آموزش عکاسی - تصاویر عریض = پانوراما Panorama

          همانطوریکه ملاحظه می کنید تصویر اولی بطور غیر عادی عریض و دومی ارتفاع زیاد و خارج از استاندارد دارد ، به این نوع تصاویر پانوراما یا تصاویر عریض گفته می شود که در این تصاویر یکی پانورامای افقی و دومی پانورامای عمودی است .

من برای تهیه این عکس ها با دوربین معمولی خودم در حالت افقی چند تصویر گرفتم و با استفاده از نرم افزار خاصی که در فتوشاپ یا سایر برنامه ها هست به شکل یکپارچه در آوردم بطوریکه تشخیص قطعات تصویر غیر ممکن است و کاملا به یک تصویر تبدیل شده است .

          برای استفاده از این برنامه لطفا به این نکات توجه نمایید :

          1 - در این حالت از عکاسی اولا سعی کنید از سه پایه استفاده کنید تا تمامی تصاویر روی یک تراز قرار گیرند .

          2 - تعداد تصویر آزاد است ولی بهتر است برای هر پروژه بیشتر از 5 تصویر نگیرید تا پانوراما زیاد طولانی نباشد چون در موقع چاپ به مشکل بر می خورید از تصویر دوم ببعد ، هر تصویری که میگیرید دقت کنید تا از صحنه قبلی قسمت کوچکی روی تصویر جدید هم باشد والا فتوشاپ نمی تواند دو تصویر را به هم ربط دهد .

          3 - تصاویر را از چپ به راست بگیرید یعنی سمت چپی اولین تصویر محسوب می شود .

          4 - برای اینکه نور تصایر هماهنگ باشد در تنظیمات دوربین بهتر است از حالت اتوماتیک استفاده نکنید و حالت دستی بهتر است چون در حالت اتوماتیک برای هرصحنه دیافراگم و نوری متفاوت انتخاب میکند و در ترکیب پانوراما تصویر نهایی نظر شدت و ضعف رنگها غیر عادی می شود و زیبایی تصویر را از بین میبرد .

         بعد از اینکه تصاویر را گرفتید به فتو شاپ مراجعه میکنید ، File را میزنید :

          در پنجرا ای که باز می شود گزینه Automate را بزنید و در پنجره دوم عبارت Photomerge را انتخاب نمایید :

حالا پنجره ایجاد پانوراما برای شما باز می شود :

          حالا گزینه Browse را بزنید و تصاویر را از جاییکه روی کامپیوترتان ذخیره کرده اید انتخاب و Ok را بزنید ، تصاویر شما داخل کادر قرار میگیرد و در صورت لزوم ردیف آنهارا تنظیم کنید - تصویر اولی یعنی سمت چپی در بالا و ردیف اول قرار میگیرد .

          اینک در منوی حاضر  Ok را بزنید و منتظر باشد تا فتوشاپ بعد از طی مراحلی ، تصویر عریض را به شما تحویل دهد .

          توجه نمایید که اولا اینکار ممکن است با توجه به سیستم کامپیوتر شما چند دقیقه یا بیشتر طول بکشد ، همچنین تصویر بدست آمده دارای کمی اعوجاج و حاشیه های نامنظم است و می توانید قسمتهای غیر ضروری تصویر را بریده ( Crop) و اگر به فتو شاپ واردید قسمت های ناقص را هم Repaire نمایید .

           البته توجه دارید که در آخرین منوی برنامه ، برای خروجی پانوراما چند حالت در نظر گرفته شده است و حالت اولی صورت عادی برنامه است و شما در صورت تمایل می توانید حالت های دیگر راهم انتخاب نمایید .

          با کمی دقت می توانید پانورامای عمودی هم کار کنید ، من برای پانورامای اولی 3 تصویر گرفتم که عبارتند از :

 

 

          اگر دقت کنید این تصاویر طوری درهم ادغام شده اند که محل ترکیب بندی بهیچوجه مشخص نیست ! ، برای پانورامای عمودی هم در جاییکه بودم از بالای سرم تا زیر پایم باز 3 عکس گرفتم به این حالت ( بنا به دلایل فنی تصویر پایینی شماره یک به حساب آمده است ) :

 

 

اگر فقط به یک کادر اکتفا میکردیم می بایستی چنین عکسی میگرفتیم :

دوستان اگر در مورد مطلب فوق سوالی داشتید در خدمتتان خواهم بود انشاءاله

شاد و زیبا و خنده رو باشید !

/ 16 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی واقعا اطلاعات مفیدی در اختیار ما دوستان قرار گذاشتید حتما در اسرع وقت امتحان میکنم [قلب]

مجتبی شیرازی

آقای جاودانی یک سوال درقسمت پایین عکس ها سمت چپ که بر فرض مثال نوشته شده (وبلاگ من یک جوانه ام -عکس از حسین جاودانی ) این نوشته را از طریق برنامه فتو شاب انجام دادید یا نه اگر از طریق برنامه هست یک توضیح خلاصه بدید خودم امتحان کنم پیدایش کنم ممنون [لبخند]

علیرضا

سلام من چند روز پیش از بقل یه گلفروشی رد شدم و ازش پرسیدم که اگه برای گل هایی مثل حسن یوسف و ... که برای قرمز بودن به نور احتیاج داشته باشند و ازنور بی بهره باشیم چه کار باید کرد و جواب دادند : میشه از چای برای ریختن برخاک گل استفاده کرد خواستم بدونم که اینکار صحت داره یا نه

مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی حالا که زحمت کشیده اید در برنامه AcdSee توضیح خالاصه مختصر در باره نوشتن متن روی عکس بفرمایید [خجالت]

مجتبی شیرازی

آقای جاودانی منظورتان این نرم افزار هست acdsee photo manager

مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی خیلی ممنون از راهنمایی [گل]

فاطمه

سلام خوبین ؟ فلفلام در اومدن اما احساس میکنم رشدشون کنده . کاری باید انجام بدم ؟ راستی اینجا دمای هوا 10 هست اما هنوزم فلفلام به خواست خدا گل میدن !! ما شا الله

مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی حالا که دقت کردم سه گوشی موبایلی که در منزل داریم سونی اریکسون هست این ویژگی را دارا میباشد مدل گوشی c905 T650 K800 گوشی های ساخت شرکتهای دیگر را خبر ندارم [لبخند]

مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی شما درست میفرمایید من توجه نکرده بودم [چشمک][گل]