بنفشه آفریقایی

از آنجایی که بنفشه آفریقایی به طول روز ( تعداد ساعات روز) حساس نیست می تواند در تمام  فصول سال گل دهد. این موضوع برای افراد کم طاقت که  گیاهانی همیشه گلدار می خواهند بسیار مهم است.

بفشه آفریقایی دارای ارقام و گونه های متنوعی است و هر روز به تنوع آن افزوده می شود. زیرا این گیاه دگرگرده افشان هست و هر بار با کاشت بذر آن ممکن هست با رقم جدیدی برخورد کنیم. ( دگرگرده افشانی یعنی دانه های گرده از یک گیاه  بنفشه آفریقایی بر روی کلاله یک رقم دیگر از بنفشه آفریقایی نشسته و در نتیجه ژنتیک بذر دارای ویژگی های هر دو گیاه هست و گیاه جدید با والدین خود فرق دارد )

بوته کوچک این گیاه که چندسانت بیشتر قد ندارد حالت بیساگ یا روزت هست ( به گیاهانی که بدون ساقه مشخصی هستند اتلاق می شود).

 

 

مراقبت های مورد نیاز برگ :

برگ های کوچک تخم مرغی شکل بنفشه آفریقایی کرکدار هست و همین کرک ها به نقطه ضعفی برای بنفشه آفرقایی مبدل شده اند زیرا هنگامیکه روی آن به هر طریقی خیس می شود فورا باعث بروز بیماری های قارچی و پوسیدگی برگ و در نتیجه ممکن هست به مرگ گیاه منجر شود.

همین کرکهای روی برگ و حالت روزت بوته باعث شده که آبیاری این گیاه نسبت به سایر گیاهان متفاوت باشد ، باید این گیاه را از طریق زیر گلدانی آبیاری کرد  یعنی نباید آب را مستقیم روی خاک ریخت. آب دهی روی خاک هر 2-3 ماه یکبار انجام می گردد.

-          برای تمیز کردن برگها می تواند از یک قلم مویی مرطوب استفاده کرد.

-     برگهای بنفشه به رنگ های متنوعی از سبز ساده تا انواع ابلق و حالت صاف تا موج دار و فری وجود دارد و می تواند مانند گلها زیبایی خیره کننده ایی داشته باشد.

 

 

 

روش های آبیاری :

1-   برای آبیاری زیر گلدانی یک روش ای است که در زیر گلدانی مقداری قلوه و یا پوکه معدنی می ریزند و خاک گلدان را هم به ترتیب از پایین یک لایه ماسه و یک لایه ذغال (برای جذب رطوبت ) و خاک که بهتر است ترکیب مساوی از پیت ماس و پرلیت باشند قرار می دهند. گاهی از قلوه و ماسه و ذغال هم استفاده نمی شود اما برای اطمینا بد نیست.

2-   یک روش دیگر استفاده از یک فیتیله پنبه ایی است که یک سر فیتیله را در گلدان و سر دیگر در زیر گلدان هست اینجوری آب به خاک می رسد. دقت کنید آن سر فیتیله که در گلدان هست را به صورت اشعه ایی باز کنید تا آب به هم قسمت های خاک برسد.

 

بعد از آب دادن در زیر گلدان به فاصله 10 – 15 دقیقه زیرگلدانی را آب خالی کنید.

 

 

نکاتی در مورد انتخاب جنس گلدان :

طبقه تجربه گلدان پلاستیکی به سفالی ارجحیت دارد زیرا ریشه های بنفشه آفریقایی به اندازه برگ های آن به رطوبت حساس هستند و نباید خاک زیاد خیس یا خشک باشد به این ترتیب که در گلدان سفالی :

1-   گلدان سفالی به علت مبادله رطوبت از طریقه جداره آن با محیط بیرون خاک کنار دیواره زود خشک می شود ولی خاک وسط گلدان هنوز خیس است و اگر آب دهید ریش های وسط پوسیده می شود و اگر آب ندهید ریشه های کناری خشک می شوند. ایجوری نمیشه انتظار داشت گیاه سالم و شاداب بماند.

2-    گلدان سفالی به علت تبادل رطوبت دارای جدار خنکی هست که در زمستان باعث سرمازدگی ریشه و در نتیجه باعث خشک شدن آن می گردد.

3-   وقتی آب در زیر گلدان میریزیم علاوه بر خاک ، جداره گلدان نیز آب جذب می کند که این آب اضافی زمینه برای پوسیدن هرچه زودتر ریشه فراهم میکند.

 در اینجا می توانید روش صحیح آبیاری فیتیله ایی را به صورت فیلم ببینید.

مراقبت های مورد نیاز ریشه :

یک نکته خیلی مهم در مورد ریشه اینکه نیاز مبرمی به تهویه خوب و مناسب دارد و حتما باید با دست جداره پلاستیکی گلدان را کمی فشرد تا خاک تکان بخورد و باعث ایجاد خلل و فرج در خاک و در نتیجه تهویه گردد.  از آنجایی که برای بنفشه گلدانی متناسب با اندازه بوته باید در نظر گرفت و وقتی بوته بزرگ می شود نمی توان خاک آن را زیرورو کرد چون برگ ها سطح خاک را پوشانده اند پس روش فشار دادن جداره گلدان روش مناسبی خواهد بود.

