دو رگ گیری

ابتدا پرچمهای گلی که باید گرده افشانی شود توسط پنس جدا می شود و فقط مادگی باقی می ماند. این کار زمانی صورت می گیرد که گل در حالت غنچه و یا کپسولی باشد و بساکها کاملا بسته باشند. بعد پرچمهای گل دیگر که حاوی بساک هستند به آرامی جدا شده و با استفاده از قلمو گرده ها در روی کلاله مورد نظر منتقل می شود. اگر بساکها درشت باشد،  مثل آماریلیس ممکن است نیازی به قلمو نباشد و با نزدیک کردن و تکان دادن بساک روی کلاله گرده افشانی صورت بگیرد. سپس با یک پاکت مقوایی باید به مدت 72 ساعت پوشانده شود تا سایر عوامل مشکلی ایجاد نکنند. این روش بیشتر در گیاهان زینتی فصلی و یکساله کاربرد دارد چون نتیجه در سال بعد قابل مشاهده خواهد بود ولی در گیاهانی مثل آماریلیس حدود 5 سال زمان نیاز است تا گیاه تولید گل کند و نتیجه قابل مشاهده باشد. گیاه تولید شده از بذر جدید نسل F1 نامیده میشود.

تصاویر زیر هم که بر روی پیچ ساعتی انجام شده جالب و بدون شرح هستد.

حالا باید منتظر شد تا تولید بذر صورت بگیره و پس از کشت بذر باید دید  گیاه حاصل چه گلی تولید میکنه!

/ 6 نظر / 364 بازدید
روان مثل رود

چقدر جالب و عالی بود. حتما از نتیجه کارتون هم عکس بگذارید. راستی دورگ گیری شما به چه فرم جدیدی می رسه منظورم اینه که شما که نوشته بودید که روی دو گل یک گیاه انجام دادید.

پریا

خانم حیدری پور اگه اینجا تشریف اوردین لطفا آدرس ایمیلتون رو برای من بذارید چند تا سوال داشتم البته اگه امکانش هست مرسی

زری

سلام عالی بود نیکی جان میوه ای که از پیچ ساعتی به وجود آمده میوه پشن فورت هست؟

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس محمدی واقعا اطلاعات ارزشمندی در اختیار ما دوستان گذاشتید دست شما درد نکنه [قلب]

مجتبی شیرازی

خانوم مهندس عکس گلی که گذاشتید دارای شیش پرچم هست اگه اشتباه نکنم که پنج تای آن را از گل جدا کرداید من که دقت میکنم همگی شبیه هم هستند تفاوتی ندیدم از همدیگر یا درون عکس زیاد مشخص نیست یعنی کاملا مشخص هست پرچم مادگی از بقیه

مجتبی شیرازی

[گل]ممنون