راب خانگی (حلزون)

این پست رو من چند روز پیش دادم ولی گویا منبع کتاب من و عکسی که با عنوان لارو زنبور کرم زالویی معرفی کرده اشتباه بوده و جناب دکتر عطامهر ادمین سایت  سایت تخصصی حشره شناسی به من تذکر دادند به همین دلیل  من این پست رو تصحیح میکنم.

 

رابها از حلزونها محسوب میشوند :

این گونه ای که من دیدم از گروه راب های خانگی هست و در سواحل دریای خزر انتشار دارد. رنگ آن در نواحی ساحلی خاکستری متمایل به قهوه­ای و در ارتفاعات چالوس متمایل به زرد است. صدف در این گونه به صورت صفحه کوچکی است، که قسمت برجسته آن از انتهای گنبد پشتی خارج شده است. اندازه بدن در حالت کشیدگی کامل تا 100 میلیمتر می­رسد. این جانور در منازل فراوان است و به سبزی­ها و گل­های زینتی صدمه وارد می­کند.این جانوران در اواخر بهار و تابستان فعالیت چندانی ندارند و ظاهرا پوره­ های نسل دوم، حدود شهریور ماه همراه با خنکی هوا فعالیت تغذیه ای خود را شروع می­کنند.

 

راههای مبارزه با حلزون­ها و راب­های زیان­ آور

 
روش­های زراعی:
 
1-شخم خاک موجب به سطح آوردن تخم­ ها و خشکی آنها می­ گردد. علاوه بر این حرکت حلزون­ها بر روی خاک به دشواری صورت می­ گیرد و کلوخ­ها که یکی از پناهگاه­ های این نرم­تنان است، نابود می­ شوند.
 
2-مدفون کردن مواد گیاهی باعث کاهش مواد غذایی در دسترس حلزون­ها می­ شود و این امر به کاهش جمعیت آنها منجر می­ گردد.
 
3-تناوب: همان­طور که اشاره گردید، برخی گیاهان مانند کلزا مطلوبیت بیشتری برای حلزون­ها دارند، بنابراین در صورت خسارت این آفات، تناوب کشت با محصولاتی که مطلوبیت زیادی برای حلزون­ها ندارند، می­ تواند از جمعیت این جانوران بکاهد.
 
4-رعایت عمق مناسب کشت: کشت بذرها در عمق زیاد مانع دستیابی حلزون­ها به آنها می­ گردد. این روش به خصوص در مورد خاک­هایی که از درصد رس بالایی برخوردارند و یا تهیه بستر کشت بذر دشوار است، قابل توصیه می ­باشد.
 
5-تغییر زمان کشت: تغییر زمان­بندی کاشت بذور به نحوی که بذرها پیش از خسارت حلزون­ها و راب­ها دوره حساس جوانه ­زنی را پشت­ سر بگذارند، می ­تواند تا حد زیادی مانع خسارت شدید این نرم­تنان گردد. در واقع با این روش، هم­ زمانی فعالیت زیاد جمعیت این جانوران با شروع جوانه ­زنی بذور به هم می­ خورد.

 

 

روش شیمیایی:
 
در این روش از آفت­کش­هایی مانند متیوکارب، تیودیکارب، سولفات آلومینیوم، سولفات آهن، سولفات مس و متالدهید اسفاده می­ شود. در ادامه آفت­کش متالدهید از نظر سمیت، چگونگی تاثیر و انواع فرمولاسیون مورد اشاره قرار می­ گیرد.
 

 

 

چگونگی تاثیر
 
این حلزون­ کش دارای تاثیر تماسی گوارشی می باشد. حلزون­های مسموم شده  مقادیر زیادی مایع لزج از خود ترشح می­ کنند، خشک می­ شوند و می­ میرند. در واقع سلول­ های تولیدکننده ماده مخاطی آنها نابود می شوند . مکانیسم شیمیایی این فرآیند به این صورت است، که در داخل سلول­ها متالدهید به استالدهید تبدیل می­ شود و سلول در اثر میزان بالای الکل می­ میرد. این اثر در سه محل از سلول یعنی غشا، هسته و دستگاه گلژی بروز می یابد. بدین ترتیب خطر بروز مقاومت کاهش می یابد، زیرا احتمال بروز فرآیند کاهش حساسیت در جایگاه تاثیر بسیار کم می­ شود.
 
