تکومای نارنجی

تکومای نارنجی درختچه ای است همیشه سبز ،سریع الرشد ،که بلندی آن به 5/3  تا  5/4 و پهنای آن به 5/2 متر می رسد . برگها مرکب که دارای 6 اینچ طول و 4 اینچ عرض ، هربرگ دارای 9 تا 11 برگجه می باشد . گلها بصورت دسته های انبوه و به شکل زنگوله ای و به رنگ نارنجی و نارنجی مایل به قرمز در فصول بهار و پائیز در انتهای شاخه ها پدیدار می شوند.

 

 این درختچه در شرایط نیمه گرمسیری و در معرض آفتاب کامل بهترین رشد و نمو را دارد نسبت به یخبندان حساس است . نسبتا متحمل به خشکی ،براحتی به وسیله بذر و قلمه ازدیاد می یابد . گلها برای پرندگان کوچک ،زنبورها و پروانه ها بسیار جذاب می باشند. کمی بعد از ظهور گلها غلافهای محتوی بذر ظاهر می شوند که ابتدا سبز رنگ و سپس قهوه ای می شوند و با رسیدن کامل شکاف برداشته بذر ها پراکنده می شوند. این گیاه بومی جنوب آریزونا می باشد در انواع خاکها رشد و نمو می کنند ولی بهترین محیط کشت برای آن خاکهای غنی از مواد آلی می باشد . هرس سخت در زمستان برای کنترل ارتفاع و شکل دهی ، در بعضی از مناطق از آن بعنوان پرچین استفاده می شود .

 

/ 4 نظر / 114 بازدید
حسین جاودانی

جناب دهداری نژاد سلام - این درختچه مگر همان پیچک اناری نیست ؟ مال ما هم دقیقا بهمین رنگ است که سال گذشته یک کارتن بذر برایتان فرستادم نمی دانم توانستید چیزی بعمل بیاورید یا خیر ! بهر صورت برای ما یک چیز کاملا عادی است.

زری

جناب دهداری این گل بصورت وسیع ساری در منازل استفاده می شود که به همین رنگ و زرد لیمویی دیده می شود من فکر کنم رونده باشه چون روی دیوار خونه ها یا برای پرچین مصرف داره به هر حال بسیار زیباست .اتفاقا دیروز چند تا عکس گرفتم که برای خانم مهندس می فرستم.

بهروز

با سلام .پیچ اناری با تکوما یک خانواده هستند اما جنس و گونه متفاوت دارند یعنی از 2 جنس متفاوتند. در ضمن گل پیچ اناری با اینکه نارنجی شکل هست رگه های قهوهای روی گلبرگ دارد.

بهروز

با عرض سلام مجدد . صرف نظر از مشخصات بوتانیک . گل تکاما کوچکتر از گل پیچ اناری هست