سینگونیوم

اسم فارسی : سینگونیوم ، پنجه غازی

اسم انگلیسی : پنجه غازی Goose foot plant

اسم علمی : syngonium vellozianum

S.vellozianum  مترادف با  S.podophyllum

اسم خانواده : Araceae

سینگونیوم برگهای زیبای و خوش فرمی داره که به خاطر شباهتی که به پای غاز داره بهش میگن پنجه غازی.

زادگاه اصلی این گیاه آمریکای مرکزی هست.

از نظر نیاز نوری بگم که هر چتد به سایه مقاومه اما نیاز به نور غیر مستقیم داره تا برگهای خوشرنگ تری تولید کند.

برگهای سینگونیوم عمر طولانی و ماندگاری بالایی دارند اما گیاه در طول سال برگهای زیادی تولید نمی کند طبق چیزی که در منابع گفته حدود 6-7 برگ تولید میکند.البته من این گفته را زیاد قبول ندارم چون چیزی که من میبینم خیلی بیشتر از این حرفاست. من بعد از قلمه گیری چندتا از برگهایی بزرگ را جدا کردم و تو آب گذاشتم و توی طاقچه خونه گذاشتم خیلی قشنگ شده.

 

 

دامنه دمایی 15-21 هست اما خوب تو گرمای 50 درجه بوشهر و شرجی 95% هم زنده مانده و به خوبی رشد کرده و فقط برگها رنگ سبز خودشون را از دست دادند و در طول گرما تقریبا سفید شدند اما با خنک شدن هوا رنگ برگها برگشت.

این گیاه خاک خیلی سبک را می پسندد.ترجیحا خاکبرگ تنها یا ترکیبی از خاکبرگ و پیت و اگر خواستید پرلیت استفاده کنید.

سینگونیوم تولید ساقه های رونده ایی میکنه که در محل اتصال برگ به ساقه یعنی همان گره تولید ریشه های هوایی میکند که کار ما را برای تکثیر این گیاه آسان می کند. دقیقا کاری که من کردم.یک ساقه رونده را جدا گردم و به چند قسمت تقسیمش کردم.

 

 

 

 

همین ریشه های هوایی که بر روی ساقه رونده سینگونیوم تولید می شود می تواند جای دیگر هم مفید باشد مثلا شاید شما بخواهید گیاه را عمودی تربیت کنید . یک چوب یا لوله ایی که روی تنه آن خز پوشیده شده را در وسط گلدان قرار دهید و ساقه را به خزه ها تکیه دهید اینجوری ریشه ها در خزه های که البته هم باید مرطوب باشند رشد کرده و از آن بالا می رود.

سینگونیوم به اینکه خاک زیادی خیس باشه کمی حساس هست. یکی از روش هایی که پیشنهاد شده اینه که یک زیر گلدانی پر از سنگریزه زیر گلدان قرار دهید و اب توی آن بریزید و یا اینکه گلدا بزرگتی انتخاب کنید و گلدان حاوی گیاه را در آن بگذارید و حدفاصل دو گلدان را خزه بزارید و خیس کنید تا همیشه یک رطوبت ملایمی باشد. البته من که اینکارا نکردم و تقریبا هفته ایی یکبار بهش آب دادم و مشکلی هم پیش نیامده است.

 در اینجا قبلا از تجربه های تعویض گلدان و تکثیر سینگونیوم صحبت کرده ام.

 

/ 17 نظر / 212 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

با سلام ظاهرا ادرس ایمیل شما اشتباه است به هر حال اگر تا کنون دریافت نکرده اید اطلاع دهید. در ضمن بهتره 1 ایمیل به من بزنید تا از ادرس اطمینان حاصل گردد. mohsenali66@yahoo.com

نجمه

موفق باشیدعالیه

من این گیه رو دارم برگهاش خیلی کوچیکه رشد میکنه ولی برگهاش ریز وسفیده چرا سبز نیست راستی یه نمونه از این گل دیدم که مل پتوس ساقه رونده داره اون یه گونه دیگه ست؟

مهسا

من این گیاه رو دارم ولی توی آبه با یه عالمه ریشه ضخیم.حتما باید تو آب بکارم؟

هدیه

عالی بود ممنون

محمد

سینگونیوم گیاه بسیار زیباییست. من که به آن علاقه ویژه‌ای دارم. مطالبی که درباره نحوه نگهداری و تکثیرش نوشتین هم بسیار عالی بود و باعث شد دوباره یکی تهیه کنم و برم سراغ تکثیرش! البته من یه تجربه ناموفق در نگهداریش داشتم که باعث شد یک گلدون تقریبا ۳ ساله با ارتفاع تقریبی ۳۰ سانتی‌متر با حدود ۴۰ برگ از بین بره[افسوس] گلدونش کرم خاکی گذاشت و من کل خاکش رو از ریشه‌هاش تکوندم و ... طفلکی ظرف ۱۰ روز تموم شد.

فیروزه

با سلام من یه اپارتمتن دارم که 120 متر بالکن داره وتمام روز افتابه .میخوام گل وگیاه بکارم.نمیدونم چیکار کنم چی انتخاب کنم که مقاوم افتاب کرج باشه و ریشه بزرگی هم نداسته باشه من خودم عاشق گل یاسم نمیدونم میشه تو گلدون داشته.باشم.یا روزهای رونده اسمشون فکر کنم یاسمنه.یا گلدونایی که توش سبزیجات داشته باشم اگه منو راهنمایی کنید ممنون میشم

نجمه صالحی

میشه برای حشرات سفید که داخل پنجه گرگی وجود دارد راهنمایی کنید مرسی

مرضیه

سلام دوست خوبم من همیشه از وبلاگت دیدن میکنم و بهت حسودیم میشه که باغبان بیستی هستی راستش من یک قلمه از این سینگونیوم داشتم تا وقتی که توی آب بود خیلی خوب رشد میکرد تا اینکه به گلدان منتقل کردم اما برگاش داره زرد میشه و بی حاله یک روز در میون دارم آب میدم و اینجا هم هوا خیلی گرمه کنار پنجره تو هال گذاستم اگه کمکم کنی گل بیچاررو نجات بدیم ممنون میشم

سلام من این گل رو دارم ی قلمش توی آبه ولی نزدیکه یک ماهه که ریشه نداده وبرگهاش داره زرد و ساقش آبکی میشه چیکار کنم