 

 

 
 
شکل 10-نحوه نابودی سلول­های تولیدکننده موکوس در اثر متالدهید
 
 
 
 
به محض جذب ماده سمی حلزون سعی می کند، تا از طریق تولید موکوس بیشتر فرآیند سم زدایی را پیش ببرد. اما نمی تواند اثر سمی را خنثی کند و بی تحرکی حلزون رخ می نماید. به مجرد عدم تحرک حلزون، عدم تغذیه و خشک شدن بدن اتفاق می افتد. باور غلطی در این زمینه وجود دارد، مبنی بر اینکه جذب آب توسط حلزون می تواند علایم مسمومیت را برطرف نماید. اما آزمایشاتی که توسط تریبسکوم و همکاران (1998) انجام شد، نشان داد که متالدهید غشا تولیدکننده موکوس را کاملا از بین می­ برد و به همین علت حلزون قدرت حرکت، محافظت از پوست و بازسازی  خود را از دست می ­دهد. علاوه بر این در مورد کارآیی این سم در شرایط مرطوب نیز سوءتفاهم هایی وجود دارد. چگونگی تاثیر این سم در این شرایط تحت تاثیر قرار نمی گیرد. آزمایش ها نشان دهنده عدم تاثیر آب اضافی روی بازسازی حلزون است. بدین ترتیب حلزون هایی که دز سمی این آفت­کش را دریافت کرده باشند ،امکان ندارد که زنده بمانند. در آزمایشات دمایی مشخص شده است که در دماهای پایین مانند 2 درجه سانتیگراد که حلزون قادر به فعالیت نیست، متالدهید تاثیر خود را برجای می گذارد (ملت و بوگاران، 1971).

 

انواع فرمولاسیون

 
طعمه مسموم، مایع، طعمه گرانوله و پلت
 
در مورد نوع فرمولاسیون باید افزود، طعمه می­ بایست برای حلزون جذب­ کننده، حاوی مقدار کافی ماده موثر باشد. طعمه می ­بایست به گونه ­ای ساخته شود، که شکل آن در خاک خیلی مرطوب هم حفظ شود. اندازه پلت و نحوه توزیع آن (به کیلوگرم) باید به صورتی باشد، که تراکمی در حدود 40-50 پلت به ازاء هر مترمربع به دست آید. طعمه ­هایی که علیه حلزون­ها و راب­ها استفاده می­ شوند، دارای مقادیر متفاوتی از ماده موثر هستند. باید افزود که اگرچه نام فرمولاسیون­ های دیگر هم در بالا آمده است، اما معمول­ترین و موثرترین نوع فرمولاسیون برای این آفات طعمه­ های مسموم می­باشد. در ساخت این طعمه­ ها از مواد جلب­ کننده­ ای مانند سبوس غلات یا آرد استفاده می­گردد.

 

این راب رو من برگردونم به پشت و دیدم در عرش چندثانیه خودشو برگردوند به روی شکم :

 

 

 

 

 

منبع

باتشکر از دکتر احمد عطامهر

 

/ 13 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی توکلی

هوممم؟؟؟!!!! حدیث خانم[ناراحت]

حامد

سلام خانوم فرشيد خسته نباشيد واقعا وبلاگ جالبي داريد كه مطالبش خيلي آموزندست . من خودم هم دانشجوي باغباني هستم ولي ترم سه .ميخواستم ببينم ميشه اين درخت مشعل جنگل رو به شيوه بن ساي پرورش داد؟ ميتونيد يه كتاب مفيد براي آموزش بن ساي به من معرفي كنيد خيلي ممنون

حمید

سلام. ممنون که به خونه خودت سر زدی و ممنون که منو لینک کردی ... بازم ممنون و بازم ممنون.

مهدی توکلی

سلام خانم مهندس خسته نباشید این حشره این همه توضیحات داشت؟؟؟ واقعا دست آقای دکتر درد نکنه که نذاشتن خانم مهندس سر ما کلاه بذاره[زبان][قهقهه]

حدیث

سلام به همه دوستان آقای توکلی یه وقت از ما ناراحت نشده باشی بنده برای مزاح اونو گفتم یکم بخندیم اینطور که شکلک نشون میده شما ناراحت شدی یه بغضیم ته گلوته[نیشخند] من شرمندم شما به خوبی خودت ببخش

مهدی توکلی

علیک سلام حدیث خانم رسیدن بخیر نه بابا از چی ناراحت بشم [گل] ولی در کل یکی باشه طلب شما[خنده]

حشره‌شناسی

سلام، از بذل توجهتون و عنایتی که به من داشتین سپاسگزارم. امیدوارم پستهای صمیمی و گرمتون (مثل هوای این روزهای بوشهر) مثل همیشه مفید و جالب تداوم داشته باشد. شاد و تندرست باشید. دکتر عطامهر

حسین جاودانی

سلام - این حلزون ها واقعا یکی از مشکلات کار من است هرسال تعداد زیادی از آنها در باغچه خونه ظاهر می شوند که با استفاده از طعمه حلزون (Lisak) ظاهرا از بین می روند ولی سال بعد مجددا باکمال پررویی ! سر و کله شان پیدا میشه و باز هم روز از نو روزی از نو ! راستی خانم فرشید چکار باید بکنم که برای همیشه ریشه کن شود و از دستشان خلاص شوم ؟ متشکرم از محبتتون .

حسین جاودانی

بازهم ممنون از توجه تون .

طالب جبارزاده

با سلام من آکواریوم آب شیرین دارم داخل آکواریوم گیاه کاشتم و حالا آکواریوم پر از حلزونهای گرد ودراز شده میخواهم بدون آنکه ماهیها را از داخل آکواریوم بیرون بیاورم با استفاده از دارو یا مبارزه بیولوژی حلزونها از بین بروند.