پیچ اناری

  طبق گفته یکی از اساتید گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز، طی دهه  40 که بازدیدی از شمال کشور داشته اند، همراه خود به استان  می آورند و از آن زمان تاکنون خود را با شرایط آب وهوایی خوزستان تطبیق داده است.

  من سالیانه  بیش از  یکصد اصله ازطریق پاجوش و قلمه ساقه و ریشه از آن تولید می کنم و در باغچه  منزل خودم هم وجود دارد . در بازدید هایی که از شمال کشور داشته ام واریته زرد رنگ آن رادر عباس آباد تنکابن دیده ام . در موطن اصلی به رنگهای دیگری هم دیده می شود . گیاه مناسبی برای « پرکولا» و « آک  »در طراحی فضای سبز می باشد.

 از نظر لغوی پرگولا به معنی داربست و آرک به معنی طاق نما می باشد . در واقع اینها سایه بانهایی هستند که به منظور ایجاد زیبایی و فضایی نیم سایه در پارکها و منازل بر روی راهروها ،خیابانها و. . .، احداث می شوند ابتدا با استفاده از مصالح ساختمانی مانند آهن یا چوب و. . . ، اسکلت هایی ساخته می شود البته به اشکال و طرحهای متنوع ،سپس بوسیله گیاهان رونده و پیچنده ای که دارای گلهای زیبا می باشند، و در کنار و اطراف پایه های داربست و طاق نما کاشته شده اند پوشش داده می شوند و تونل ها و طاق نصرت هایی از گل و گیاه بوجود می آورند.

/ 5 نظر / 60 بازدید
میلاد

دمت گرم بابا به وبمنم بیا ‌ ‌‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

زری

[گل][گل] سلام جناب آقای دهداری نژاد من به این گل وابسته شدم همه جا توی شهر و روستا می بینمش دو رنگ دیگه هم از ش پیدا کردم .نمی دونم اینا تا حالا کجا بودن من ندیده بودم .از خانم مهندس و شما سپاسگزارم که طبیعت اطرافمون را به ما می شناسونید.

مریم

سلام خیلی ممنون از مطلب خوبتون راجع به پیچ اناری. من خیلی به این پیچ علاقه دارم و اونو در باغچه مون کاشتم. اما سوالی که دارم اینه که چطوری از طریق پاجوش اونو تکثیر کنم؟ پاجوشها را تو چه نوع خاکی بذارم تا بگیرند و ریشه بدند و بعد از چه مدت اونو به باغچه منتقل کنم؟ همینطور زمان کاشت بذرش کی هست؟ ممنون میشم بهم جواب بدید با تشکر [گل]

مریم

خیلی ممنون از پاسخ های خوب و کاملتون [گل]

MRH

باسپاس از نشر این پست . سالهاست که یک شاخه از این گیاه رو در باغچه منزل دارم . در زمستانها خزان میکنه و تقریبا از اواسط تیرماه به گل میره . با اینکه بسیار دقیق زیر نظر گرفتمش ولی تا بحال متوجه وجود بذر نشدم . میشه بفرمایید بذر در کجای گیاه تولید میشه ؟ و سئوال دوم اینکه آیا این گیاه احتیاج به حرص هرس داره و چنانچه داره در چه فصلی؟آیا باید در زمان خواب گیاه باشه؟ با تشکر [گل]