اپونتیا opuntia

 

مدتها پیش تو یکی از باغچه ها یک تکه از اپونتیا را انداخته بودم روی خاک اما نکاشته بودم چون به تجربه میدانستم که خودش ریشه میزنه و جوانه میزنه و دیگه توجهی بهش نکرده بودم تا دیروز دیدم بلههه کلی رشد کرده و ریشه و جوانه های زیادی تولید کرده است.

اپونتیا بیش از 400 گونه داره برای همین اغلب کسانی که به پرورش گیاهان به ویژه کاکتوس ها علاقه دارند یک یا چند گونه از آن را در خانه دارند.

دوست خوبم از میناب هم که چند وقت پیش چند عکس از میوه آن که ارزش خوراکی دارد فرستادند که در اینجا می توانید ببینید.

این قطعات ستون مانند که سبز هستند و خارها روی آن قرار دارند در واقع ساقه ها هستند که با داشتن کلروفیل فراوان سبز هستند و جور برگها را نیز میکشند.

در این عکس برگها بسیار ریز و کوچ اپونتیا را میبینید که با بزرگ شدن گیاه ریزش خواهند کرد و جای خودشان را به خارها خواهند داد.

 

 

در عکس زیر که نقاشی از شماتیک یک قطعه از اپونتیا هست و قسمتهای مختلف آن را نیز نشان داده است. قبلا در اینجا از آرئول پست گذاشته ام.

 

 

/ 14 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گلناز

ممنون.خیلی خوب بود.معمولا" بعد از چند وقت گل میده؟

مجتبی

سلام زهرا خانوم درسته[تایید] قلمه از یک گیاه گلدار جدا شده باشه میتونه همون سال اول به گل بشینه چون من که یک ماه پیش از گیاهی که میوه و گل داشت قلمه گرفتم حالا بعد از ریشه زدن جوانه زده (شاخه جدید ) و روی همون شاخه جدید میوه هم داده ولی اگر از یک گیاه بدون گل قلمه بگیرد خبری از میوه نیست من یک جا دیدم همین جوری بوده حدود یک متر شده ولی خبری از میوه نیست [لبخند]

مجتبی

خانوم زهرا کاکتوس آپونتیا یک معدل دیگر هم داره که گل قرمز کنه اگر داره اون میوه هم خوردنی

مجتبی

سلام زهرا خانوم درسته این اتفاق به روی قلمه انجیر که امسال زدم افتاده الان دوماه که شاخه جدید زده و برروی شاخه جدید میوه انجیر هم کرده [تایید]

مجتبی

حملتون [نیشخند] نه من به کسی حمله نکردم [شوخی] منظورم این بود زهرا خانوم در سایتهای خارجی یک عکس کاکتوس دیدم شبیه کاکتوس آپونتیا ولی بجای گل زرد گل آن قرمز بود میخواستم بدونم همون کاکتوس اپونتیا هستیا نه و میوه شم خوردنی هست اگر بازم متوجه نشدید تا ساده تر بگم [لبخند]

مجتبی

سلام دوباره از این به بعد منو با این اسم (مجتبی شیرازی ) بشناسید فامیلی من این نیست چون از شیراز مزاحم میشم گفتم این جوری شاید بهتر باشه [متفکر]

مجتبی شیرازی

[پلک]

پریا

عکس فرستادم میشه راهنمایی کنین مرسی

صدف

با سلام و خسته نباشيد من چند سوال در مورد كاكتوسها داشتم ممنون ميشم منو راهنمايي كنيد. يك گلدان اپونتيا دارم كه به تازگي چند جوانه زده كه باريك و بلند رشد كرده اند اصلا عريض نيستند در نور غير مستقيم هم گذاشتم.علت چي ميتونه باشه و ديگه اينكه فصل گلدهي كاكتوسها كيه؟ من از مرداد91كاكتوس دارم ولي هيچكدوم جوانه جديد هم نزدند.

فرشته

سلام من چند سالی است که انواعی کاکتوس دارم و زیاد شدند و رو بعضی ها کار کردم که بزرگ شدند فقط اصلا گل نمیدن.چرا؟اگه راهنمایی کنید ممنونم.