سیـــزده بـدر !

          دختری پیر و پلاسیده و پوکیده و پوسیده و ترشیده و کوتاه قد و آبله رخسار، که از زشتی بسیار، بود لنگه کفتار و به دیدار، کند جلوه در انظار، چنان میوه لکدار، لبش چون لب دیوار و دهن چون دهن غار، کنون گشته پدیدار، در اطراف چمنزار، به صد عشوه و اطوار و نشسته است پری وار سر سبزه و بر سبزه گره می زند او تا که به وی رو کند اقبال و به صد عزت و اجلال، عروسی کند امسال و شود قسمت او از مدد بخت یکی شوهر نیک اختر و خوش منظر و خوش محضر و خوش گوهر و نیکو سیر و خوش قد و بالا و سهی قامت و زیبا و خوش اخلاق و فریبا و دل انگیز که هم ثروت و هم صحبت و هم صورت او در همه احوال برایش بشود مایه عیشی و نشاطی !

          هر که پابند خرافات بود ترسد از این روز که مشهور به نحسی است، ولی آگه از آن نیست که نحسی ز پی چیست، ز تقصیر گروهی است که از عاقبت اندیشی و تدبیر بدورند و گرفتار غرورند و از ایشان همه جا سر زند آن خبط و خطایی که شود مایه افسوس و ندامت، مثلا راه به هر جا که بری، جانب هر کس نگری، گشته بسوی سفری، در همه شهر بدین معتبری، کس نکند جلوه گری، چون به هر جا گذری، نیست ز آدم اثری، گشته هر کس ددری. زین سبب از دزد، عجب نیست گر آید به سرای من و سرکار و کند خدمت بسیار و برد مکنت سرشار و کند روز مرا تار و بدست تو دهد کار و کند کار تو دشوار، از آن روی که دزد از پی دزدی بود آماده و امروز بسی ساده بدین کار توان گشت موفق، که زن و مرد عموماً همه از شهر برونند و کسی نیست دگر توی حیاطی.

          این هم تندیس کلنل پسیان اولین خلبان ایرانی :

 

 

          ضمنا ، دوستان از شما چه پنهان که چند وقت پیش من هم گرهی زدم که خیلی گره بود ! البته به پیچک اناری ! که هنوز خوابه و از خواب زمستانی بیدار نشده !

          فکر میکنم این گره بخت تمامی افراد خانواده را باز میکند و حتی تازه ترین عضو خانواده یعنی آوینا خانوم را !

همیشه شاد و همیشه خوش باشید .

/ 5 نظر / 47 بازدید
روان مثل رود

سیزده تان بدر. خیلی وبلاگ قشنگی دارید. واقعا لذت بردم.

hadad

سلام سال نو مبارک من مدیر وبسایت برگ نیوز هستم برای حمایت از ما لینک ما را تایید کنید. در ضمن قسمتی در وبسایت طراحی شده با عنوان پست مهمان که شما می توانید مطالب مربوط به کشاورزی گیاهان دارویی خواص گیاهان کشت گیاهان و قرچها و... را با نام خود و لینک وبلاگ یا وبسایت خود ثبت کنید. با تشکر http://www.barg-news.ir/

فاطمه

سلام.عیدتان مبارک .سال خوبی شروع کنید ان شااله.[گل]

زری

سلام جناب آقای جاودانی نوروز شما خجسته باد[گل]امیدوارم سال خوبی داشته باشید.

مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی انگار همین دیروز بود که باهم دوست شدیم که زود گذشت [چشمک] دوستی که درس زندگی به من آموخت [قلب] امسال که شیراز روز 13 بدر و 14 بارانی شد و مردم خونه نشین شدند [نیشخند][لبخند]