زنبورهای قرمز و کمربند خورشیدی زردرنگ


orientalhornet_narenji_ir.jpg

آینده ای بدون سوخت های فسیلی. این تصویری است که مدتها است در ذهن انسان نقش بسته و او را به طراحی پنل های خورشیدی و استفاده از آنها برای به دست آوردن انرژی های مورد نیازش از خورشید تشویق کرده است.


اما جالب است بدانید که این انسان ها نیستند که با کمک مبدلهایی می توانند انرژی خورشیدی را به انرژی مورد نیاز خود تبدیل کنند. محققین آلمانی دریافتند که کمربند زرد رنگی که پشت زنبورهای قرمز است، تنها برای زیبایی این حشره نیست. بلکه همانند مبدلی انرژی نور خورشید تابیده را به انرژی مورد نیاز این حشره تبدیل می کند.


روی این کمربند زرد رنگ نوعی پروتئین است که به وسیله یک شبکه میکروسکوپی می تواند اشعه نور خورشید را به دام بیندازد و ضمن یک واکنش، عملیات تبدیل نور خورشید به انرژی مورد نیاز بدن حشره صورت می گیرد.


در واقع می توان گفت این نوع زنبور قرمز دارای یک نیروگاه انرژی کوچک است که آن را برپشت خود گذاشته و با خود حمل می کند. هر چه انرژی نور خورشید بیشتری به این مبدل زرد رنگ زنبور بتابد، منبع انرژی غنی تری برای او ایجاد خواهد شد.


این تحقیقات نشان می دهد که چرا بیشتر فعالیت های این حشره در طول روز و در زیر تابش نور خورشید رخ میدهد.


هنوز حرفی از اندازگیری میزان انرژی تولید شده در بدن این نوع زنبور قرمز گفته نشده است. اما فکرش را بکنید در آینده بتوان از کندوهای زنبور های قرمز برق تولید کرد.

منبع

/ 6 نظر / 9 بازدید
up

واقعا جالب و مفید بود دستت طلا [گل]

up

حالا نری آپ نکنی تا 5 ماه دیگه [عصبانی] که میام میکشمت[عصبانی][نیشخند]

دکتر احمد عطامهر

سلام. مطلب جالبی بود.[تحسین] با اجازه تون در وبلاگم استفاده میکنم. در مورد پروانه آبی پرسیده بودین باید بگم که خیر آفت نیست. موفق و مستدام باشيد.[گل]

Phyto

با این حساب میشه یه تنبل خونه شاه عباس راه اندازی کرد! کافیه یه فرش پهن کنن بالای کندوشون بشینن حموم آفتاب بگیرن. یه جورایی فتوسنتزشونم که به راهه دیگه! منم کمربند زرد میخوام...

گلشید

من خاطره خوبی از این زنبور خان ندارم .