چرا زاویه دید مهم است؟ کره‌ای سرسبز در خیابان

از سایت های محبوب من که روزی چند بار بهش سر میزنم سایت یک پزشک هست ، دیشب دیدم یه مطلب جذابی که تلفیقی از چند رشته مهندسی و از جمله کشاورزی و فضای سبز هست گذاشته که ترجیح میدم خود پست را کپی کنم اینجا تا شما دوستان هم لذت ببرید.

 

 

به عکس بالا نگاه کنید، در این عکس یک کره بزرگ عجیب و غریب می‌بینید، کره‌ای پوشیده از چمن که روی آن درختانی هم دیده می‌شود. این کره در بیرون خیابانی در فرانسه نصب شده. چنین به نظر می‌رسد که در قطب شمال کره که اندکی فرو رفته، دو بچه در حال بازی هستند.

چیز عجیبی است، کمی هم آدم شک می‌کند و حس می‌کند، چیزی درست نیست.

 

 

 

 

اگر از زاویه دیگر و نمای نزدیک‌تر اینجا را ببینید، فوری متوجه قضیه می‌شوید.

این کره کاذب، یک خطای بزرگ بینایی است که فرانسیس آبلانت -یک هنرمند فرانسوی- با هنرمندی و مهارت کار کرده است.

 

 

 

 


آبلانت، با هدف ایجاد پیوند بین طبیعت و مردم در محوطه یک خیابان دست به کار شد. او با انجام محاسبات دقیق، به زمینی به طول صد متر و مساحت ۱۵۰۰ متر مربع، پستی و بلندی داد.

 

 

 

۹۰ باغبان و تکنسین در ایجاد این کره کاذب به او کمک کردند و مقدار زیادی خاک و چمن در ایجاد آن مورد استفاده قرار گرفت. در ایجاد این خطای ادراکی، بیش از همه خطوط سفید بین چمن‌ها اهمیت داشتند که باید با دقت شکل داده می‌شدند.

 

 

کلا پنج روز تمام، صرف ایجاد این کره شد. مردم با رفتن روی چمن و عکس گرفتن، لحظات مفرحی را تجربه می‌کنند، چون به نظر می‌رسد که روی یک کره سبز ایستاده‌اند.

آبلانت پیش از این نیز سابقه ایجاد آثار مشابهی داشته است:

 

 

 

 

منبع

/ 11 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حدیث

عه یادم رفت دست بزنم پس حالا اینجا میزنم[دست][دست][دست] سووووووووووت[نیشخند]

ندا

سلام خیلی جالب و جذابه........[گل]

مهدی توکلی

سلام خسته نباشید خانم فرشید بازم من اومدم واقعا زیبا بود دستتون درد نکنه لذت بردم[گل]

الناز

مررررسی

حدیث

سلام مهندس از آرشیو مطلبی رو میزنی چیزی نمیاره مهندس من دوتا سوال دارم اگه جواب بدی ممنون میشم اگه گیاهی دچار کمبود آهن بشه میتونیم قرص آهنو توی آب حل کنیم بهش بدیم؟ گیاهی که دچار کمبو دمنیزیم شده رو باید چیکار کنیم نگی برو پست مربوط به منیزیمو بخون که رفتم خوندم اما راه حلشو نگفته بودی بعدشم مهندس عکسای درختچه کاغذی کم پر عکساش باز نمیشن نگی چند بار رفرش کن که رفرشم کردم ولی باز بشو نیس مهندس این گل کاغذی بو داره؟بوش چطوریاس؟ اگه بخوایم یه دیوار یه مترو بپوشونه چندتا شاخشو باید بکاریم؟اوووووه چقد سوال پرسیدم ببخشید مهندس همشو جواب بدیا[ماچ][قلب] مرسی مرسی

حسین جاودانی

سلام - خیلی خیلی عالی است هم فضای سبز سه بعدی و هم دقت و ظرافت و حسن انتخاب شما و هم مهارتتان در عکاسی که واقعا حرف نداره ! خدا قوت - حسین جاودانی از تبریز

حسین جاودانی

سلامی دوباره - منظور من هم این عکس ها نبود بلکه عکس هایی که از اختر ها و گهواره موسی و ... گرفته اید که فکر میکنم کار خودتان باشد و بالخص عکس های ماکرو که گرفته اید در خور توجه است .

حسین جاودانی

با عرض پوزش که امروز زیاد وقت ارزشمند شما را گرفتم ، من هم عکاسم و همیشه با گلها مانوسم و بهمین علت از کاکتوس های مختلفی که در گلخانه کوچکم دارم در موقع گل دهی عکس هایی تهیه کرده ام که در صورت لزوم برایتان تقدیم میکنم - کاکتوس ها عموما سالی یکبار و آنهم فقط چند ساعت گل میدهند و بهمین علت امکان عکسبرداری یا فیلمبراری برای عموم وجود ندارد و حتی یکی از انواع کاکتوس ها که اسم علمیش را نمی دانم ولی عکس آنرا گرفته ام سالی یکبار آنهم ساعت یک بعد از نصف شب تا ساعت 2 بعد از نصف شب گل می دهد ! فقط همین