ریخت شناسی گیاهی ( درس دوم )

بر روی ساقه گیاهان جوان مانند غلات ( گندم ، جو ، ذرت و...) شما سه قسمت مشاهده می کنید .

 الف – گره : برآمدگی های روی ساقه

ب – میانگره : فاصله بین دو گره

  ج – جوانه : که بعدا تولید ساقه یا برگ و یا گل می کنند

جوانه ها در گیاهان از اهمیت زیادی برخودار اند . این جوانه ها توسط پوششهای سختی محافظت می شو ند تا در شرایط نامساعد محیطی دوام بیاورند . جوانه ممکن است در آینده به ساقه تبدیل شود که در این حالت جوانه ها به دو نوع تقسیم می شوند .

1 – جوانه انتهایی که در انتهای ساقه قرار دارندو موجب رشد طولی گیاه را فراهم می آورند .

2 – جوانه جانبی که در جوانب ساقه قرار دارند و باعث تولید شاخه های جدید می گردند.

شناخت این جوانه ها برای انجام هرس فرم دهی و هرس میوه خصوصاً در درختان مثمر بسیار مهم است . در بازدیدهایی که از باغچه منازل داشته ام ، مشاهده می کنم که در خیلی موارد درختان به صورت عمودی رشد کرده اند و چون ساقه ها باریک رشد کرده اند و از استحکام کافی برخوردارنیستند به سمت پایین خم شده اند و صاحب خانه با طناب و چوب آن را مهار کرده است . برای اجتناب از این حالت می بایستی در طول دوران رشد با هرس جوانه انتهایی ، می توان به ضخیم تر شدن ساقه ها کمک کرد واز طرف دیگر یک تاج مناسب برای درخت ایجاد کر د . البته در آینده درباره هرس فرم دهی و هرس میوه  توضیحات لازم داده خواهد شد. ساقه هم دارای تقسیماتی است که بشتر برای مباحث اکادمیک می باشد . البته رشد و نمو در گیاه تابع هورمونهایی هم می باشد که بعداً معرفی خواهند شد  از طرف دیگر گفتیم که  جوانه ممکن است  به برگ تبدیل شود .  برگ اندامی است که در آن غذا سازی( فتوسنتز ) صورت می گیرد و از دو قسمت A -پهنکB – دمبرگ  تشکیل شده است . برگها هم دارای تقسیماتی هستند که به برگهای ساده و مرکب تقسیم می شوند. پهنک برگ هم دارای شکلهای زیادی می باشد . که همه شما در باغچه هایتان آن را مشاهده کرده اید. آرایش برگها بر روی سا قه ها و شاخه ها به اشکال مختلفی می باشد،اگر در هر گره یک برگ باشد  آنرا  آرایش متناوب و اگر در هر جوانه دو برگ روبروی هم باشند آن را آرایش متقابل و اگر از هر گره چند برگ خارج شده باشد آن را آرایش فراهم می نامند. که نتیجه سازگاری گیاه با شرایط محیطی خصوصاً میزان دریافت نور  می باشد  .

 

/ 5 نظر / 112 بازدید
مسعود

سلام دوست عزیزم وبلاگ خیلی خوبی داری میدونی که لینک شدن تو سایت های پربازدید و با ایندکس زیاد تو گوگل خیلی خوبه و باعث افزایش رتبه تو در گوگل و در نتیجه افزایش بازدیدت میشه. اگه خواستی میتونی منو با دانلود آهنگ جدید یا دانلود آهنگ های جدید و یا دانلود آهنگ (هر کدوم که دوس داشتی ولی حتما یکی از این 3 تا رو انتخاب کن) و با آدرس: www.sedabaz.ir لینک کن و بیا به قسمت لینکستان سایتم و خودتو از پایین صفحه به صورت اتوماتیک لینک کن ( باید اول منو تو وبلاگت لینک کنی تا بتونی خودتو تو سایتم لینک کنی ). اینم آدرس لینکستان سایتم: www.sedabaz.ir/linkestan بعد از لینک کردن من برو به این آدرس بالا و خودت رو لینک کن ( تو پایین صفحه ) راستی از صفحات لینکستان سایتم روزانه 1500-2000 نفر بازدید میکنن که اگه خودت رو لینک کنی از این طریق بازدید هم میگیری با آرزوی بهترین ها برای تو دوست عزیز

زهره

سلام.ببخشید علت خشک شدن سرو خمره ای در بوشهر چیه؟یعنی گرما باعث شده؟ولی اون موقع که خشک شده هوا خیلی گرم نبوده.

زهره

یه جواب سوال رو چقدر دیر میدین.من لازم دارم که اومدم نوشتم

زری

سلام جناب آقای مهندس دهداری خسته نباشید عالی بود.[گل][گل]