پرسش و پاسخ

سوالاتی که یکی از خوانندگان من یک جوانه ام ارسال کردند :

1- می  خواستم بدونم اینکه میگن خاک این گیاه اسیدی یا اون گیاه قلیایی باشه یعنی چی؟

معیاری که اسیدی یا قلیایی بودن خاک را نشان می دهد با نماد PH (پی اچ یا پی هاش ) بیان میکنند.
دامنه PH  از صفر تا 5.5-6 را اسیدی و هفت را خنثی میگویند و از هفت بالاتر را قیلیایی می گویند. مثلا آب لیمو یک محیط اسیدی هست و آب نمک یک محیط قلیایی.
در واقع PH  یک وی‍ژگی شیمایی خاک هست و وابسته به میزان هیدروژن های آزاد دارد.

در مورد خاکها بسته به اینکه فرآیند فرسایش و هوادیدگی و پوسیدگی و میزارن رطوبت و مواد آلی آن چقدر باشد ممکن است خاک اسیدی یا قلیایی باشد. مثلا مناطقی که باران زیاد و جنگهای انبوه دارند و فرآیند هواددیگی و پوسیدگی شدیدتر هست خاک های اسیدی و مناطق بیابانی و خشک که باران کم و پوشش گیاهی خاصی ندارند خاک قلیایی هست.
بهترین خاک خاکی هست که از نظر PH  خنثی باشد اما برخی گیاهان خاک های اسیدی را بیشتر می پسندند مثل آزالیا و حتی رنگ گل برخی وابسته به PH  خاک هست مثل هورتانسیا. اما برخی گیاهان دوست دارند که خاک محل کشتشان کمی قلیایی باشه مثل گیاهان شورپسند مانند سالی کورنیا. برخی گیاهان هم هر دوتاشو بخوبی تحمل میکنند و ناز هم نمیکنند چشمک


2- گل گندمی من چند وقته که دیگه رشدی نداره. سر برگهاش خشک شده. و یک سری  از برگهاش هم  داره زرد میشه و می پوسه!!!! بعضی جاها نوشته خشکی سر برگها به دلیل تشنگی گیاهه و پوسیدگی اونها بر اثر آبیاری زیاد. بالاخره این گل من تشنه است یا زیاد آب خورده؟؟؟؟!!!!!
من هر وقت خاکش خشک باشه آبش می دم. تقریبا هفته ای یک بار...
من که گلدان شما را ندیدم که آیا گلدان برای گیاه کوچک شده یا نه. اما در کل هفته ایی یکبار برای آبیاری کمه و حتما باید هفته ایی 2-3 بار آبیاری انجام گردد.
اگر برگهای قدیمی دچار نوک خشکی شدند چیز مهمی نیست چون حتما عمرشون تموم شده و کم کم در حال از بین رفتن هستند اما اگر برگهای جدید اینجوری هستند باید عوامی مثل آب و اندازه گلدان و میزان مواد غذایی و نور را بررسی کرد.

3- اگه الان بذر شمعدانی بکارم یا هر گل دیگه ای و داخل اتاق نگهداری کنم سبز می شه یا نه؟؟؟؟؟
کلا هر بذر را در داخل منزل هر وقت بکارید سبز می شود منتها شرط اصلی بعد از سبز شدن هست که بتوانید مراقبت ها را انجام دهید.اگر میخواهید کلا داخل منزل نگهداری کنید و دما هم مناسب هست یعنی گرم و یا سرد بیش از حد نیست به نظر من می توانید کشت کنید.
/ 4 نظر / 8 بازدید
بهروز

با سلام و عرض ادب .برخی از بذور در دماهای معینی سبز میشوند مانند بذر برمدا گراس که زیر 18 درجه سبز نمیشود یا بذر شب بو یا آنمون و غیره. برخی از بذور در روشنیی و اکثرا در تاریکی سبز میشوند . موارد دیگری هم مثل دوره خواب بهارش و غیره نیز مطرح است پس هر وقت بذری را در خانه بکاریم لزوما سبز نمیشود

باران

با تشکر فراوان [گل] در مورد اسیدی یا قلیایی بودن خاک, منظورم این بود که خودمون می تونیم خاکمون رو اسیدی یا قلیایی کنیم؟؟؟ در مورد گندومی هم فکر نمی کنم که گلدان کوچک باشد. چون هنوز گیاهم کوچیکه تقریباً! الان فقط اب جوشیده بهش می دم ببینم حالش بهتر می شه یا نه! فعلاً که دیگه برگی زرد نشده.... باز هم ممنون

باران

گندمی!

باران

[گل][چشمک]