آپتنیا یا ناز یخی

نازیخی بومی جنوب آفریقا هست اما الا در تمام مناطق کره زمینی دیده می شود.

گیاهی ترد و گوشتی هست.برگها و ساقه این گیاه آب زیادی در خود ذخیره می کنند و بر روی برگها هم کرک های کوچکی که قابل لمس هست می توان دید.

فرم رشد این گیاه به ورت خزنده هست و میتوان از آن به عنوان گیاه پوششی استفاده کرد. من این گل را بیشتر به صورت گلدانی در گلفروشی ها دیدم که به صورت گلدان آویز استفاده شده است.

 

 

گلهای جذاب و قرمز رنگی دارد و گلبرگ ها نخی شکل هستند و برای حشرات به ویژه پروانه ها بسیار جذب کننده است. گل ها در حضور نور خورشید باز می شوند و در هنگام غروب بسته می شوند. در طول بهار و تابستان گل می دهد.

 

 

درسته گفته میشه در حضور نور خورشید گلها باز میشه اما این موضوع الزام نمیکنه تو نور مستقیم آفتاب بزاریم اتفاقا این گیاه بهتره تو سایه نگهداری بشه.

در باغ های صخره ایی نیز می توان کشت کرد.

نیاز به خاک سیک شنی با زهکش خوب دارد.البته در خاکبرگ تنها هم بخوبی رشد می کند.

 

 

منبع *

/ 16 نظر / 140 بازدید
نمایش نظرات قبلی
fairy

سلام گل یخ من زرد شده... آیا هیچ راهی نداره تا دوباره حالش خوب بشه :(

fairy

ممنون به خاطر پاسختون، فکر می کنم سرمازده شده... یعنی دیگه خوب نمی شه؟

eli

سلام و خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون، خیلی عالیه. من تا چند هفته پیش متاسفانه اصلا فرصتی برای گل و گلکاری نداشتم، برای همین هیچ اطلاعاتی هم ندارم در این زمینه[ناراحت] از چند روز پیش چندتا گلدون خریدم و گذاشتم رو تراس.همین گل ناز یخی هم خریدم.می خواستم در مورد نگهداریش بدونم، اینکه چقدر آبش بدم و تو آفتاب مستقیم بذارم یا سایه؟بعضی از ساقه های بلندش شکسته، اونا رو همینطوری فرو کنم تو خاک باز در میاد؟ ممنون میشم اگه یه راهنمایی کوچکی به من بکنید.

fateme

Salam man taze in giyah ro khridam,man tu terase khune negah dari mikonam chon teras ru be shomale ziyad aftab gir nist, har ruz ham ba spray ruye khak ro khis mikonam vali nemidunam chera bargash zarde va yekam pelaside shode!!

یاسین

سلام خانم مهندس من یک شاخه ناز یخی با ریشه از دوستم گرفتم تو خاک کاشتم چند تا برگ در اورده حالش خوبه فعلا تو بالکنه افتاب نمیگیره بعضی روزها باد شدید میاد میترسم اذیت بشه گاهی هوا خیلی سرد میشه به نظر شما جاشو عوض کنم البته هوای شمال به زیر صفر نمیرسه یعنی یخبندان نداریم

یاسین

افتاب بین ساعت یک تا چهار بعدالظهر اونم از پشت پنجره اشپزخونه داریم فقط همینجا افتاب میگیره بیرون تو بالکن افتاب نداره فقط نور میگیره

مامان رونی

از اطلاعاتتون استفاده کردم خیلی مرسی

آرنیکا

با سلام من یک گلدان ناز یخی دارم که اوایل رشد خوبی داشت اما گل نمی داد الان به گل دهی رسیده ولی ساقه هایش بسیار شل و برگهایش بی حال می باشند ساقهایش بلند شده اما برگهایش به دلیل پلاسیده شدن کنده شده اند در نور خیلی مستقیم نیست پنجاه پنجاه در نور و سایه است هر دو سه روز یکبار هم آبیاری اش میکنم لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانش هستم راستی خاکش خاک برگ و کمی خاک باغچه است.

آرنیکا

سرکار خانم فرشید عزیز از راهنماییتان واقعا متشکرم