معرفی کتاب : جزیره سرگردانی

 

عنوان کتاب : جزیره سرگردانی

نویسنده : سیمین دانشور

انتشارات خوارزمی

تعداد صفحات : 326

قیمت : 7000 تومان

این دومین کتابی است بعد از سووشون که از نویسنده بزرگ کشورمان سیمین دانشور خواندم. تاریخ داستانی این کتاب به دوران بعد از مصدق برمیگردد ، دورانی که برای من که نسل دهه شصت هستم قابل لمس نیست اما خواندنی است. 

جزیره سرگردانی همزمان قشر کم بضاعت و ثروتمند جامعه در آن دوران را نشان می دهد. قشر ضعیف با همه اعتقادات دینی و مخلوطی از خرافات و قشر ثروتمند غرق در فساد و بی بندوباری اما گاهی باز آن اعتقادات جاهایی خودش را نشان می دهد و باعث راهنمایی آنها می شود و شاید رستگاری.

این کتاب پر از ایسم های (مکتب های نوظهور) که توسط تحصیل کرده های آمریکا به ایران متقل شده است و شخصیت های داستان که همه آدم های سیاسی هستند از آن حرف می زنند و من وقتی این کتاب را می خواندم یاد این مطلب می افتادم که اگر مملکت ما 30 میلیون جمعیت دارد یعنی 30 میلیون دکتر ، 30 میلیون سیاستمدار و ...است.

هستی نوریان ، مراد پاکدل ، سلیم فخری و حتی مادربزرگ هستی و ... همه یه جورایی سیاسی هستند. در این داستان خود سیمین به عنوان استاد هستی حرف خود را می زند و عجب زیبا سخن می گوید ، بنظر من سیمین دانشور به زبان شعر سخن می گوید و چه زیبا.

بخشی از کتاب ، صفحه 63-64 :

تلفن زنگ می زند. هستی گوشی را بر میدارد.توران جان است.

- چرا نمیایی

- همین الان راه میفتم

- اگر این دمامه جادو دست از سرت بردارد ، من چه گناهی کردم که اجاقش کور است.

سمین می خندد و می گوید : مادربزرگت از من بدش می آید . خوب ، من تو را می دزدم و او تنها می ماند.

- پیش از اینکه بروم بگویید با این جور حرف و سخن ها موافقید؟

- نه ، شادمانی و عشق جزو غرایزی بشری است. چرا باید عشق چون عشقه به درخت تن آدم بپیچد و شاخ و برگ این گران ترین درخت جهان خشک کند؟ اما اگر تو می خواهی گاو نفس را در راه «مراد» قربانی بکنی و زلیخای زمانه بشوی خود دانی.

هستی می پرسد ارزشش را دارد؟

سیمین جوابی نمی دهد.

/ 0 نظر / 8 بازدید