زیتون تلخ

زیتون تلخ از درختانی هست که در طراحی فضای سبز کاربرد دارد. جنبه هایی زیبایی این مثل حالت رشد و شکل برگ ها و بو و شکل و رنگ گل ها و همچنین میوه ها از جنبه های زیبایی این درخت به حساب می آید.

فرم رشد این درخت حالت چتری است یعنی گسترده شده و می تواند سایه خوبی را ایجاد کند. قط تاج بین 9-18 متر است و درخت نیز بین 7-12 متر بلند می شود.

 

 

گلها خوشه ایی و بنفش و معطر که در فصل بهار ظاهر می شوند.

 

 

میوه هایی زردی تولید می کند که مدت طولانی رو درخت می ماند و به نوبه زیبایی خاصی به درخت می بخشد. درمنابع آمده که میوه های زیتون تلخ را می توان خشک کرد و به نخ کشید و به عنوان دانه های تسبیح و غیره استفاده کرد.

 

 

 

من شخصا از برگهای این گیاه خیلی خوشم آمده شکل زیبایی دارد. در گیاه شناسی به این برگ ها مرکب دوبار شانه ایی می گویند یعنی پهنک برگ یک دست نیست بلکه منشعب شده و تازه انشعابات نیز خود به اشنعابات فرعی دیگری تقسیم شده اند.

 

 

زیتون تلخ از آب و هوایی گرم و خشک کویری گرفته تا سرمای مناطق کوهستانی را تحمل می کند اما نمیدانم که در بوشهر نیز زنده می ماند؟؟

این درخت آفت و بیماری خاصی ندارد و در انواع خاک ها هم خوب رشد میکند اما از نظر یک مهندس فضای سبز این درخت دارای چند عیب هست :

1- شاخه های این درخت شکننده اند.

2- عمر درخت به نسبت کوتاه است . ( البته من نمی دانم چند سال، اگر شما می دانید ممنون میشم بگید )

3- بذرپاشی این درخت زیاد هست یعنی بعد از گلدهی میوه های زیادی که حاوی بذر هست تولید می کند و کنترل آن مشکل است.

 

 منبع:

کتاب راهنمای انتخاب و داشت درختان زینتی در فضای سبز ، غزاله روحانی

/ 7 نظر / 85 بازدید
نوید صالحی

من اولین بار همین تابستان گذشته زیتون رو تو یکی از باغهای شبراز دیدم با اجازه صاحب باغ کلی چیدیم و طریقه شیرین کردنش هم یادمون داد که خیلی هم مکافات داره و امسال زیتون شیرین شده دست خودمون را خوردیم خیلی هم خوشمزه شده بود.

پریا

میشه روش شیرین کردن زیتون رو به منم یاد بدین مرسی

pouya

زيتون تلخ درختي سريع الرشد در كرمان به فراواني يافت ميشه !!!! من بذر اين درختو كمتر از 2 هفته به جوانه تبديل كردم درخت بسيار زيباي سايه اندازي ميباشد ......

محمد

این درخت تو کاشان پره.تو همه بلوارها و کنار خیابونای کاشون فقط این درخت رو کاشتند.خیلی به کم آبی مقاومه.اون قدر تنه این درختا کلفته می شه.

مسافر

ميوه اين گياه سمي و در صورت مصرف چند عدد از اون باعث مرگ ميشه بطور كلي با زيتون مثمر فرق داره .تحقيقات جديد از اسانس اين گياه عليه آفات جهت سموم ارگانيك استفتده ميشه.

صمد خادم

چندسالی هست که برای فضای سبز مشهد هم استفاده میشه زیبایی خاصی داری حتی وقتی برگی نداره و میوه هاش روی شاخه ها خشک شدن من که هرجای خراسان دیدم رشد خوبی داشته

کیومرث

شبیه میوه درخت لونگان هست. [راک]