کدوتنبل Cucurbita maxima

در پستی که در مورد روز هالووین نوشتم قول دادم که پستی در زمینه گیاه شناسی و کشت و کار کدو تنبل منظور کنم ، البته با اجازه خانم حیدری پور .

 

 

اسم فارسی : کدو تنبل

اسم علمی : Cucurbita maxima

نام خانواده : Cucurbitaceae

 

کدو تنبل از بزرگترین میوه های دنیا هست و وزن هر میوه به بیش از 100 کیلوگرم هم میرسه ، در یک سایت خوندم که در کالیفرنیا کدو 773 کیلوگرمی نیز پرورش داده اند.

 


همیشه دانستن مشخصات گیاه شناسی دقیق یک گیاه میتونه کمک زیادی به ما بکنه تا بتونیم بوته ایی از اون گیاه رو بخوبی پرورش بدیم،برای همینم من همیشه اول تاکید به گیاهشناسی دارم و بعد کشت و کار چون به هر حال تا ندونیم فیزیولوژی یک گیاه چیه از کجا بدونیم چی لازم داره.

 

 

ریشه های کدو تنبل مثل بقیه اعضای این خانواده سطحی و ضخیم هست ، سطحی بودن ریشه یک گیاه یعنی ریشه به اعماق خاک نمیره و در زیر سطح رویی خاک توسعه پیدا میکنه ، وقتی گیاهی ریشه سطحی دارد یعنی پایگاه قرارگیری گیاه در خاک ضعیف هست و ممکنه با وزش باد شدید یا رواناب گیاه از ریشه کنده بشه و از طرفی گیاهی با ریشه های سطحی به آبیاری بیشتری نیاز داره چون سطح خاک خیلی سریعتر از عمق در اثر تبخیر و نیروی جاذبه که اب رو به سمت سطوح پایین خاک میکشونه خشک میشه پس گیاه به آب بیشتری نیاز داره.

 

 

 

کدوتنبل مثل بقیه سایر اعضای خانواده کدوییان (خیار،هندوانه،خربزه)  رونده هست یعنی روی زمین گسترده میشه و ساقه و تنه چوبی نداره،اغلب تو مزارع کدوییان من دیدم بوته را روی پشته ها قرار میدن حالت خزنده پیدا میکنه اما خوب میشه با کمک داربست آن را با قیم به صورت عمودی پرورش داد ، یادم میاد تو دانشکده یکی از دانشجویا کدو تنبل رو در گلخانه به روش عمودی کاشت و وقتی میوه خیلی بزرگ شده که بوته توانایی نگه داشتن اونو به صورت آویز نداشت با کمک یک تور که از سقف آویزان کرده بودن میوه را درون آن گذاشتن تا از گیاه جدا نشه و تا مرحله آخر به رشدش ادامه بده که خیلی هم بزرگ شد امایادم نمیاد چند کیلو شد.

 

 

رنگ گل زرد روشن هست و به صورت تکی بر روی گیاه قرار دارند و البته گل نر از گل ماده جداست و فقط بر اساس تفاوت ظاهری کمی که دارند قابل تشخیص هست.

گل ماده در قسمت پایین خود کمی متورم هست که همان تخمدان گیاه و میوه آینده هست.در عکس زیر گل ماده ببینید :

 

 

در ضمن کدوییان خودگشن هستند یعنی گرده های گل نر یک بوته میتونه گلهای ماده همون بوته را بارور کنه.

مقایسه دو گل نر و ماده در کنار هم ، گل ماده سمت راست تصویر و گل نر سمت چپ تصویر :

 

/ 4 نظر / 10 بازدید
زینب حیدری پور

سلام.خودتون صاحب اختیارین.واقعا عالیه[گل]

محسن شاهسون

سلام دستتون درد نکنه نوشته هاتون خیلی به من کمک کرد. 09394553662

محسن شاهسون

ببخشید میشه در مورد گیلاس هم مطالبی بذارید

حمید سعیدی

جالب بود. البته من غذای کدویی ترجیح می دهم بر خیلی از فست فودها ومرغ وگوشت وغیره.