مقایسه پیچ اناری با تکومای نارنجی

با درود به جناب آقای جاوادنی عزیز و سرکار زری خانم ، این گیاه (تکومای نارنجی) با آنچه شما دارید یا دیده اید (پیچ اناری)بسیار متفاوت است .

الف -  تکومای نارنجی  درختچه است، ولی گیاه شما پیچان و بالارونده است.

 ب – تکومای نارنجی همیشه سبز است در صورتی که پیچ اناری خزان کننده است.

ج – تکومای نارنجی دارای اسم علمی  Tecoma alata  و پیچ اناری دارای اسم علمی campsis  grandi flora می باشد و تفاوتهای عدیده دیگر از نظر اجزاء گل (کاسبرگ ،گلبرگ ،پرچم ، مادگی ، تخمدان و. . .) شکل برگ ،میوه  دارند. تکومای نارنجی تحمل یک ساعت هوای سرد تبریز را ندارد . ولی هردو از   خانواده Bignoniaceae هستند.

جنس تکوما دارای گونه های زینتی دیگری هم می باشند که در فرصتهای آینده معرفی خواهند شد،

من در سال 1358 با پیچ اناری در دانشگاه شهید چمرا ن اهواز آشنا شدم و در طول دوران فعالیت در زمینه تولید نهال بیش از هزار نهال آنرا از طریق پاجوش ، قلمه ساقه و قلمه ریشه تکثیر نموده ام با تشکر مجدد از آقای جاودانی بخاطر ارسال بذر ،با توجه به اینکه پیچ اناری در مناطق جنوب به بذر نمی رود ، ازدیاد از طریق بذر تجربه جدیدی برایم بود  که تاکنون بیش از یکصد نهال از طریق آن بذرها تولید کرده ام و بقیه بذر را برای سال آینده نگهداری خواهم کرده . همانطور که زری خانم فرمودند: پیچ اناری دارای واریته های مختلفی می باشد که از نظر رنگ گل و اندازه گل با هم اختلاف دارند  با عرض پوزش مجدد.  

پیچ اناری:

تکومای نارنجی:

/ 5 نظر / 14 بازدید
زری

سلام جناب آقای مهندس دهداری از توضیحات شما بسیار سپاس گزارم .من با توجه به عکس ها و مقایسه آنها با هم متوجه تفاوت آنها با هم شدم ولی خدایی خیلی شبیه اند برای من که تخصص ندارم شناخت بسیار سخته .[لبخند]

حسین جاودانی

جناب دهداری نژاد از توضیحات خوب تان متشکرم . [گل]

نادي

سلام آيا از درخت اكاليپتوس ميشود قلمه گرفت و در آب ريشه دار كرد مثل درخت بيد ..... يا از طريق بذر فقط ميشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مجتبی شیرازی

سلام آقای دهداری نژاد از اطلاعاتی که دادید ممنون [لبخند]

دختری از جنوب

ماهم تکومای زرد داریم وهم پیچ اناری حالا برم ببینم برگشان چقدر فرق دارند البته میدونم پیچ اناری مثل پیچکه اما تکوما نه