خاصیت رنگ قرمز

دیشب پستی با عنوان خاصیت رنگ ها گذاشتم و این باعث شد تا آقای جاودانی لطف کنن و مطالب مفیدی در تکمیل آن پست برام ایمیل کنن که اصل متن رو میذارم تا با هم بخوانیم :

 

نویسنده : حسین جاودانی

بار دیگر سلام - ممکن است بعضی ها بگویند که ما یادمان نیست که دیروز ناهار چی خوردیم ! ولی این مطالبی را که عرض میکنم از لابلای آرشیو مغزم بیرون میکشم و هیچگونه یادداشتی در این باره ندارم .
در سال 1354 بنا بدعوت دانشگاه تبریز آقای پروفسورحسن علی اوف رئیس آکادمی علوم آذربایجان شوروی بهمراه یک هیئت علمی به ایران آمدند تا آخرین دستاورد های علمی شان را در جامعه دانشگاهی ایران اعلام کنند . خلاصه سخنرانی شان اینگونه بود :
ما در مشاهدات روزانه خود شاهد بودیم که بعضی از حیوانات مخصوصا پرندگانی مانند عقاب از فاصله بسیار دور می توانند طعمه خود را ببینند در صورتیکه چنین دقتی برای انسان و یا سایر جانوران امکان پذیر نیست . در طی مطالعاتی تعداد زیادی از حیوانات با دید قوی را جمع کردیم و با کمال تعجب دیدیم که چشم همه آنها برنگ قرمز است ! گام بعدی بررسی ما این بود که اصولا این رنگ قرمز چیست ؟
در آنالیز چشم این حیوانات مشترکا ماده سلنیوم را کشف کردیم - (Se) 
حالا باید مطمئن می شدیم که آیا واقعا این ماده باعث افزایش دید حیوانات شده است برای اطمینان خاطر تعداد زیادی تخم مرغ را در ماشین جوجه کشی گذاشتیم و با اشعه ایکس تغییرات جنین داخل تخم مرغ را بررسی کردیم و متوجه شدیم که در روز نهم یا دهم چشم جوجه ها شکل میگیرند و برای 30 عدد از تخم مرغ ها با سرنگ بسیار ظریف به مقدار خیلی کم دقیقا در محل تشکیل چشم جوجه ها سلنیوم تزریق کردیم و گذاشتیم تا رشد عادی خود را طی کنند !
بعد از طی مدت مقرر همه جوجه ها از تخم بیرون آمدند و ما در آزمایش های متعدد غذا و آب جوجه هارا در فاصله دور تر از معمول قرار دادیم و باکمال تعجب مشاهده کردیم که جوجه های مورد آزمایش ( تزریقی ها ! ) زود تر از جوجه های عادی غذا و دانه هارا دیدند !
حالا دو مرحله برای ما باقی مانده بود اول اینکه کاربرد این پدیده کجا می تواند باشد ؟
خیلی زود به این مسئله پی بردیم و لنز های دوربین عکاسی و فیلمبرداری که با این ماده ترکیب شدند دقت بشتری را ارائه دادند و شفافیت تصویرشان فوق العاده بو و بلا فاصله در دوربین های آپولو 11 و آپولو 12 آز این مسئله استفاده شد . آیا برای چشم انسان هم سلنیوم تاثیر دارد ؟ جواب مثبت است !
مرحله آخر اینکه سلنیوم را از کجا بدست آوریم و منبع تامین آن کجاست ؟
با توجه به رنگ قرمز آن تمامی میوه ها و سبزیجات قرمز را تحت بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که در پوست سیب قرمز و تربچه قرمز به اندازه قابل توجهی سلنیوم وجود دارد ودر جلسات متعددی که با پزشکان شهر باکو تشکیل دادیم همه  پزشکان تایید کردند که خوردن این میوه و سبزی باعث تقویت دید انسان می شود .
و در ادامه تحقیقاتمان دو نتیجه بسیار مهم دیگر را نیز بدست آوردیم :
1- سلنیوم مقاومت بدن انسان را در مقابل سرطان افزایش می دهد و ما این مسئله را روی تعداد زیادی موش آزمایش کردیم
2- سلنیوم در مقابل نور خاصیت دو قطبی شدن دارد و بعبارت ساده تر بعنوان باتری خورشیدی قابل استفاده است .

دست آخر اینکه آقای حسن علی اوف گفتند وقتی که ما این مطلب را آز طرف آکادمی منتشر کردیم برای مدتی طولانی سیب قرمز و تربچه قرمز در بازار شهر باکو کمیاب شد ! !

نتجه اینکه خانم فرشید عزیز ، خاصیت افزایش دید را هم می توانید در پستتان به رنگ قرمز اضافه کنید ! - ارادتمند جاودانی


 

 

/ 5 نظر / 22 بازدید
محمد رضا یزدانی

سلام افرین به استاد خودم که باز ما را مورد لطف خود قرار داده و مطلب جدیدی به مطالبمو ن اضافه نمودی منتظر مطالب جدید هستیم باز دوران مدرسه را بیادمان اوردید زنده و پایدار باشید

حسین جاودانی

متشکرم جناب آقای یزدانی

مجتبی

با سلام به نظر من باید خانم فرشید یه لطفی کنند و اسم آقای حسین جاودانی‎ را به جمع نویسندگان اضافه کند چون به نظر من آقای حسین جاودانی کم کم داره ویلاگ را تحت پوشش قرار میده خب نظر من ممکن است اشتباه باشه یا میتونه مخالف داشته باشد موفق و شاد باشید [قلب]

نوید صالحی

بله دیگه - قرمزته

نوید صالحی

سپاسگذارم. خواهر خوبم