یک فیکوس بنجامین بیمار

فیکوس بنجامین یک گیاه آپارتمانی و یک درختچه فضای سبز برای مناطق نیمه گرمسیری است.قبلا در چند پست از این گیاه بحث کردم.

این دوتا عکس را یکی از خواننده ها وبلاگ قبلا فرستادن اما من بدون نام ارسال کننده ذخیره کرده بودم به همین دلیل نمیدونم این عکس ها متعلق به کی هست.

 


سوال این دوستمون  این بود که گیاهشون چرا برگاش زرد میشه و می ریزه؟

جواب :

سه دلیل عمده را بررسی میکنیم:

1- حمله آفات مکنده مثل : کنه قرمز ، شته ،شپشک و ...

در حمله کنه قرمز بر روی برگ و یا زیر برگ لکه های زرد رنگی دیده میشود که این نقاط محل فرو بردن نیش کنه به درون بافت گیاهی برای تغذیه از شیره پرورده گیاه است.

برگهایی که آلوده به کنه قرمز هستن لوله یا به عبارتی قاشقی می شوند ، زرد شده و ریزش میکنند.

در گیاهی که مورد حمله کنه قرمز هست تارهایی در زیر برگها و دمبرگها دیده میشود که این تارها را کنه می تند و از آن آویزان میشود تا با کوچکترین نسیم و یا حرکتی از گیاهی به گیاه دیگر انتقال پیدا کند و اینجوری آلودگی در جایی انتشار پیدا می کند.

در مورد این دو عکس که گیاه دوستمون رو نشان میده من احتمال زیاد میدم که میتلا به آفت کنه قرمز شده که اغلب از تو خود گلفروشی ها گیاه بیمار شده و در محیط خونه عوارضش رو بیشتر نشون میده و گیاه هر آن ممکنه بمیره.

2- آبیاری زیاده از حد خاک گلدان

گاهی ممکنه اینقدر به خاک گلدان آب بدیم که تمام منافذ خاک پر از آب بشه و به علت تکرار بدون فاصله آبیاری ما ریشه گیاه در اثر نبود اکسیژن خفه بشه که علائم رو به این صورت نشون میده که برگهای گیاه به سمت پایین خم شده و پژمرده میشوند و زرد شده ریزش میکنند که من در اینجا این حالت رو نمبینم.

4- دمای پایین محیط

سرد بودن محیط پرورش گیاهان آپارتمانی باعث ریزش برگها می شود که گاهی میبینیم برگ گیاه در حالی که سبز هست ریزش میکنه.

 

 

اما توصیه من :

اول اینک درختچه نیاز به یک هرس نوک شاخه داره و بعد حذف همه برگهای زرد شده و جمع آوری تمام برگهایی که پای گیاه ریخته.

دوم انتقال گیاه به مکانی که نور مستقیم آفتاب را دریافت کنه حتی از پشت پنجره اما اصلا توی سایه و یا جای کم نور نباشه.حتی اگر ممکنه به بیرون خونه برده بشه بهتر هست.

سوم غبارپاشی با آب پاش تا هرچی خاک و تار عنکبوت هست شسته بشه.

چهارم سمپاشی با یک سم حشره کش مثل دیازینون یا مالاتیون . علت معرفی این دو سم اینه که در بازار در شیشه های کوچیک برای مصرف خانگی به فروش میرسه.

هر سوال دیگه ایی دارید در این زمینه در خدمتم./ 8 نظر / 14 بازدید
آرتا

سلام خیلی خوشحالم که بالاخره فرصت پیدا کردین پست بذارین. گیاه من هم مدتی دچار ریزش شده بود که خدار و شکر بعد از رسیدگی الان حالش خوبه. کلا بنجامین گیاه حساسیه من که اینقده بهش میرسم بازم برام ناز میکنه.

ali

اگه ممکنه ارقام خرمای موجود در ایران را با عکس بگذارید ممنون

آرتا

والا بنجامین من که اینجوری بود.یه مدت خیلی اذیتم کرد خیلی غصشو میخوردم وقتی بنجامینهای تو خیابونو میدیدم حسودیم میشد. ولی خوب هم چند بار سم پاشی کردم ،هم خاکشو تقویت کردم و هم غبارپاشی میکردم تا الان که خدا رو شکر خوب شده. از شانس من هر گیاهی که میخرم باید عین بچم بهش رسیدگی کنم تا سرحال بمونه.[نیشخند]

رنجبر

سلام خانم مهندس فرشید وبلاگ خوبی دارید .اگر لینکم کنید ممنون میشم.درضمن با چه عنوانی وبلاگتون رو لینک کنم.

فرید

سلام خانوم من میخواستم اطلاعاتی درباره انیه بدست بیارم مطلبتون تو ویلاگ رو دیدم ولی نمیدونم سوالاتم رو در مورد انبه همین جا بپرسم یا نه؟ من بندرعباس ساکنم یه نهال انیه کاشتم الان یکسالهقدش حدود 80 سانت رسیده نمیدونم هرسش کنم یا نه؟ کود بهش بدم یا نه نه دلم میاد هرسش کنم نه جرات میکنم کو بدم میگم نکنه بمیره کلا عاشق انبه هستم

حامد شريفي

سلام خانم فرشيد، ضمن تشكر از مطالب مفيدتون سوالي در مورد گل كاغذي داشتم. تصميم دارم تعدادي درختچه گل كاغذي با رنهاي مختلف رو بكارم.شنيدم درختچه هاي گل كاغذي ليمويي (متمايل به زرد) و نارنجي ، فرانسوي هستن و ممكنه توي آب و هواي گرم خوزستان در تابستون داوم نيارن.به نظرتون درختچه هاي گل كاغذي با هر رنگي در خوزستان داوم ميارن؟ به نظر خودتون قشنگترين رنگش كدومه وقتي بزرگ و پربار ميشن؟ ممنون.

محسن

من می خواهم یه بنجامین ابلق و سبز بگیرم و یه کاج مطبق ولی می گن که به نور آفتاب نیاز داره حالا من چی کار کنم؟ با نورچراغ تغذیه نمی شه؟ حتما باید پنجره باشه؟

نسرین

سلام ، من یک بنجامین برای عید خریدم که از ائل بزرگ بود وبه سرعت به محیط خانه ما عادت کرد و شاداب وپر برگ شد من هر روز آب اسپری می کردم و هفته ای دو روز سیرابش می کردم اما ناگهان شروع به ریزش برگ کرد ومن متوجه نشدم که از روزی که کولرها روشن شده برگهایش می ریزد . خلاصه جایش را عوض کرده وبه پاسیو که گرمتر بود بردم وگلدانش را هم کوچک کردم . در پاسیو دوباره جان گرفت وشروع کرد به برگ دادن ولی تازگیها همان برگهای جوان و تازه هم هنوز رشد نکرده نصفه زرد می شوند . به من بگوئید چه کنم