آیا «برگ مصنوعی» پاسخ مشکلات ما در تأمین انرژی است؟

سلام

ببخشید چند روزی نبودم ، سعی کردم مدتی به دنیای واقعی مسافرت کنم ببینم چه خبره ... که دیدم زیباست چشمک


امروز تصمیم گرفتم یکی از سایت های مورد علاقه ام که روزانه وقت برای خوندنش میزارم و از مطالعه اش لذت میبرم را به شما هم معرفی کنم :

یک پزشک

مطمئنم یکبار وارد این سایت شوید دیگه دلتون نمیاد ازش خارج شوید ، این سایت در زمینه IT جدیدترین و بروزترین اطلاعات را به ما میدهد ، البته د زمینه هنر و سینما و پزشکی و ... هم بروز ترین اطلاعات رو در اختیار ما میذاره.

امروز این مطلب رو خوندم و گفتم اینجا هم کپی کنم تا شما دوستان استفاده کنید :

آیا «برگ مصنوعی» پاسخ مشکلات ما در تامین انرژی است؟

اخبار نیروگاه اتمی فوکوشیما این روزها همه انسان‌ها و نه فقط ژاپنی‌ها را نگران می‌کند. علیرغم این همه سال تحقیق و پژوهش در مورد انرژی‌های جایگزین، هنوز هم تصور دنیای بدون سوخت‌های فسیلی ممکن نیست. تأمین انرژی پاک از طریق سدها به گواهی کارشناسان محیط زیست، چندان هم پاک نیست. نیروگاه‌های بادی را همه جا نمی‌توان استفاده کرد و علیرغم پیشرفت‌های اخیر در تولید سلول‌های خورشیدی، هنوز هم آنچنان که باید، این نوع انرژی، پاسخگوی نیاز سیری‌ناپذیر ما به انرژی نیست.

پس چاره کار کدام است؟

پژوهشگران دانشگاه MIT در حال کار روی «برگ مصنوعی» هستند. شاید این برگ مصنوعی که به شیوه‌ای طبیعی انرژی جمع‌آوری می‌کند، پاسخ مشکل باشد، آنها برگ‌های چهارگوش سیلیکونی که به اندازه یک کارت بازی، اندازه دارند و روند فتوسنتز را تقلید می‌کنند. این وسیله در یک سطل آب یا یک گودال گل‌آلود غوط‌ور می‌شود و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار داده می‌شود.

این برگ‌ها حاوی کاتالیزورها یا مولکول‌های تسریع‌کننده واکنش‌های شیمیایی هستند که آب را به اکسیژن و هیدروژن تجزیه می‌کنند. گازهای آزادشده، مبدل به سوخت سلولی و الکتریسیسته می‌شوند. این کاتالیزوها در دو سوی یک لایه سیلیکونی یعنی همان ماده‌ای که امروزه در ساخت سلول‌های خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند، قرار داده می‌شوند. واکنش‌های شیمیایی برای هر کسی که به این برگ غوطه‌ور در آب، نگاه کند، به صورت حباب‌های گاز آزادشده، قابل مشاهده است.

البته ایده برگ مضنوعی اصلا تازه نیست، پیش از این در سال ۱۹۹۸، پژوهشگران لابراتوار ملی انرژی‌های تجدیدپذیر آمریکا هم برگی مصنوعی ساختند، ولی محصول آنها بسیار گران بود و در آن از مواد گرانی مانند پلاتینیوم استفاده می‌شد و به علاوه برگ مصنوعی آنها عمر کوتاهی داشت.

دو سال پیش، در MIT برگ دیگری ساخته شد که در آن از موادی ارزان‌تری که به فور پیدا می‌شود، مثل نیکل و کبالت استفاده شده بود، این برگ ده بار نسبت به برگ طبیعی در تولید انرژی کاراتر است. این برگ مضوعی جدید می‌تواند روزالنه ۳۰ کیلوات -ساعت انرژی تولید کند. در آزمایشگاه این برگ توانسته است، ۵ سال بدون وقفه و مداخله تولید انرژی کند. رئیس تیم پژوهشی MIT، دانیا نوسرا می‌گوید که در دو یا سه سال آینده، نمونه اولیه و کارای برگ مصنوعی ساخته خواهد شد.

این برگ مصنوعی به درد کشورهای فقیر آفریقا و آسیا و همچنین واحدهای نظامی می‌خورد. یک مزیت برگ جدید این است که نیازی به آب خالص برای کار کردن ندارد که تحولی نسبت به نمونه‌های قبلی محسوب می‌شود.

در شیوه جدید، برخلاف سلول‌های خورشیدی معمول، روزها ابری، تولید انرژی را متوقف نمی‌کنند، به علاوه نیازی به ذخیره انرژی در باطری‌ها هم نیست.

یافته‌های این تیم پژوهشی، دیروز در جریان همایش سالانه جامعه شیمی آمریکا، ارائه شد.

منبع

 

/ 11 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
up

سلام بازم عالی بود

بوف کور

درباره کشور ژاپن خواستم بگم من ایران و ژاپن را خیلی دوست دارم ژاپن کشوری متمدن است . و البته ژاپنی ها فهمیدن که اتم بلای جانشان است من امیدوارم مشکلات ژاپن زودتر حل بشه .[قلب]

بوف کور

من چون حس انسانی دارم ارزومه که ژاپنی ها دیگه برایشان مشکلی پیش نیاد[تایید]

بوف کور

ژاپنی ها واقعا دانشمند پرور هستند و امار گرفتن تعداد دانشمندان ژاپن بسیار است .[فرشته]

بوف کور

وبلاگم را بخوان و نظرت را درباره صادق هدایت و گلشیفته فراهانی بنویس مرسی[ماچ]

اناهیتا

برای زندگی بهتربیایید شهرجدیدبهارستان شهربهارستان تقریبا10کیلومتری شهراصفهان است سرچ کنید شهرجدیدبهارستان اینجا مغازه بخرید کتابفروشی باز کنید موبایل فروشی بازکنید و غیره

فعال محیط زیست

مطمئن باش در ژاپن بارانهای شدیدی خواهد امد ابشان تمیز و پاک خواهد شد چو گفته بودند که اب ژاپن با اورانیوم مخلوط شده الوده شده بهرحال انجمنهای حفاظت از محیط زیست و فعالان محیط زیست هستند انجمنهای حمایت از حیوانات هستند

فعال محیط زیست

چون گفته ..........

یک محقق

محققان جهان دارند روی این کار می کنند و تحقیق می کنند که ایا لایه اوزون دوباره دوخته میشود من حدس میزنم دوباره دوخته میشود وبلاگهای علمی زیاد شود هرکس 3وبلاگ