برای تعویض گلدان دقت کنید که حتما 2-3 روز قبل گلدان را آبیاری کرده باشید و بعد که گیاه را جابجا کنید و به هیچ وجه خاک را فشرده نکنید.

 

نیاز نوری :

نیاز نوری بنفشه آفریقایی زیاد نیست و در تابستا نها یک پنجره جنوبی با نور غیرمستقیم و در زمستان چند ساعت نور مستقیم می توانده بسیار ایده آل باشد اما در کل نور غیرمستقیم برای آن کافی است.

اگر می خواهید نور مصنوعی دهید میزان 500 فوت کندل نیاز دارد.

1-      اگر برگها خم شده به سمت پایین قرار گیرداما دمبرگها سفت هستند یعنی نور زیاد هست .

2-      اگر برگها به سمت بالا رفته و دمبرگ طویل شده یعنی نور کم است.

3-      نور خیلی شدید و مستقیم نیز طول عمر گلها را بسیار کم میکند.

- منظور از شمع یا فوت کندل میزان نوری است که یک شمع معمولی تا 30 سانتی خود می پراکند.

- نوری که از یک پنجره آفتابگیر جنوبی وارد می شود حدود 4000 تا 5000 شمع است حالا اگر چندمتر فاصله بگیرم این میزان نور به 50 تا 100 شمع می رسد. امیدوارم این موضوع را درک کرده باشید و این یعنی یک پنجره شمالی کفاف نور مورد نیاز بنفشه را خواهد داد.

 

نیاز دمایی :

دمای مناسب روز : 21-24

دمای مناسب شب : 14-17

دمای زیر 12 درجه باعث توقف رشد می گردد.

میبینید که با دمای خونه همخوانی دارد.

 

نگهداری :

گلهای بنفشه دارای  تنوع رنگی بالایی هستند.

دقت کنید هر گلی که عمرش تمامش شده سریع حذف شود تا عمر بقیه گلها افزایش یابد.

 

روش تکثیر :

1- تقسیم بوته : جدا کردن بوته های کنار هم به همراه ریشه در فصل بهار انجام میگیرد.

2- قلمه برگ : قلمه های برگ با کمی دم برگ از میانه های بوته انتخاب می گردند و در آب نیز به راحتی ریشه دار می شوند. مثل کاری که آقای صالحی انجام داده اند.برای این کار می توان روی لیوان یک فویل نسوز به عنوان تکیه گاه برگ قرار داد و فقط نصف دمبرگ را درون آب قرار داد که بعد از 4-5 هفته ریشه خواهد داد که به محض ظهور ریشه باید به خاک منتقل کرد. همین کار را می توان در ترکیب خاکی که قبلا گفتم قلمه برگ زد. بهترین زمان این نوع قلمه بهار و تابستان است.

3-      بذر : در تولید رقم های جدید بسیار کاربرد دارد. کاشت بذر در بهار است.

 

 

 

 

 

 

 

برخی از عوارض و درمان را در عکس زیر که برگرفته از کتاب مهدس اسماعیل پیش بین هست ببینید :

 

/ 20 نظر / 91 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام من دو نوع برگ متفاوت داشتم که گذاشتمشون تو آب تا ریشه کنند اما متأسفانه دیر به دادشون رسیدم هر دوشون ریشه هاشون تیره شده البته هنوز کاملا نگندیده!!به نظرتون چیکارشون کنم همین طوری بکارمشون یا سر ساقه رو بزنم بذارم دوباره ریشه کنه؟اصلا میشه کاریشون کرد!!؟؟:((

سلام بنفشه آفریقایی قیمتش نسبتا زیاده اما میتونیم خودمون با برگ پرورشش بدیم تا تعداد گونه هایی که داریم زیاد بشه من حاضرم برگ گونه هایی که دارم را با برگ های جدید معاوضه کنم،قابل توجه همشریهای تبریزی

شروین

سلام. سوالم اینه که بعد از اینکه قلمه گرفتیم و قلمه برگ جدید تولید کرد چند وقت بعد میشه از این گلدان توقع گل داشت؟ ممنون از پاسخگوییتون

سما

من 5 ت از اورمیهخریدم تازه گلم بزرگتر از گلیهکه شما 10 ت خریدی ولی یمدت گل داد ولی از وقتی گلدونشو عوض کردم گل نمیده

جمال

سلام در صورت امکان رطوبت نسبی مناسب هوا+ترکیب مناسب خاک را توضیح بفرمایید. سپاسگزارم

مهناز نسیمی

با سلام .روی سطح گلدان بنفشه من پشه های خیلی ریز ی بوجود آمده خواهش میکنم بگویید چهکار کنم

حمید

سلام من یه سوال درباره گل بنفشه افریقایی دارم من اکثر گلدونام برگاش اینجوری شده دلیلش برا چی هست، عکسشو تو لینک اپلود کردم ،لطفا راهنماییم کنید. من ابیاری از زیر گلدان میکنم http://upload7.ir/imgs/2014-08/16120200412540195752.jpg

ممنون مهندس

شریف

سلام به دوستداران و پرورش دهندگان گل و گیاه در صورت تمایل عزیزان پرورش دهنده گل و گیاه آماده تعویض گل و گیاهم با بنفشه آفریقایی می باشم ایمیل: sheidasharif@yahoo.com

شریف

تهران هستم