کونوکارپوس...Conocarpus erectus ... combretaceae

کونوکارپوس...Conocarpus erectus ... combretaceae

کونوکارپوس یا کنوکارپوس یکی دیگه از گیاهان فضای سبز مناطق گرمسیری هست که به اقلیم های گرم-خشک و گرم-مرطوب سازگاری خیلی خوبی داره و و بسیار هرس پذیر هست و البته مقاوم به شوری ، خشک ، بادهای داغ و آفتاب سوزان (یه جورایی همه تن حریفه نیشخند)

خوبیه کنوکارپوس رد فصل سرم، البته سرمای مناطق گرمسیری خزان نمیکنه و این خصوصیت نسیت به گیاه لوز ، مشعل جنگل ، چریش و یاس درختی یه مزیت عالی محسوب میشه.

 

 

این درخت تاج عریضی مثل مشعل جنگل نداره و اغلب رشد مستقیم داره...

این درخت رو میتوان هم تک تنه و هم چند تنه پرورش داده :

 

 

همانطور که در عکس بالا میبینید این گیاه توانایی زیادی در تولید تنه جوش روی تنه اصلی داره که باید در مواقعی که میخاییم درخت تک تنه پرورش چیدا کنه این تنه جوش ها را حذف کرد ... البته این تنه جوش ها از مزیت کنوکارپوس هم محسوب میشه چون میشه این درخت را به شکل پرچین و در توپیاری های استفاده کرد.

 

اخیرا من متوجه شدم این گیاه که اتفاقا طیف وسیعی از گیاهان فضاس سبز جنوب را در بر میگیره تاسیسات زیربنایی شهر مثل اسفالت و سنگفرشهای پیاده رو را خراب میکنه و این حالت رو در نقاط مختلف شهر بوشهر دیدم که باید راهکاری برای اون در نظر گرفت به نظر شما چیکار کنیم؟؟؟

1- جایگزینی با گیاه دیگه؟

2- ایجاد لایه های مقاوم و بتونی در پیاده روها تا ریشه ها نتونن نفوذ کنن؟؟

3-

عجب قدرتی داره ریشه های کنوکارپوس مژه

 

 

/ 14 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
javad2279

واییی این پیره مرد عجب قدرتی داره [تایید]

javad2279

میبخشید آقا پسر منظورم ریشه درخت بود [شوخی]

میثم ضرغامی

خیلی ممنون مطلب راجع به کنوکارپوس خیلی به من کمک کرد

بهروز

باسلام و خسته نباشید در خوزستان در فصل زمستان کنی کارژوس خزان میکند البته تعداد کمی از درختان در ضمن من یک سوال داشتم ؟ازدیاد این درخت به چه روشهایی انجام میشه؟

حمید سعیدی

شنیدم در کشورهای پیشرفته ترکیبی خاص به آسفالت اضافه می کنند که ریشه گیاه را تحریک به فرار از منطقه آسفالت بکند اما در جایی نخواندم.

محمد

من شنيدم كه از طريق قلمه هم تكثير ميشه!!! درسته؟؟؟ توي پست قبلي هم نوشتم ولي اينجا هم ميگم (كار از محكم كاري عيب نميكنه[نیشخند]) اگر ميشه عكسهارو با اندازه بزرگ برام بفرستيد.... ممنون از لطفتون[گل]

محمد

راستي يه كم در موردش بيشتر برام بگين.... بومي كجاست؟ به چه آفات يا بيماريهايي حساسه؟ ممنون

محمد

راستش من خيلي سرچ كردم ولي آخرش نفهميدم اين بابا كجاييه؟؟؟[گریه][گریه] [خنده]

محمد

باور كن يه روز رفتم همين گلفروشي هاي سر سه راه باغ زهرا ديدم چندتا نهال كنوكارپوس گذاشتن.... از صاحبش پرسيدم كه تكثيرشون به چه صورته؟ گفت با قلمه[تعجب] بعد گفت تو استان بوشهر كسي توليد نميكنه[تعجب] ما از اهواز مياريم... ولي راستش به حرف شما بيشتر اعتماد دارم[قهقهه][لبخند]

سعید

سلام خانم مهندس این درخت تا سرمای چند درجه رو تحمل میکنه؟ به نظرتون تو قم میشه کاشت