بهیمه

این درخت در دوره گلدهی بسیار زیباست، یکبار در سال گل  می دهد آنهم از اوایل فروردین تا اواخر اردیبهشت ، گلها درشت ،پنج گلبرگ دارند و قطر گلها 5/7 تا 5/12 سانتی متر می باشد ،معمولا گلهای بهیمه  به رنگهای ارغوانی روشن، صورتی، سفید، با سایه های قرمز، صورتی، بنفش، نارنجی، زرشکی و سفید هستند.

گل به نیام (نوعی میوه) بلندی به طول 10 تا 20 سانتی متر که دارای 5تا15 دانه می باشد تبدیل می شود . این درختچه با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب بیشتر سازگار است ولی خود را با شرایط گرم و خشک خوزستان سازگار نموده است. برای کاشت در میادین ، پارکها و منازل مناسب است.

 

من اولین بار این درختچه را در سال 1358 در محوطه دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز مشاهده کردم با وجود اینکه درختچه بسیار زیبایی در زمان گلدهی می باشد ،شاید به دلیل خزان پذیر بودن و یک فصل گلدهی، همچنین طولانی نبودن دوره گلدهی و حجم زیاد غلاف بذر آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته فقط در تعداد معدودی سالیانه در خوزستان از طریق بذر و قلمه  ازدیاد می یابد که آنهم به اشتباه ارغوان نامیده می شود. این جنس دارای گونه ها و واریته های متعددی می باشد که در سراسر دنیا پراکنده اند به راحتی با بذر ازیاد می شود. این گیاه در شمال هندوستان و جنوب چین ،ایالات متحده امریکا ،جزایر هاوایی کالیفرنیا ،تگزاس ،فلوریدا و... دیده می شود و به آن درخت ارکیده هم می گویند.

 

/ 7 نظر / 60 بازدید
مجتبی شیرازی

سلام مهندس دهداری نژاد درخت قشنگی هست ممنون از اطلاع رسانی مفیدتان [گل]

حمید

مطمئنید سال 58؟مگه چند سالتونه؟ مگه متولد 65 نیستید؟

مامان پریاگلی

تو باغ صمیمی رامهرمز ( قبلاً محل دانشگاه پیام نور بود ) هم چندتا از این درختا داره البته فکر کنم سنشون خیلی بالا باشه چون خیلی بزرگن http://up.pnu-club.com/images/vo4p3iizq0fkuq89hsp.jpg

زینب حیدری پور

سلام.چقدر این گیاه قشنگ هست.آقای دهداری من این این گیاه رو تو دانشگاه ندیدم. کدوم قسمت هست؟ یه گیاهی دیدم که بین دانشکده تربیت بدنی و کشاورزی هست و برگ هاش شبیه این گیاه هست ولی گل رو ندیدم.آدرس این گیاه رو بهم بدید لطفا

زینب حیدری پور

متوجه شدم کدوم قسمت هست.کنار پارکینگ ها هست میرید طرف گلخونه ها؟ولی این گیاه اصلا گل نمیده و من همیشه برگ دیدم.