درخت مسافر یا نخل مسافر

این درخت خوش تیپ بدجور نظر من را به خودش جلب کرده :

اسم فارسی : درخت مسافر یا نخل مسافر

اسم انگلیسی : traveller's tree or traveller's palm

اسم علمی :Ravenala madagascariensis

اسم خانواده : پرنده بهشتی Strelitziaceae

 

این گیاه نخل نیست و حتی از خانواده نخل ها هم نیست ولی فرم تنه و فرم رویش آن در ذهن بیننده نخل را تداعی میکند.

این درخت جذاب بومی مادگاسکار است و همانطور که میدانیم این منطقه یک جزیره کوچک در جنوب قاره آفریقاست و هوایی استوایی دارد ( رجوع شود به انیمیشن ماگاسکار ) در نتیجه اگر بخواهیم در کشت این درخت را در مناطقی دیگر توسعه دهیم آنجا باید گرم و مرطوب با بارندگی بسیار زیاده بوده و دوره سرما نداشته باشد.

به مکان های کاملا آفتابگیر نیاز دارد و حتی اگر کسی میخواهد در محیط خانه و یا گلخانه نگهداری کند باید شرایطی با نور و رطوبت بالا برای آن فراهم کند.

یکی از دلایل شهرت این درخت ذخیره بالای آب در هر کدام از دمبرگهای بلند آن است و طبق مطلبی که در شبکه های اجتماعی دیدم تا 25 لیتر آب در خود ذخیره میکند. فقط سوالی که برای من مطرح است اینست که خصلت جمع آوری و ذخیره آب مربوط به گیاهان بیان زی هست که همیشه در کمبود و گاهی فقدان آب بسر می برند اما این درخت در مناطق پرباران چرا؟؟

گلهای سفید این درخت شبیه گل شاخه بریده پرنده بهشتی است.

 

یکی از دلایلی که پست نمیگذارم همین اتچ نشدن عکس هست و الان هم متاسفانه نشد.

/ 30 نظر / 357 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

بنظر می رسه اینجا فقط به تقدیر و تشکرا جواب میدن. من دیگه جواب شوالی که پرسیده بودم لازم ندارم. متشکرم

مریم

سلام الهام جون من واسه افت گلام از مایع ظرفشویی استفاده میکنم چند قطره مایع رو توی ی لیتر اب حل میکنم و اسپری میکنم ب گلام ب تمام قسمتهایی ک الوده شده اسپری میزنم بعد با ی وسیله مثله گوش پاک کن یا هر چیزی ک مناسب باشه حشرات رو جدا میکنم هر دو سه روز ی بار اینکارو میکنم تا افتا کلا ازبین برن اما نمیدونم واسه گل رز هم کاربرد داره یا نه سم هم نمیخرم چون هم خطرناکه و ممکنه با تنفس وارد ریه بشه و هم ایکنه بیخود پول هزینه نمیشه توی هر خونه ای مایع ظرفشویی هم هست[لبخند]

پژمان

سلام بالاخره بعد از مدت ها شما یه پست گذاشتید. از دانشگاه چه خبر؟ درستون تموم شد؟

David

سلام ببخشين من نيازمند اطلاعات براي راه اندازي سيستم ايروپونيك هستم...ميتونيد منو راهنمايي كنيد؟؟

ساجد

سلام خانم فرشید یه سوال داشتم از شما این گلهای حسن یوسف که در گلخانه ها هستش و بفروش میرسه و رنگ بسیار زیبایی داره آیا واقعا از نور آفتاب تغذیه میکنند و به این رنگ ها در میان یا اینکه بهشون ماده رنگی میدن؟ آخه من تعدادی حسن یوسف دیدم که در معرض نور غیر مستقیم افتاب بوده اما رنگش کاملا سبز بوده.این برام سوال شده. به این عکس توجه کنید:http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/47502/3.jpg

امیر

وبلاگ خوبی دارید بازم ازین مطالب قشنگ بذارید

سلام خانم. من چند تا سوال در مورد انبه دارم. میشه شمارتونو داشته باشم؟ یا همین جا بپرسم؟

سلام خانم. من برای کاشت هسته ها اونارو دو هفته توی آب گذاشتم بعد پوست کندم. این هسته ها از چند ماه قبل مونده بودن . واسه خاک هم خاک برگ و خاک معمولی باغچه وکود وسن وماسه مخلوط کردم. تا اینجای کار چطوره؟ ی هسته هم همون اول پوست کندم و گذاشتم تو آب ولی سیاه شده وبعد از گذشت چند هفته فقط سیاه شده و آبشو ر روز چرب وسیاه میکنه ولی بوی گندیدگی نمیده. این رشد میکنه.

خانم لطفا جواب سوالی رو که پرسیدم بدید....

مریم

سلام میشه ب من یاد بدید چطور روی عکسای وبتون اسم وبتون رو مینویسد؟