پیچک آنتی گونون

گلها کامل و  1 تا 4 سانتیمتر طول دارند. در گل آذین خوشه ای جلوه گری می کند گلبرگها 5تا6 تایی اند که سه تای بیرونی قلبی شکل و آنهایی که خارجی ترند باریکتر و کم عرض ترند. پرچمها 7 تا 9 تایی هستند تخمدان سه گوش و خامه ها سه تایی،میوه ها درشت و فندقه زاویه دار و رنگ گلها صورتی  کم رنگ  و پر رنگ و سفید می باشند . در زبان انگلیسی به آن «اشکهای عروس » «زنجیره ای از عشق » «جواهرهای پادشاهی » «قلبهای به هم گره خورده »و ...می گویند.

تا آنجا که من مشاهده کرده ام از این گیاه فقط در دو محل در خوزستان وجود دارد یکی در نهالستان گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز و دیگری در باغ گیاهشناسی فدک شهرستان دزفول ،از عزیزان علاقه مند درخواست دارم در صورتی که نهالستانی اقدام به تولید این گونه می نمایند به ما اطلاع دهند.

در دوران دانشجویی استاد عملیات باغبانی ما جناب آقای مهندسی پارسی اسم فارسی عروس پشت پرده برای این گونه بکار می برد اگرچه یک گونه علف هرز هم با همین نام شناخته شده است.

/ 7 نظر / 56 بازدید
سعید طاهری

ظاهر قشنگ وزیبایی دارد میتونیم تو ایران پرورش بدیم

مجتبی شیرازی

سلام آقای دهداری نژاد گل قشنکی هست ممنون از اطلاع رسانی [گل]

زیر این آسمون آبی

وای چقدر این گل قشنگه میشه گفت محشره فقط باید گفت: فتبارک الله احسن الخالقین

حسین(نای نی)

سلام این اعجوبه کجا گیر میاد؟ چقد دوس داشتنیه. کلا من از پیچکا خوشم میاد [گل]

سیدحسین

سلام...خدا قوت خانم فرشید. یه نمونه پیچک توحیاطمون داریم البته رنگ صورتیش،برگ وگلش خیلی به این پیچک شبیه هست وازطریق دانه هایی که درغلاف هایی مانند لوبیا هست تکثیر میشه البته قوه نامیه بذرش خیلی پایینه.هرکس این پیچک رو دیده عاشقش شده ولی در هیچ حیاطی تا بحال سبز نشده.خودمم چند بار بذرش رو کاشتم،تعدادمعدودی سبز شدندکه بعد ازمدتی رشدش کند میشه وبه مرور زمان خشک می شند. بنظرم همین پیچک آنتی گونون باشه شباهت زیاد داره به عکس شماره3

سیدحسین

سلام ...چشم .آدرستون لطف کنید

سیدحسین

hossein192@chmail.ir [گل][گل][گل]