چرا بعضی ها به بادمجان آلرژی دارند؟

1-خیلی از افراد از حساسیت خود به بادمجان می گویند این حساسیت از کجا ناشی می شود؟؟؟حساسیت زایی اش بر خلاف بسیاری از خوراکی هایی که حساسیت زایی آنها ناشی از ترکیب های موجود در پروتین هایشان است،به وجود هیستامین بر میگردد که مستقیم باعث واکنش بدن می شود.به همین دلیل هم بادمجان در افرادی که حتی زمینه های بروز آلرژی ندارند هم می تواند حساسیت ایجاد کند.

2-نشانه های وجود حساسیت به بادمجان در افراد کدام است؟؟؟علایم  این حساسیت متعدد هستند ولی به طور عمده شامل سوزش دهان و گلو و گاهی بروز احساس خارش در همین اندام ها است.این علایم می توانند در مراحل بعد به شکل ناراحتی های مقطعی گوارشی نیز بروز کنند.البته گاهی افراد با لمس پوست بادمجان هم دچار بروز علایم حساسیت های پوستی می شوند .البته خوشبختانه میزان شیوع حساسیت به بادمجان بسیار کم است.

3-آیا موارد شدید آلرژی نسبت به بادمجان نیز وجود دارد؟؟؟در حالت کلی ،بروز واکنش های شدید نسبت به بادمجان بسیار نادر است و معمولا دیده نمی شود،اما در موارد بسیار معدودی واکنش های شدید که در اصطلاح به آن آنافیلاکسی می گویند،گزارش شده است.این واکنش ها معمولا ابتدا با مشکلات پوستی آغاز می شوند و در ادامه باعث بروز کهیر و در پی آن بروز تنگی نفس می شوند.در صورت شدیدتر شدن این علایم ،حساسیت به بادمجان حتی ممکن است منجر به مرگ افراد نیز بشود.

4-بسیاری از خانواده های ما اعتقاد دارند علت حساسیت زایی بادمجان ،دانه های آن است و به همین دلیل دانه های بادمجان را دور می ریزند آیا ادرست است؟؟؟ برخلاف تصور عامه حساسیت بادمجان در گوشت آن است نه دانه های آن

5-آیا میزان حساسیت زایی در انواع مختلف بادمجان متفاوت است؟؟؟ میزان هیستامین بادمجان در انواع با پوست سبز بیش از سایر انواع بادمجان هاست و افراد باید در مصرف آنها دقت کنند.

بروز حساسیت های غذایی مانند حساسیت به بادمجان دلیل مشخصی ندارد.بروز حساسیت،تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله استعداد ژنتیکی است.همچنین عوامل محیطی مختلفی همراه زمینه ژنتیکی باعث می شود که حساسیت رخ دهد،از جمله عوامل محیطی می توانم کسب زندگی شهری،رژیم غذایی ،مصرف داروها ،آلاینده های محیطی و ....نام برد.چند عاملی بودن آن باعث تابلوی بالینی بیماری در افراد مختلف یکسان نباشد یا افراد یک خانواده انواع متفاوتی از آلرژی را داشته باشند یا حتی در سنین مختلف ،الگوی بیماری آلرژیک  تغییر کند.مطالعه های مختلفی در زمینه مواد آلرژی زای موجود در بادمجان انجام شده ولی تا کنون راهکاری برای کم کردن آلرژی زایی آن پیشنهاد نشده است.

 

/ 11 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منصور

من مدتها بود که بادمجان مصرف نمی کردم. نه به خاطر اینکه به آن حساسیت دارم و زبانم کمی ورم می کند بلکه سالها پیش جایی خوانده بودم که هر کیلو بادمجان به اندازه یک اطاق پر از دود سیگار نیکوتین دارد و به همین دلیل آن را مضر دانستم و ترک کردم![نیشخند] دو سه سال پیش فهمیدم که اشتباه کرده بودم و در واقع 9 کیلو بادمجان به اندازه یک نخ سیگار نیکوتین دارد. بنابراین مصرف بادمجانرا از سر گرفته ام. نکته ای که اخیراً به ذهنم رسیده این است که آیا می توان از نیکوتین موجود در بادمجان به نحوی در مبارزه ارگانیک با آفات استفاده کرد؟ ارزشش را دارد؟

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس حیدری پور اطلاعات مفید بود [گل]

امیر

با سلام . بله. ولی فقط در مورد توت فرنگی کار کردم و یه مدت هم ناظر یه گلخانه بودم . می تونم کمکتون کنم . اگر سوالی داشته باشید. مطالب هم دارم . در مورد ژربرا فقط مطلب دارم .

متین

زهرا جان در طب قدیم به خاطر وجود موادی خاص در پوت بادمجان از عصاره اون دارویی برای ازز بین بردن زگیل های پوستی استفاده میکردند.حالا فکر کن ترشی بادمجونی که با ولع میخوریم چه اثراتی روی بدن میگذاره . خوردنی جالبی نیست تعویضش کنیم با کدو خورشتی بهتره عزیزم

متین

خدایش دقتو دیدی [قهقهه][قهقهه]

م. الف

سلام مطلب جالبی بود ممنون در ضمن خانم فرشید من عکسامو فرستادما...نمیدونم بدستتون رسیده یا نه

سعید

جالبه که بیشتر مردم فکر میکنن طبع بادمجان گرم هست و نمیخورن، در صورتی که طبع بادمجان در طب سنتی سرد هست و نیکوتین هم نداره به هیچ وجه.

زینب حیدری پور

آقا سعید من هر چی گشتم پیام شما رو پیدا نکردم.شرمنده[شرمنده].اره هر چیزی باید درست مصرف بشه نه زیاد و نه کم.

زری

یه اعتقاد قدیمی که احتمالا پایه علمی هم نداره اینه البته نظر مادر ومادر بزرگ خدا بیامرزم بود که می گفتن بادمجان های تلخ و آلرژی زا حتما کنار بوته تنباکو کاشته شده بودن !!!

منصور

@زری اصلاً بیراه نگفته اند چون با وجودیکه بادمجان و تا حدی سیب زمینی نیکوتین دارند ولی نباید در تماس با آن باشند وگرنه آسیب می بینند.