اطلسی مکزیکی

 اولین بار این گونه گیاهی را در سال 1385  در منازل سازمانی شهرک بعثت در شهرستان ماهشهر مشاهده کردم.گیاهی است همیشه سبز چند ساله ، علفی گاهی ساقه ها نیمه چوبی که به شکل تعدادی ساقه های در کنار هم ایستاده به ارتفاع 90 سانتی متر با عرض نامحدود ، برگها به طول 6 تا 12 سانت و به عرض 2 تا 4 سانتی متر گلها شیپوری شکل به رنگ آبی درخشان دارای پنج گلبرگ  ،به قطر 5/1 تا  3سانت می باشد . این گیاه بومی مکزیک بوده ولی به مرور زمان به امریکا رفته و از آنجا در سراسر جهان پراکنده شده است. بسیار مناسب برای مناطق گرمسیری،در مناطق سردسیری زمستانها در گلخانه نگهداری می شود. خاکهای حاصلخیز و مرطوب را ترجیح می دهد.در نور مستقیم خورشید بهترین رشدو بیشترین گلدهی را دارد.دارای مقاومت به خشکی و شوری و تحمل گرما و رطوبت بالا را دارد.گلها در فصول بهار ، تابستان و پاییز نمایان می شوند. ازدیاد آن از طریق قلمه ساقه به راحتی صورت می گیرد.این یک گیاه چند منظوره است که تحمل طیف بسیار گسترده ای از شرایط را دارد . این گیاه به افتخار گیاهشناس فرانسوی « jeande la ruelleL » نامگذاری شده است. 

/ 10 نظر / 79 بازدید
زهرا فرشید

بسیار عالی بود. ممنون

زری

سلام آقای مهندس دهداری بسیار عالی و زیبا بود دست شما درد نکند[گل][گل]

الهام

سلام من شمال ديدمش خيلي قشنگن حيف كه عطر ندارن![گل]

مجتبی شیرازی

سلام آقای دهداری نژاد عیدتان مبارک باشه و سالی خوب و تندرستی برای شما آروزمندم مثل همیشه زیبا و مفید همیشه شاد و سلامت باشید [قلب][گل][قلب]

زینب حیدری پور

آقای دهداری نژاد تو اهواز وقتی میری توی شهر از گلکاری شهر لذت میبری.ماشالله اینجا خوب به فضای سبز میرسن.الان انواع اطلسی رو کاشتن.واقعا رنگ هاش محشر هست.ولی بوشهر اینطور به فضای سبزش رسیدگی نمیشه.

احمدی

سلام وبلاگتان خیلی عالیه . ما وبلاگ شما را لینگ کردیم . لطفا اگه میشه شما هم وبلاگ ما را لینگ کنین. ادرس : باغبانی و فضای سبز http://solaymanahmadi.blogfa.com/[لبخند]

زری

من بعد از دو سال آمدم بوشهر خیابان ها و بلوارها خیلی تغییر کرده و سر سبز شده فقط کاشتن یک نوع شمشاد همه جا یکنواخت شده کاش از درختان متنوع تر و ثمر ده یا گلدار بیشتری استفاده می کردن.من از کوچه های پر گل و درخت بوشهر خیلی لذت بردم خصوصا گل کاغدیی های رنگارنگ و دیدنی بود[قلب].گل کاغذی پر پر و خوشه ای خیلی قشنگ بود.[تعجب]

زینب حیدری پور

خانم فرشید بوشهر در مقایسه با اهواز چیزی نکاشتن.اهواز انواع اطلسی های هیبرید و گرون قیمت ها رو کاشتن ولی تو بوشهر اطلسی هایی به این زیبایی ندیدم.بوشهر بیشتر اطلسی های ژاپنی میکارن ولی اینجا اطلسی هاش محشر هست.

زینب حیدری پور

تو بوشهر فقط تو میدان آزادی کاشتن و ساحلی کنار دریا.تو محوطه مسکونی تو نیروگاه اتمی هم کاشته بودن ولی هیچ کدوم به قشنگی هیبریدهای اهواز نیستن.درست میگید مساحتش هم کمتر هست.گل های کاغذی هم اینجا انواع رنک هاش هست حتی رنگ زرد و گلبهی که تو استان خودمون نیست.اگه خواستید عکس های اطلسی ها رو میفرستم تا قضاوت کنید.

زینب حیدری پور

گلکاری بوشهر در مقایسه با شیراز و اصفهان و اهواز که من دیدم هیچی نیست.کار به مساحتش ندارم درسته مساحت اونها زیادتره.ولی اونطور که باید باشه نیست.