تکثیر کاکتوس از طریق بذر

          نخست مخلوط خاکی مناسب را آماده میکنند و بذر را با دقت روی خاک مرطوب میکارند .

          عمق کاشت بذر هم دو برابر قطر بذر باید باشد سپس روی بذر را با یک لایه نازک ماسه پوشش می دهند و سطح را آبپاشی میکنند بهتر است همیشه با آب ولرم آبیاری شود سپس گلدان ها رو در یک جای گرم و روشن به دور از نور مستقیم خورشید قرار داده و روی گلدان را با پلاستیک و یا شیشه می پوشانند ، این کار باعث ایجاد هوای گرم و مرطوب و حفظ رطوبت خاک میشود .

          جوانه زنی اغلب کاکتوس ها تا یک سال طول میکشد و وقتی گیاهچه به طول نیم سانتی متر رسید آنرا به دقت خارح میکنند و در گلدان آماده دیگری کشت میکنند و ته گلدان هم از سنگ ریزه استفاده می شود .

          بعضی از بذرها قوه نامیه ضعیفی دارند و سبز نمی شوند و بعضی ها هم تا یکسال طول میکشد تا سبز شوند . بعضی هم یک ماه.

          بذر کاکتوس های راکتی هم باید قبل از کاشت باید اول خیس بخورند .

          تصاویری از کاکتوس ها :

 

 

 

 

 

 

دوستان خوب ، باز هم اگر مطالبی لازم بود خانم حیدری پور توضیح خواهند داد .

شاد باشید و شادی را با دیگران قسمت کنید !

/ 9 نظر / 116 بازدید
نیکی

سلام آقای جاودانی. ممنون از مطالب مفیدتون.

فرید

سلام ممنونم از مطالب مفیدتون. خدمتون عرض کنم من خورمالو خریدم ! الن هم بذر داره. اگه لطف کنید میشه بگید چطور اونو کاشت کنم؟

جعفری

سلام من یه گلدون کوچیک کاج مطبق اردیبهشت خریدم از اون موقع تا الان توی حیاط بوده الان هوا داره سرد میشه بیارمش تو؟ پاسیون نداریم.

نیکی

سلام با اجازه دوستان بزرگوار. معمولا میوه اگه از بذر تکثیر بشن کم محصول هستن و دیر هم به محصول دهی میرسه. به هر حال برای کشت باید تا شروع فصل بهار صبر کنید . الان هم میتونید بذر رو در جای خشک و سایه قرار بدین . در ضمن زمانی که نهال چند ساله شد میتوند روش ‍‍پیوند اسکنه انجام بدین.

مجتبی شیرازی

آفرین به این همه صبر و حوصله و پشتکار که مثل خودم هستین آقای جاودانی [نیشخند][چشمک]

فرید

خیلی ممنونم نیکی جون[لبخند]

زینب حیدری

اگه بذر خرمالو دارید اصلا زحمت کاشتنش رو به خودتون ندید.من هم اولین بار چند وقت پیش تو خرمالو بذر دیدم و خیلی بذر بود و تعجب کردم.خرمالو یه گیاه هرمافرودیت هست و اصولا بذر نمیده و اگه هم بذر داد این بذرها عقیم هستن و اصلا تولید میوه نمیکنن.

حیدری

ممنون خاتم محمدی.آره اگه پیوند بشن میوه میدن اونم در شرایط خیلی خاص....من تاره بذر خرمالو رو دیدم.برا کلیماتریک شدن هم خزمالو روش های خیلی جالبی داره.

حیدری

آره حواسم نبود .فرق این دوتا اصطلاح رو کامل متوجه هستم.ممنون بابت توضیحاتتون.خودم چند روز پیش بذر خرمالو رو بردم به اساتبد نشون دادم و همین سوال رو داشتم.