کارپوبروتوس یا گل یخ

بسیار شبیه به نازیخی،رز صخره ایی aptenia cordifolia هست. اما از نظر شکل برگ متفاوت هستند.

میوه و برگ های این گیاه در برخی مناطق مثل جنوب آفریقا که منشا آن هست مصرف خوراکی دارد و در تهیه مربا و یا مصرف تازه خوری از میوه های آن استفاده می شود و از برگ های آن نیز در تهیه سالاد استفاده می کنند. البته من توصیه نمیکنم چشمک

رنگ گلهای این رقم زرد و صورتی است. جنس carpobrotus.chilensis دارای گلهای سرخ هست.

 

 

 

این گیاه بذرهای زیادی تولید می کند که با ریختن بر روی خاک مجدد سبز می شوند و باعث ایجاد یک پوشش نسبتا دائمی می کند.

هر شاخه کارپوبروتوس می تواند تا یک متر در سال رشد کند.

این گیاه یک گیاه پوششی بسیار خوب و مقاوم هست که در اغلب خاکها به خوبی جواب می دهد.

از آنجایی که می تواند در ساقه و برگهای گوشتی خود آب ذخیره کند پس به کمبود آب و خشکی نیز بسیار مقاوم است.

برگ های این گیاه وقتی در معرض خشکی و گرمای زیاد و یا سرمای خارج از تحملش قرار گیرد برگها به رنگهای مثل عکس زیر در می آید.

 

 

تجربه شخصی من از نگهداری این گیاه اینه که تابستان بوشهر که دما 50 درجه و رطوبت نزدیک 100% می رسد این گیاه شروع به پوسیدگی میکند و باید حتما خاکی با زهکش عالی برای آن در نظر گرفت و حتما آبیاری را بشدت کاهش داد.

 

 

/ 12 نظر / 122 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منصور

دیوار جنوبی و روبروی رزها هستند! جفتشون بدجا هستند و به نطرم علاوه بر تامین نشدن نیاز آفتابی، آبیاری زیاد هم ممکنه در عدم گلدهی موثر باشه. تا نظر شما چه باشه![متفکر] تازگی هم رزها سفیدک زده اند که قارچ کش بهشان پاشیدم.

مجيد

خانم مهندس من حدود ۳ساله از اين گياه توي يک گلدون بزرگ توي حياط دارم که تابستون کاملا آفتاب داره رشد خوبي هم داره و سرحال به نظر مي رسه ولي گل نميده ،گاهي اوقات کود هم بهش ميدم. چه اشکالي وجود داره؟

مجيد

يک چيز جالب و شايد هم باور نکردني يادم افتاد ،پارسال گربه ها نصف گياه هاي اين گلدون را خوردن !

حسین جاودانی

خانم فرشید گل ندادن این گیاه ممکن است علل دیگری هم داشته باشد من چند بوته از این گیاه را چندین سال در تمام شرایط نگهداشتم ولی دریغ از یک گل کوچولو ! همچنین شهرداری تبریز همه ساله در فضای سبز و گردشگاههای شهر بصورت وسیعی از این گیاه میکارد و من هم همه جا کنجکاوانه دنبال گل میگردم ولی تا امروز گل نداده اند و من برای اولین بار تابستان سال گذشته گل این گیاه را در تهران دیدم !

ابوالفضل محدثي

سلام. اين گياه توي فروردين و ارديبهشت جنوب به گل ميره. تو باغ يكي يكي از دوستام (شهر جم) ديدم كه چقدر روي زمين گسترده شده و گل داده اما اوني كه من تو باغچه خونه داشتم (قلمه اش از قم اورده بودم) بعد چندسال هنوز به گل نرفته بود. دقت كه كردم اوني كه به گل ميره لبه برگش كمي قرمزه و برگ هاش يه ذره خشن تر هستن و اون كه من داشتم كاملا شبيه به همين بود با اين تفاوت قرمزي لبه برگ. به نظر من گونه هاشون فرق داره. از هر دو نوعش رو من ديدم. توي باغ ارم هم از اين نوعي بود كه به گل مي رفت اما تو گلخونه شيشه اي دانشكده مون باز نوعي بود كه گل نمي داد. تنها نتيجه اي كه ن گرفتم احتمال خيلي قوي ميدم اينها با همه شباهت هاشون با هم فرق دارن و دو گونه مختلف هستند.؟؟؟؟؟؟؟

fk

این گل ناز یخی با آن پست قبلی فرق دارد . این خیلی قشنگ تر است[لبخند] چه قدر تنوع دارند ممنون از مطلب جالبتان

محسن

چقدر خوشگله.دست طلا[دست]

باران

من تا حالا دو بار قلمه اين گل رو گرفتم و كاشتم ولي هر دو دفعه پوسيد!![ناراحت] آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[سوال]

باران

خاك باغچه+خاك برگ+ورمي كمپوست آب هم كم مي دادم. الان هم يك قلمه دارم كه كاشته بودم ولي پايينش پوسيد و دوباره قسمت پوسيده رو جدا كردم و كاشتم. اگه تو آب بذارم ريشه نمي ده؟؟؟