یک سوال فنی !

          از دوستان صاحبنظر و کارشناس خواهشمندم لطف فرموده و پاسخی ارائه فرمایند :

          من یک کاج مطبق دارم که از نوع مرغوبش هم هست - حدود چهار سال است که بدستم رسیده است و ارتفاعش حدود 50 الی 60 سانتیمبر یود با علاقه ای که به این گیاه دارم از هر نظر برایش رسیدم و او هم قشنگ پاسخ داد و الان ارتفاع آن به بیش از 2 متر و طول هر شاخه اش به حدود 120 سانتیمتر رسیده است .

           در وسط پاسیو قرار گرفته و نور کافی بطور غیر مستقیم از بالا به گیاه می تابد .

          معمولا ساقه اش حدود 15 الی 20 سانتیمتر رشد میکرد و یک سری برگ میداد که بطور منظم یکبار چهار برگ و بار دیگر پنج برگ و مجددا 4 و 5 برگ و تا آخر این نظم ادامه داشت .

          من کود میکرو غنچه به این گیاه میدادم و خوب هم جواب میداد اما . . .

          یکبار کود کامل دادم و احتمالا بیش از حد مجاز دادم ! از آن تاریخ گیاه خط مشی خودش را گم کرده است ! مثلا قرار بود از بعد از 15 الی 20 سانتیمتر برگ نازه بدهد ولی بطور غیر عادی ساقه اش بلند و بلند تر شده و الان اندازه گرفتم بیش از 75 سانتیمتر !! شده است و دریغ از یک برگ کوچولو !

          ساقه وسطی همین جوری زمزمه کنان ! و بی خیال ! راه خودش را گرفته و بالا و بالاتر میرود !

          البته در این موقعیت ، از وسط برگها برگ جدیدی هم بیرون آمده است :

          حالا من نمی دانم با این کاج چکارکنم ! آیا ممکن است مجددا برگ دهد ! البته با این فاصله بلند ! برگ ها هم ممکن است زیاد جالب نباشد .

          آیا قلمه گیری کنم ؟ البته تا حالا این کار را نکرده و وارد نیستم.

لطفا دوستان عزیز اعلام نظر فرمایند

ممنون

/ 9 نظر / 11 بازدید
پژمان

آقای جاودانی عزیز با سلام معمولا کوهای کامل دارای مقداری هورمون های گیاهی هستند که باید با دوز مناسب و دستور استفاده متفاوت برای هر گیاه استفاده شود. رشد عمودی و غیر عادی ساقه و همچنین برگ های نابه جا موید عرایض بنده هستن. زیبایی کاج مطبق مربوط به تک پایه بودن آن می شود و با قطع سرشاخه و ظاهر شدن شاخه های جانبی که معمولا سایز کوچکتری دارند زیبایی کاج افت می کند . با توجه به پایداری این گیاه در آب و هوای تبریز پیشنهاد میکنم در یه مکان مناسب در حیاط منزل کاشته شود. و با ظاهر شدن ساقه های جانبی از اون قلمه بگیرید و مجدد در پاسیو منزل قرار دهید.موفق باشید

زهرا فرشید

کاجتون کلا دچار دگرگونی فیزیولوژیکی شده. مثل رویش این برگچه روی برگ اصلی نشان دهنده این موضوع است. کاج مطبق عادت به رشد عمودی دارد و اگر سر آن را قطع کنید و ساقه جدید رشد کند به احتمال خیلی زیاد خزنده می شود پس کمی بیشتر صبر کنید. البته در این مورد با اساتیدم مشورت میکنم و الان بهشون ایمیل میزنم

نیکی

سلام جناب آقای جاودانی. کاجتون به نظرم کمی ضعیف هست و شاداب نیست .کمی سوختگی در نوک برگها هم دیده میشه. آروکاریا دارای ارقام مختلفی هست و از نظر رشد کمی با هم فرق میکنن. مثلا ممکنه که کاج شما فضای بیرون رو بیشتر بپسنده و الان تو ی گلدون دیگه رشد خوبی نداشته باشه و با وجود اینکه کود بیشتری دادین نور بیشتری هم بخواد. وجود هورمون در کود هم بسته به نوعش به این قضیه میتونه دامن بزنه. گیاه از یه طرف دلش میخواد رشد کنه و از طرف دیگه شرایط مهیا نیست و دچار ناهنجاری میشه. پیشنهاد : تعویض گلدان و انتقال تدریجی به جای پر نورتر ، ایجاد چند زخم کوچک در ناحیه وسط ساقه انتهایی. [گل] موفق باشید.

نیکی

سلام خواهش میکنم. ولی اگه ایجاد زخم کنید و یه مدت بذارید بمونه امکان تولید برگهای جدید به این روش زیاده.

هادی

سلام به نظر من گیاه شما از لحاظ نوری موقعیت خوبی نداره، اینو میشه در طبقات دوم برگها از سمت بالا مشاهده کرد، گیاه یه جورایی در حال دفرمه شدنه. علاوه بر نظرات مثبت دوستان در قسمت نظر خواهی، رشد طولی بیش از اندازه می تواند مربوط به نزدیک شدن به منبع نور و تمایل به کشش به سمت منبع نوری باشد. بهتر است آزمایشی با ایجاد شوک از طریق کاهش آبیاری نیز انجام شود. در کل اگر این تصویر مربوط به آبان ماه باشد، از نظر من با توجه به فصل رکود رشد، امیدی به ایجاد برگ در انتهای گیاه نیست و با توجه به ضعیف بودن گیاه احتمال مرگ تدریجی گیاه در این شرایط وجود دارد.

m

گیاه قهر کرده

محمد محسن

قلمه ساقه باید یک سال سن داشته باشند اگر گیاه میوه دهد می توان از بذر ان استفاده کرد

محمد محسن

اگه یه ساقه قطع شود از چند جوانه میزنه ولی ظاهر گیاه بد میشه و اسیب میبینه بخصوص ساقه ی اصلی اگه زیاد هم دست بزنی به ساقه ای فرعی سه ساقه ی دیگه میده شکل خودشو از دست میده بد میشه پس بزارید همینجوری بمونه . یا تکثیرش کنید.

محمد محسن

ممکنه بخاطر کمبود کودهی و یا نور یا اب باشه این گیاه گرمادوسته