد میکند. من این گیاه را ندارم و میدونم خیلی گران هست اگر کسی داره ممنون میشم یک قلمه از این گیاه را به من بدهد خجالت منم جبران خواهم کرد.مژه

از نور مستقیم تا نور غیرمستقیم و حتی نور مصنوعی را تحمل می کند.

این گیاهان رطوبت دوست هستند و به آبیاری خاک و آبپاشی علاقه زیادی دارند پس فراموش نکنید تا گیاهای شاداب داشته باشید.

قلمه های ساقه این گیاه در آب هم ریشه دار می شود و با توجه به ریشه های نایجایی که تولید میکند به راحتی می توان در خاک کاشت.

با قلمه هوایی نیز قابل تکثیر هست. ( بزودی چند گیاه را قلمه هوایی خواهم زد) 

اگر بعد سالیان دراز این گیاه به بلوغ رسید گلهای مثل دیفن تولید میکند که زیبایی خاصی ندارد و فقط آدم را از چشم انتظاری در می آورد.این گیاه با دیفن هم خانواده است.

 

 

/ 9 نظر / 53 بازدید
میلاد شهرادفرد

بسیار متشکرم ..... من فقط میخواستم بدونم با قطع ریشه های هوایی و قرار دادن در خاک مناسب میتونیم قلمه گیری کنیم یا نه باید از ساقه اصلی این کار انجام بشه ..... و آیا از دم برگ هم میتونیم توسط محلول ریشه زایی قلمه بگیریم یا نه .... بسیار متشکرم .....

حسین جاودانی

خانم فرشید خسته نباشید این گیاه همان پنجه گرگی نیست ؟

حمید

این گل را منم دارم اتفاقا میخواستم ازتون تکثیرش را بپرسم یک از شاخه ها را تو اب 2 ماه گذاشتم خراب شد توی ماسه هم گذاشتم خراب شد حیف که دوریم وگرنه حتما بهتون قلمه میدادم فقط حاشیه برگهاش از من کمی قهوه ای میشه و بهضی برگاش در میاد کوچیک میمونه

yaghi

با عرض سلام میشه بگید قرص ضدبارداری چه تاثیری بر رشد گیاه دارد ؟

حامد

سالم و سپاس از سایتتون این قلمه از ساقه اصلی چجوریه؟منظور از ساقه همونه که ازش رییشه هوایی میزنه؟ یعنی باید ساقه را قطع کنم؟؟ چه فصلی مناسبه؟ در ضمن گیاه من دو برگ انجیری کنار هم هستند (ارتفاع حدود60-70 سانت) چجوری میتونم از هم جداشون کنم؟

حامد

سلام عکسارو براتون فرستادم

حامد

ایمیل اصلاح شد :)

خوانساری

سلام یک سوال دارم من دو تا برگ از این گیاه دارم که داخل آب گذاشته ام . آیا راهی هست که این برگ ها را ریشه دار کنم و تکثیرشان کنم؟ ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید. تشکر

کمک

سلام در مورد برگ انجیری مونسترا ،ناترک،گوجه زینتی هم مطلب بذارین .خیلی بهشون احتیاج دارم][خجالت]