گلکاری گرداگرد درخت

یکی از مناظر گلکاری فصلی که در پارکها و فضای های سبز دیده میشه کاشت گلهای فصلی ( گلهای ریشه ایی و پیازی) در گرداگرد و سایه اندازه درختان مسن هست.

 

 

نکته کمی ظریف :

حداکثر میزان ریشه درختان که بیشتر میزان جذب آب و مواد غذایی هم برای گیاه داره در محدوده سایه اندازه درخت هست که تقریبا شعاع یک تا دو متری محسوب میشود.

برخی گیاهان هم مثل مرکبات ریشه سطحی دارند و کافی هست با انگشتان خودتون کمی خاک رو کنار بزنید تا ریشه های درخت روی سطح خاک دیده بشه اما از طرفی هم گیاهانی هستند مثل انواع نخل ها ( گیاهان بومی جنوب رو که خودم از نزدیک باشون آشنا هستم رو مثال میزنم) ریشه ای به صورت عموی در خاک فرو میرود و در سطح خاک گسترده نمیشوند.

کمی تجربه شخصی خودم :

من خودم پای درخت مرکبات هر گل فصلی کاشتم موفقیت آمیز نبوده و علتش هم نبود خاک مناسب برای استقرار و همچنین در رقابت قرار گرفتن گل فصلی با درخت در تصاحب اب و مواد غذایی هست ، فکر کنید ریشه های نازک و ظریف گل و گیاهان فصلی در برابر ریشه های قوی درختان چقدر میتونه موفق باشه؟قطعا چندان موفق نخواهد بود و این باعث میشه که نهال گل فصلی شما چندان رشد نکنه و زیبایی خودش رو نمایان نکنه و یا حتا خشک بشه.

برای جلوگیری از این حالت بهتر هست به ارتفاع بیست سانتی متر اون محدوده رو که میخایید گل بکارید خاک مناسب و حاصلخیز بریزید و با مانعی محصورش کنید که با آبیاری خاک پخش نشه ( این حالت در عکسا دیده میشود.) و از طرفی هم نشا چند برگه گل فصلی را به محل انتقال دهید و از کاشت بذر خودداری کنید.

چند عکسی که از فیس بوک گرفتم ببینید :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 6 نظر / 7 بازدید
حسین جاودانی

با تشکر از سلیقه ای که در انتخاب موضوعات بکار می برید خواستم از فرصت استفاده کنم و به شما که واقعا مهارت خواصی در عکاسی دارید و سایر دوستان عکاس ‘ روز جهانی عکاسی ( 19 اگوست برابر با 28 مرداد ) تبریک عرض کنم .

مریم

عکسا رو یه جایی دیده بودم اما یادم نمیومد...خوب که منبعشونو گفتی ....

مهدی توکلی

نکته ظریفی بود ولی حیف که کارکنای فضای سبز اصلا به این موارد اهمیت نمیدن آقای جاودانی منم به شما و تمام عکاس ها و خانم فرشید که واقعا مهارت خاصی دارن توی عکاسی تبریک میگم

حدیث

سلام نکنه جالب وبه قول آقای توکلی ظریفی بود مرسی که به ما هم یاد دادی[ماچ][قلب]

سینا

سلام و درود . خدا قوت . من امروز دیدم عکس نبود