تماشا کنید ! زندگی واقعا زیبا است !

          از گلهای کوکب شروع میکنم - در آذربایجان ما به گل های کوکب می گویند : ورشو - خوب تماشا کنید و از رنگها لذت ببرید !

 

 

 

          کوکب را در زبان علمی Dahlia می گویند        

          گلهای کوکب اواخر تابستان و اوائل پائیز ظاهر میشوند .

          کوکب برای رشد و نمو به آفتاب و آب فراوان در تابستان نیاز دارد ، کمبود آب و رطوبت درتابستان ازغنچه کردن مجدد آن جلوگیری خواهد کرد.

         در پائیز قبل از شروع یخبندان و سرما باید غده ها را سالم و بدون بریدگی از زیرخاک بیرون آورد و پس ازتمیز کردن چند ساعت در محل خشکی قرار داد سپس درمکانی خنک و خشک با درجه حرارت پنج الی شش درجه سانتیگراد سرتاسر زمستان نگاهداری نمود.

          انبار کردن این غده ها در زمستان به توجه بیشتری نیاز دارد و باید توجه نمود که غده ها کاملا خشک نشوند و در عین حال نباید رطوبت هم بحدی باشد که محیط مساعد برای نشو و نمای بیماریهای قارچی بوجود آورد .

          البته بهتر است غده ها را در ماسه نرم و خشک نگاهداری کنید و گه گاه برای جلوگیری از خشک شدن کامل روی آنها را آبپاشی نمایید.

          در بهار این غده ها را از هم جدا نموده و بطور مجزا بکارید و بهتر است که دو تا سه هفته قبل از کاشت آنها را در محیط گرم و مرطوب نگاه داشته و سپس اقدام به کشت نمایید.

          تقسیم ریشة کوکب ـ این غدد یا ریشه های گوشتی که در اصطلاح عموم به پیاز کوکب مشهور است و این ریشه ها را نباید در همان حالی که در پائیز سال قبل از خاک خارج کرده اند بکارید ، زیرا از این ریشه ها انبوهی شاخه بیرون خواهد آمد که گرچه انتهای هر شاخه یک گل پیش رس میدهد اما پس از آنها از بوته گل غیر از شاخ و برگهای بیهوده و کم گل یا بدون گل تا آخر سال چیزی باقی نخواهد ماند ! پس بهتر است این ریشه ها را قسمت کرده و هر قسمت را جداگانه در محل مورد نظر بکارید .

          توجه - آن قسمت از این غده ها قابل پرورش و بوجود آوردن بوته کامل تازه خواهد بود که انتهای آن غده یک قسمت از شاخه سال گذشته باقی است و جوانه جدیدی در کنارش وجود دارد .

          پیاز هارا معمولا بعد از پایان یخبندان و فصل سرما درعمق 15 سانتیمتری بکارید در زمان کاشت مقداری کود پوسیده دامی در زیر غده ها بریزید .

          روش تکثیر کوکب - کوکب ها را به چند روش می توان تکثیر کرد :

          1- از طریق پیاز     2 – از طریق بذر      3 – از طریق قلمه

این گیاه سرخس گوزنی نامیده می شود :

این هم سرخس هلندی :

 

 

          این یکی هم سنبل دریایی است !

 

          این هم کاهوی دریایی !

          و نیلوفر دریایی یا آبی !

          ختم برنامه با یک اختر زیبا است :

زندگی بکامتان و روزگارتان خوش

/ 21 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مطهره حسيني نژاد

چقدر قالب جديد قشنگه [لبخند]

نیکی

سلام خواهش میکنم زهرا خانوم. قالب رو که عوض کردین صفحه زود باز میشه. قشنگ هم هست.[لبخند]

مجتبی شیرازی

خانوم مهندس فرشید در مشکلات پیروز باشید [قلب]

مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی همیشه با این دیدن این گلهای زیباو نعمتهای خداوند ما رو خوشحال میکنید[قلب]

سلام آقای جاودانی به خاطر عکس های زیباتون ممنون یه سوال دارم، من از بندر انزلی پسته دریایی که حاوی بذر رسیده نیلوفر ه رو خریداری کردم ایا می تونم بکارمش که مثل عکس نیلوفر که شما گذاشتید بشه ؟ ما یه حوض بزرگ تو خونمون داریم که حدود 1 متر عمق داره ایا می تونم توی حوض پرورش بدم ؟

مهدي

سلام آیا امکانش هست آدرس این مکان رو اعلام کنید تا ما هم بتونیم یه سری بهش بزنیم ؟ و اینکه آیا بازدید از این مکان برای عموم آزاد هست یا نه ؟

سمانه

خیلی زیبا بود

منصور

جناب جاودانی، امروز غده های کوکب را از خاک درآوردم و دیدم که تمامی آنها پوک شده بودند و دچار ضایعاتی سفیدک مانند روی پوسته غده ها بودند. به نظر شما خاک فلاورباکس را حفظ کنم یا دور بریزم؟ قابل ضدعفونی کردن هست؟

نرگس

باسلام وبلاگ خیلی زیبایی دارید تبریک میگم .خوشحال میشم به وبلاگ منم سری بزنید ونظرتون روبگید

آرمان

خیلی جالبه از کجا میتونم گیر یارم؟