کفش دوزک هفت نقطه ایی

تا حالا در مورد کفش دوزک 7 نقطه ایی شنیدید؟؟؟

 

 

کفشدوزک 7 نقطه ایی یا c-7 در مبارزات بیولوژیک اهمیت فوق العاده ایی دارند.

لارو و حشرات بالغ از انواع Aphids ، شپشک ها( Soft-scale Mealy bugs ) ، پسپل ها، Spider mites ، تخم و لارو جوان سایر حشرات تغذیه می کنند.  

حشره کامل:  نسبتاً بزرگ و به طور 8 ـ 5/5 میلی متر، محدب، با سرسیاه رنگ که از دو طرفین دو چشم پیشرفتگی پیدا نموده است در حاشیه جلویی سرنوار باریک قرمزرنگی مشاهده می شود، شاخک ها دارای قاعده سیاه و بندهای خرمایی رنگ است. سینه سیاه رنگ و دارای حاشیه جلویی صاف که از دو طرف چشم ها را می پوشانند. حاشیه عقبی سینه قوسی است. بالپوش ها به رنگ قرمز نارنجی، کاملاً محدب با حاشیه های صاف و انتهای آن گرد است. سپرچه مثلثی و سیاه رنگ می باشد. روی هر بالپوش سه نقطه سیاه رنگ و یک نقطه سیاه رنگ دیگر نیز به صورت مشترک بین دو بالپوش قرار دارد. سطح زیرین بدن و پاها، سیاه و پوشیده از موهای ظریف و سفید رنگ است.

تخم:  کشیده، و در ابتدا زرد روشن است که به تدریج نارنجی می شود.

 لارو: دوکی شکل به رنگ زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سیاه، دارای لکه های نارنجی رنگ می باشند. نیم حلقه های پشتی بدن در ناحیه جانبی دارای برجستگی هایی روشن است که روی آنها موهای کوتاه دیده می شود.

 

 شفیره از انتهای بدن به برگ متصل می شود.

Biology

 به صورت حشره کامل در زیر برگ های ریخته شده ، پوست درختان و شکاف دیواره ها بصورت گروهی زمستان گذرانی می کند. در بهار هنگامی که دما به 12 رسید کفشدوزک ها از پناهگاه ها خارج و شروع به تغذیه می نمایند. سپس حشرات بالغ، جفت گیری کرده و در دمای بین 30 ـ 20 درجه سانتی گراد بعد از 4 روز تخمگذاری می نمایند.این حشره دارای 5 سن لاروی است .این کفشدوزک دارای 5 تا 3 نسل در سال است.

 

منبع

 

 

 

/ 18 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فائزه

من اینقد این قرمزارو دوس دارم [نیشخند]

سایه

مريم جون دست گلت درد نكنه فكر كنم اين قسمت خيلي مورد پسند رضا باشه...صداش كن اينجا رو ببينه....[ماچ][قلب][گل]

سایه

شرمنده زهرا جون آخه ديدم پاينن متن نوشته بود...نوشته شده توسط مريم در چهارم آذرماه....ببخشيد ...[خجالت][اوه] به هرحال دست گل دوتاتون دردنكنه...ممنون از اطلاعات مفيدتون...[ماچ]

سلامستان(حميد)

سلام زهرا ، خوبي؟ دستت درد نكنه .كاش ميشد ما هم از اين حشرات خوشگل و مفيد تو گلخونه استفاده ميكرديم.راستي اگه داري يه گوني ازشون برام بفرست

امیر مسعود

اسم علمیش هم coccinella هست!! این نکته خیلی مهمه باید اشاره میکردی!

up

سلام آپ نمیشه [گریه]

up

کی آپ میشه پس؟[گریه][عصبانی]

Phyto

پاسخ زهرا: سایه جون اینو من نوشتم نه مریم خودم: خب حالا تو صدام میکردی چی میشد؟! *** سلامستان (حمید): كاش ميشد ما هم از اين حشرات خوشگل و مفيد تو گلخونه استفاده ميكرديم.راستي اگه داري يه گوني ازشون برام بفرست خودم: خب مرد حسابی ما که بغل گوشتیم داریم از اینا تولید میکنیم بیا بگیر ببر ول کن تو گلخونت حسرت به دل نمونی! *** امیرمسعود: اسم علمیش هم coccinella هست!! خودم: اسم گونش هم septempunctata هست. این مهمتره!! *** خسته نباشم... یه چایی بریز بزنیم به رگ دلمون وا شه!!!

محسن

سلام وب خوبی دارین منو با نام جدیدترین اطلاعات گیاهپزشکی لینک کنید.مرسی