تکریب نخل ( به هرس نخل تکریب گفته میشه )

 

چند روز پیش دیدم سر یه کوچه کلی برگ و میوه نخل ریخته طبق معمول نزدیک شدم و چندتا عکس تهیه کردم :

در این عکس زیر میوه های نخل برگ انجیر دیده میشه.


 

 

به میوه نخل در این مرحله خارک گفته میشه البته الان این خارک ها سبز و نرسیده هستن و موقع رسیدن زرد و برخی ارقام قرمز و شیرین میشن.

من ارقام نخل رو به صورت عملی و تجربی نمیشناسم و مثلا الان نمیتونم تشخیص بدم که این چه رقمی میتونه باشه شاید چون تو خود شهر بوشهر نخلستان و یا کسی که باغ نخل داشته باشه نبوده و باغات از منطقه شهری و محل کار و زندگی من دور بودن اما خیلی دلم میخاد حداقل یک هفته رو اختصاص بدم به باغات نخل هم عکاسی کنم و هم تجربه ایی کشاورزی و علمی جدید کسب کنم.

 

 

به برگ نخل در گویش بوشهری پیش گفته میشه که برای جنوبی ها کاربرد زیادی داشته و هنوزم داره ، یادم میاد حتی تا چندسال پیش عید نوروز که همه میخواستن خونه ها رو به ویژه تار عنکبوت کنار دیوارها رو تمیز کنن از پیش نخل استفاده میکردند و الحق هم خوب تمیز میکرد ... موقع آمدن حجاج از حج و یا فوت جوان ناکام هم از نخل برای تزئین سر در خونه استفاده میکنن و اینا همه غیر از وسایل مثل جارو ، سفره ، حصیر و زیر انداز و کلاه و ... هست.

 


به نظرم علت قطع این برگ و میوه ها هرس درخت نخل بود که اصطلاحا به هرس کلی و دائمی نخل تکریب ( در این سایت در مورد تکریب مطالب جالب  کاملی عنوان شده ) گفته میشه که برگهایی که پیر و در حال خشک شدن هستن و دم میوه هایی که روی درخت از قطع برگ جا موندن و خوشه میوه ها حذف میکنند ، احتمالا صاحب این نخل از ریزش میوه های این درخت عاصی بود که کلا درختشو یه هرس جانانه کردهچشمک

/ 5 نظر / 11 بازدید
عادل

زهرا خانم به نظرم این تخریب نخل بود نه تکریب. واقعا حیفه. چند روز پیش رفتم 3 تا بسته خرما خریدم از این خرما بسته خوشگلا شده بود 8 تومن. چون ما توی شمال هستیم و اینجا خرما نمیکارن خیلی گرونه. اگه اینهایی که توی عکس میبینم توی شهر ما توی این بسته خوشگلا بسته بندی میکردن کم کمش حدود 50 هزار تومنی میشد.

محمدرضا محمدی

سلام میشه بگید تگثیر نخل از طریق کشت بافت کجا انجام میشه و من چه جوری میتونم به این تکنولوژی دست پیداکنم؟[نیشخند]

حسین طهماسبی

با سلام تکثیر نخل از طریق پاجوش یا کشت بافت صورت می گیرد . پاجوش رو می توانید از هر باغی که در شهرستان های دشتستان، تنگستان و مراکز تهیه نهال تهیه کنید. جهت دریافت نهال های کشت بافتی هم می توانید با جهاد دشتستان هماهنگی کرده و از مرکز تهیه نهال جم نهال خود را دریافت کنید.

حسین طهماسبی

در جواب عادل عزیز این خرماها به دلیل گرده افشانی نامناسب خراب شدند و دیگه قابل استفاده نیستند. من بعدا عکس هایی رو از خرما براتون می فرستم