عوامل موثر بر رشد و نمو گیاهان

سلام دوستان ،همیشه تعدادی از علاقه مندان و دوستداران گل و گیاه که اقدام به خرید درخت ، درختچه ، پیچ ، بوته ، گیاهان گلخانه ای ،کاکتوس ،ساکولنت ،گلهای فصلی و ....از مرکز فروش من مینمایند، پس از مدتی مراجعه و اظهار میدارند که گیاه آنها دجار مشکل شده است .این مشکلات شامل : ریزش برگ ، گندیدگی ، توقف رشد ،از دست دادن رنگ در برگهای رنگی ، کج شذن گیاه ، افت ، بیماری و....میباشد. در صحبتهایی که ردوب بدل میشود ،متوجه می گردم که ایشان اطلاعات علمی در زمینه نگهداری و پرورش گل و گیاه ندارند.همانظور که مستحضرید عوامل متعددی در پرورش گیاهان دخالت دارند که مهمترین آنها عبارتند از : 1- نور 2-درجه حرارت 3 -آبیاری $محیط کشت ( خاک و....) 5 تغذیه  6 رطوبت محیط  7 آفات  8 بیماریها و ........ولی قبل از تشریح هر یک از این عوامل ، پرورش دهتده میبایستی ،ساختار گیاه را بشناسد و از وظایف هر کدام آگاه باشد . از این روی بهتر دیدم که با گذاشتن مطالبی در این زمینه ها ، به نگهداری بهتر و پرورش گیاهان در خانه مساعدتی کرده باشم ،از طرف ذیگر چون بینندگان وبلاگ ممکن است حوصله خواندن مطالب طولانی و اکادمیک را نداشته باشند،سعی میکنم با گذاشتن پستهای کوتاه و به زبان ساده به مرور زمان به این کار اقدام کنم . البته مشروط به اعلام  علاقه منذی بینند گان در قسمت نظرات .

/ 14 نظر / 175 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گل سرخ

سلام. این کارتون خیلی عالیه و جای تحسین داره. من مشتاقانه منتظرم. موفق باشین.[گل]

خسرو

کاری بسیار ضروری و جالب می باشد

طاهره

خیلی خوب می شه ، دستتون درد نکنه [گل][گل]

هادی جمشیدی

باسلام خدمت استاد عزیز ، این مشکل رو هم من دارم و هم آشنایان دوستان ، خلاصه با این کارتون خدمت بزرگی کرده اید به علاقه مندان گل وگیاه ، که بتوانند با روحیه بهتری نسبت به قبل ادامه بدهند . با تشکر

زری

سلام جناب مهندس دهداری فکر بسیار خوبیه اکثر ما مشکل نگهداری از گیاهان آپارتمانی را داریم ممنون منتظریم[لبخند]

حمید

سلام جناب مهندس...ما منتظر مطالب مفیدتون هستیم

پریا

فکر بسیار خوبیه مهندس امیدوارم این موضوع رو ادامه بدید و پیگیر باشید

حمید

مهندس ما همچنان منتظر هستیمااااا....

علیان

سلام -آنچه نوشته اید بسیار بسیار کارخوب ومقبولی است چون هم به علاقمندان گل وگیاه کمک میکند وهم به محیط زیست ولی اصل مطلب یعنی آن راهنمائی ها کو ؟ کجاست ؟؟

شیرین

مشتاقانه منتظریم اما گیاهان ما این همه صبر نمی کنن