حمله شپشک به گل ناز

علی آقا چند وقت پیش این چندتا عکس رو ایمیل کردن و سوالشون هم در مورد نوع آفت این گیاه بود که من بهشون جواب دادم اما الان لازم دیدم که این عکسا رو اینجا هم بزارم تا اگر دوست دیگه ایی همچین آفتی دید براش ناملموس نباشه و بشناستش.

اسم گیاه که گل ناز هست و آفت که به صورت موجودات سفید و پودری هست شپشک هست که این شپشکها اگر درمان نشن به مرور گیاه رو بیحال و پژمرده و زرد میکنن و درنهایت به خشک شدن گیاه می انجامد.

شپشک ها هم مثل کنه ها و ضشته ها از شیره گیاهی تغذیه میکنن برای همینم هست که به گیاه چسبیده و نمیتونن پرواز کنند و اگر سمپاشی نشه بسرعت جمعیتون اضافه شده و به دیگر گیاهان هم سرایت میکنند.

میتونید از فروشگاه های کشاورزی سم دیازینون بخرید و دو سی سی از سم رو در سمپاش های یک و نیم لیتری بریزید و هر هفته یکبار سمپاشی کنید و تا زمانی که آفت روی گیاه هست این سمپاشی رو تکرار کنید تا آفت کلا از بین رود.

 

 

 


/ 11 نظر / 110 بازدید
نمایش نظرات قبلی
11

سلام حیاط منزل ما طوریه که تو زمستون آفتاب نداره ولی تو تابستون داره [سبز] اون هم تو دزفول (شمال خوزستان) البته فقط هم میتونم گلدون تو حیاط بذارم چون زیر حیاط پارکینگه شما چه پیشنهادی برای بوته ها و گیاهانی که میتونم پرورش بدم دارین؟ تا حالا یه شب بو و یه محمدی کاشتم گلدون هم به طول حدود 1متر و عرض 35 سانت و عمق 35 سانته ممنون

11

بله زمستونا حیاط سرده ولی سعی کردم گلدون هارو نزدیک آبگرمکن بذارم شاید یه نوایی از حرارت بهشون برسه (که نمیرسه) حیاطمون هم زمستون سرد و تابستون گرمه یک ماه هست که کاشتمشون، حدود ده روزی هست که جوونه جدید زدن شب بو و محمدی رو هم به خاطر بوی گل هاشون انتخاب کردم گیاه گل دار یا برگدار فرقی نمیکنه فقط قشنگ باشه و مراقبت ازش راحت باشه اتفاقا یکی از مطالبتون که درباره جمبو بود رو خوندم (چند وقتی هست که وبلاگتون رو میخونم ولی تا حالا نظر نذاشته بودم) در کوچه 2تاش رو کاشتم (اول پاییز بود) اونا هم جوونه جدید دادن و خوبن فقط یکیشون روی جوونه هاش خال های قهوه ای زده[سوال]

11

البته این رو هم بگم که تو زمستون آفتاب مستقیم ندارم [وحشتناک] دور و ورمون آپارتمان ساختن رفتیم زیر سایشون[خنثی] (فکر کنم بهتره قارچ پرورش بدم شایدم جلبک)

حسین جاودانی

متشکرم از طرح این مسئله مهم - آفت شپشک آرد آلود در طی سالهای گذشته مرا هم خیلی بزحمت انداخته و گل های زیادی را از جمله حسن یوسف و فیتونیا و ... از من گرفته است , اکنون تجربیاتی که من در مورد شپشک آرد آلود دارم و البته از تجربیات مهندسین کشاورزی دوست هم اخذ کرده ام این است : برای گلهای آپارتمانی که داخل ساختمان گذاشته ام و بخاطر بوی سم نمی توانم سمپاشی کنم چند بار و بفاصله دو سه روز با فشار آب قسمت های آلوده مخصوصا پشت برگ هارا می شویم و این کار واقعا جواب داده است ؛ ولی برای داخل گلخانه یا محوطه باز از سموم مختلف منتها با مخلوطی از روغن امولسیون شونده ولک (البته بمقدار خیلی کم ) استفاده میکنم که پایداری سم را بیشتر میکند و در اثر باران و آبیاری شسته نمی شود .

آرتا

درخت نارنج من هم تازگی شپشک گرفته .میشه لطفا مقدار سم رو بگید و دفعات مصرفشو.

آرتا

درخت من حدودا 6 ساله هست و خیلی ثمر میده ولی به خاطر شپشک میوه هاش از رو درخت میافتن. چشم انشالله عکس میگیرم و میفرستم براتون.

گلناز

منم شنیدم که با گوش پاک کن آغشته به آب و الکل میشه آنها را از روی گیاه پاک کرد. شپشک ها در اثر خشکی و کم آبی به گیاه صدمه می زنن.[لبخند]

زینب حیدری پور

لطفا دیگه از سم پاشی برای این آفت استفاده نکنید.این کار باعث بدتر شدن اون میشه.فقط لطفا اگه میدونید از کی این آفت وارد استان شده و یا چه گیاهی رو دیدید تو استان به این آفت دچار شدن رو بگید.خیلی مهم هست برا من.انشالله روش اصلی مبارزه اون رو میارم تو استان. با یکی از استادید اینجا دارم رو همین موضوع همکاری میکنم.فقط سال ورودش رو اگه میدونید ممنون میشم بگید..دیگه از سم پاشی استفاده نکنید.

مصطفی زیبانژاد

مطالب و تصاویر بسیار خوبی بودن ! انشالله که همیشه موفق و موید باشین! و ممنون میشم اگه بتونین در ارتباط با گیاه آلوورا مطالب کاملتری در اختیار بنده بزارین.این گیاه موضوع ارائه ی بنده اس. سپاسگزارم.

مصطفی

سلام. ممنون از پیام خوبتون در مورد شپشک گل ناز. من جند روزی متوجه این زرد شدن گل ناز شده بودم ولی چون در ارتفاع بود نتونستم ببینم دقیقا چی شده. امروز یکی از گلدون ها که تقریبا خشک شده بود را برداشتم و متوجه این آفت شدم. دنبال سمی بودم که ببینم می تونه اونها را حفظ کنه یا نه. سوال دیگم اینه که این شپشک برای سایر گل ها هم می تونه خطری داشته باشه؟ در ضمن علت بروز آنها چیه