فی جوآ

گلها دو جنسی ، در حدود 4 سانتی متر عرض به صورت تکی یا در خوشه ، گلبرگها مقعر،در خارج سفید، اما قرمز متمایل به ارغوانی در داخل ، پرچمها متعدد ، راست ،بنفش رنگ با بساک زرد طلایی . گلبرگها شیرین  ، ترد و خوشمزه  با طعم آب نبات که مصرف تازه خوری دارد. گرده افشانی به وسیله حشرات ،خصوصاً زنبور عسل صورت می گیرد . البته پرندگان نیز نقش دارند . در صورتی که گرده افشانی با دست انجام گیرد موفقیت صد در صد است.  میوه  فی جوا در پاییز می رسد میوه سبز رنگ و بیضی شکل و تقریباً به اندازه یک تخم مرغ است . طعم میوه شیرین و دارای بوی قوی و متمایزی است. این میوه غنی از ترکیبات ید محلول در آب است از این روی برای افرادی که با کمبود این عنصر مواجه اند منبع بسیار مناسبی می باشد . گوشت آن آبدار می باشد علاوه بر خام خوری در تهیه سالاد و مربا و کمپوت  کاربرد دارد. . همچنین از میوه در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

اگر چه این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد و نمو می کند ولی نیاز به حداقل 50 ساعت سرما در فصل زمستان برای میوه دهی خوب دارد. در مناطق جنوبی قفقاز در کشورهای آذربایجان و گرجستان از سال 1928کشت شده است .فی جوآ در دهه پنجاه شمسی وارد ایران شده و در استانهای شمالی در سطح محدود کشت وکار می شود دلیل ان هم ریزش میوه به محض رسیدن وخاصیت بسیار کم انبارداری آن است . گیاهشناس آلمانی آقای ارنست برگر به افتخار گیاه شناس برزیلی آقای دون داسیلوا فی جوآ  آن  را  فی جوا  نام نهاد .گاهی به عنوان درختچه ای زینتی یا به شکل پرچین در جنوب ایالات متحده کشت می شود . این گیاه به طیف گسترده ای از خاکها سازگار است مقاوم به خشکی اما نیاز به آب کافی برای تولید میوه است . من چندین سال است که نهال های آن را در مراکز تکثیر نهال شمال کشور می بینم ولی امسال برنامه دارم که تعدادی از آنها را خریداری و در مرکز فروش و عرضه کنم.   

/ 8 نظر / 57 بازدید
behrang

:صبح امروز کسی گفت به من !تو چقدر تنهایی !گفتمش در پاسخ : تو چقدر نادانی تن من گر تنهاست ، دل من با دلهاست دوستانی دارم همه از جنس بلور .که دعایم گویند و دعاشان گویم یادشان در دل من ، قلب من منزلشـــــــــــان

زری

سلام جناب آقای مهندس دهداری با تشکر[گل] از توضیحات بسیار کامل شما در مورد میوه ی فوجیا (نام آن در مازندران ) میوه ای خوشمزه است البته سلیقه ای است من خیلی دوست دارم بویی در دهان مثل داروی قرص مکیدنی ویکس دارد در اکثر باغ های مازندران کنار مرکبات کاشته می شود معمولا در زمان رسیدن مرکبات, فوجیا رسیده می شود.پاییز و زمستان میوه ی آن را برای فروش در بازار عرضه می کنند.[گل][لبخند]

ابوالفضل محدثی

سلام. شرمنده آقای دهداری که اینجا مطلبم رو نوشتم. ایمیل آقا مجتبی شیرازی که ندارم. گفتن تو گوچه های وبلاگ مهندس فرشید دیدنش گفتم پس پیغامم رو اینجا براش بذارم. سلام آقا مجتبی پارسال عکس سه تا از کاکتوس هایی که تازه پیوند زده بودی رو برام ارسال کردی گذاشتم تو وبلاگم. چندروز پیش یکی از دوستامم از نمایشگاه گل کرج یه کتاب در مورد کاکتوس ها خریده بود به اسم "دنیای شگفت انگیز کاکتوس ها" نوشته معصومه استکی و زهرا جابرالانصار اننتشارات مرز دانش. تو اون کاتب قسمت آموزش پیوند کاکتوسش از عکس یکی از کاکتوس هایی که شما پیوند زدی استفاده کردن (عکس رو از وبلاگم برداشتن) . اگه دوست داشتی این کتاب رو تهیه کن.

احمد کوتیانی

سلام. من تو جنوب تا حالا این درختچه ندیدم. آقای دهداری شما تو جنوب هم این گیاه دیدین؟ به نظرتون تو گرمای جنوب رشد میکنه؟

زینب حیدری پور

سلام.آقای دهداری من میخواستم بدونم میوه تازه از کجای اهواز میشه پیدا کرد.اینجا هر چی میکردم پیدا نمیکنم.الان دزفول مرکبات تازه پیدا میشه؟میخوام تازه تازه باشه.مرکبات یا هر میوه آبدار دیگه

زینب حیدری

آقای دهداری نژاد به نظر من خاک های بهبهان شور هست.این درسته؟خاک های دزفول چطوره؟؟اینجا از گیاهایی که سبز شده مثل کاکل و....بنظرم خیلی خیلی خاک اهواز شور هست.از دزفول میوه تازه تهیه کردم.

ح

مگه این گیاه توی بوشهر هم قابل پرورشه؟