ختمی چینی (قسمت دوم )

ختمی چینی با تنوع رنگ وسیع از سفید خالص تا سفید وسط خالدار و ...همچنین طیف وسیعی از زرد کم رنگ تا بسیار پر رنگ ،نارنجی ها ،قرمزها ، صورتی ها ، آبی ملایم تا سیر و یاقوتی کبود و حتی سبز روشن ، چند رنگی ها با پریدگیهای مختلف و سایه دار های متنوعی که   وصف آنها بسیار دشوار است ، و اخیراً رقم مسی رنگ که مدال شایستگی انجمن سلطنتی باغبانی را بدست آورده است .

 این گیاه در قرن دوازدهم در شبه جزیره مالای شناخته شده است . در سال 1957 گل ختمی چینی بعنوان گل ملی کشور مالزی انتخاب شده است و نقش گلهای آن روی واحد اصلی پول این کشور (رینگیت ) وجود دارد . در جزایر آقیانوس آرام از گلهای ختمی چینی  در تهیه سالاد استفاده می شود . در نوشتارهای مذهبی بودایی از آن نام برده شده است . بزرگی گل و رنگ جذاب آن و همچنین دارای شهد بودن این گیاه ، برای پرندگان کوچک شهد خوار، ختمی چینی را بسیار فریبنده کرده است .از هموطنان خارج کشور تمنا دارم نسبت به آوردن  ختمی چینی با رنگهای جدید به کشور اهتمام ورزند.   

/ 12 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

اون رنگ سبز خیلی برام جالب بود [لبخند]

شهنام

نخست آفرینش خرد را شناس نگهبان جانست و آن سه پاس سه پاس تو چشم است وگوش و زبان کزین سه رسد نیک و بد بی‌گمان سلام ممنون از مطالب ، تصاویر و توضیحات آرزوی سلامتی برای دوستان گرامی

زهرا فرشید

تا حالا ندیده بودم.محشرههههههههه

یلدا

سلام.دلیل اینکه ساقه گیاهی از پایین شروع به له شدن میکنه چیه؟؟! ممنون میشم پاسخ بدین.

-بابونه

سلام من میخام توی گلدون ازاین مستطیلی ها گلهای باغچه ای پرورش بدم مث همیشه بهار منتها نمیدونم خاکش باید چی باشه کودش عمق خاک بذرش از کجا بیارم آبیاریش چطو باشه و... راهنمایی م کن مرسی اگه گل دیگه میشناسی که توی گلدونهای خونگی جواب میده بهم معرفی کن مرسی

یلدا

ممنون از پاسختون.

احسان

فوق العاده زیبا

سعیدی

فتبارک الله احسن الخالقین[تعجب]

صحرا

سلام با آرزوی قبولی طاعات : من یک ختمی دارم که دو ساله در گلدان بوده اما رشدی ندارد . و امسال غنچه های زیادی کرد اما غنچه ها قبل از باز شدن همگی سقوط میکردن و می افتادن ! ناراحت چه کنم ؟ چکار کنم ؟