درختچه مانا لیان

این گیاه تا٢٠درجه فارانهایت را تحمل می کند.  این درخت چه پوشیده از گلهای قرمز، زرشکی وصورتی ، لوله گل به طول۶تا ٧سانتیمتر، شیپوری شکل با دانه های گرده به رنگ آبی روشن در پرچم ها، خیره کننده و شگفت انگیز که بصورت خوشه های دوازده تایی یا بیشتر نمایان می شوند. گل اوایل تابستان تا اواخر پاییز ادامه دارد. البته واریته های به رنگهای زرد،سفیدهم دیده میشود.مکانهای آفتابی تا نیمه سایه را می طلبد . خواهان خاکهای غنی وحاصلخیز با رطوبت کافی و زه کشی مناسب می باشد.  می خواستم این گیاه را به افتخار سرکار خانم مهندس «زینب حیدری پور »دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز که در فراگیری و ترویج علوم باغبانی کوشا هستند نامگذاری کنم . ازآنجایی که نام ایشان جنبه تقدس دینی دارد به او پیشنهاد دادم که یک نام برای گیاه انتخاب نمایند و ایشان نام « مانا لیان » را برگزیدن که معنی آن بشرح زیر می باشد . « لیان » نام قدیم بوشهر است و به معنی شهر آفتاب « مانا » به معنی همیشه ماندگار که در مجموع ( بوشهر همیشه ماندگار ) اتفاقاً چه اسم با مسمایی که حاکی از ذوق و قریحه خانم مهندس دارد .

 

/ 6 نظر / 152 بازدید
نیکی

سلام جناب مهندس دهداری. ممنون درختچه جالبیه و احتمالا تو خاک جنوب هم جواب میده. من چند تا بذر فلوس گیر آوردم پوسته بذر خیلی محکمه ولی تونستم بازش کنم و از نزدیک بررسی کنم. به نظرم به خاطر محکم بودنش هست که دیر جوونه میزنه. به دانشجوی عزیز سرکار خانم حیدری هم تبریک میگم و از زحماتشون تشکر میکنم. روزهای خوبی برای همه دوستان آرزومندم.

خوانساری

سلام با تشکر از مطالب خوب و مفیدتان یک مشکلی دارم . لطف میکنید راهنمایی کنید؟ من در خانه تعدادی باجریگار نگهداری میکنم از طرفی هم تعدادی گل و گیاه دارم.. حالا باجریگارها از یک طرف به گل و گیاه ها حمله میکنند و شپشک های سفید هم ازیک طرف . واقعا حریف شپشک ها نمیشوم به هبچ گیاهی رحم نمیکنند. حتی دیفن باخیای بزرگ و زیبایم ! تمام گیاهانم در شرف نابودی اند . دو سوالم این هاست: ممکن است تعدادی گیاه آپارتمانی معرفی کنید که مورد علاقه ش شپشک ها نباشد؟ ممنون میشوم و اگر ممکن است تعدادی از گیاهانی را معرفی کنید که باجریگار ها به عنوان غذا نگاهاشان نکنند . خیلی خیلی متشکرم

نیکی

ممنون. این پروژه که تموم شد انشالله مزاحمتون میشم. با تشکر

یلدا

میبینم زینب همش تو وبلاک ها هست.پس نگو چرا[نیشخند]

زهرا

سلام میشه بگین این وبلاگ گروهی دانشگاهه یا دوستانه ست؟

منم

این درختچه رو من تو اهواز هم دیدم