آتش در کوهستان ( بنت قنسول تابستانه )

گونه آتش در کوهستان گیاهی است علفی دارای ساقه  سبز به ارتفاع 70 -90 سانتی متر و به ضخامت 3 5 میلی متر ، برگها متناوب ،لب دار ، به طول 2 -10 سانتی متر و عرض 1-4 سانتیمتر ، با لکه های نامنظم قرمز بر روی برگهای فوقانی که در فصل تابستان از جلوه خاصی برخوردار است ، گلها انتهایی ،زرد کم رنگ با 1-2 غده کوچک شهد ساز ،میوه کپسول سه لوپی با 3-4 میلیمتر طول و 5-6 میلی متر عرض و با سه محفظه درونی که هر کدام شامل یک بذر منفرد است. دانه ها به شکل تخم مرغ با رنگ قهوه ای تیره که دارای 2-3 میلی متر طول و در حدود 5/1 میلی متر عرض دارد. این گیاه به راحتی از طریق بذر ازدیاد می یابد.واریته های زیادی از این گونه وجود دارد البته من مطالب بیشتری در مورد این گونه گیاهی تهیه کرده ام که از حوصله بینندگان خارج است .

اولین با در سال 1367 تعدادی از بذر این گیاه توسط یکی از دانشجویان رشته پزشکی که همشهری من است و اکنون فوق تخصص چشم است دریافت نمودم .اکنون بصورت پراکنده در فضای سبز منازل شهرستان بهبهان وجود دارد . اینک از طریق بذر و قلمه  مشغول ازدیاد آن در سطح وسیع می باشم . با توجه به محدود بودن گونه های گرمسیری موجود در استانهای جنوبی کشور ، افزایش این قبیل گونه ها از اهمیت زیادی برخوردار است .

/ 2 نظر / 54 بازدید
زری

سلام آقای مهندس دهداری نژاد آیا صحت دارد که شیره این گیاه سمی است و هنگام قلمه زدن باید مراقب بود و برای جلوگیری از خروج شیره ومرگ گیاه باید با شعله کبریت انتهای ساقه را سوزاند ؟من شندیم کسانیکه حیوان خانگی دارند به دلیل سمی بودن آن نباید این گل را در منزل نگهداری کنند.

زهرا فرشید

این گیاه را قبلا تو خونه داشتین البته اون موقع من دبستانی بودم.حتما ازتون میگیرم.