عکاسان در سال ۱۹۴۶ چگونه عکس‌های‌شان را «فتوشاپی» می‌کردند.

تصویر زیر جلد این کتاب را نشان می‌دهد:

Retouch-3

ابزارهای مورد نیاز هم به نسبت زیاد بودند. از خط‌کش و قلم‌مو گرفته تا پارچه کتانی و پالت‌های رنگی و غلطک لاستیکی!

Retouch-4

Retouch-5

Retouch-6

در آن دوره برای crop کردن یک عکس واقعا قسمت‌های اضافی را علامت زده و می‌بریدند!

Retouch-7

Retouch-8

Retouch-9

و در آخر نمونه‌هایی از تصاویر آن دوران را پیش و پس از ویرایش می‌بینیم:

Retouch9

Retouch10

Retouch11

و بالاخره ادوبی فوتوشاپ در سال ۱۹۸۹ یعنی ۲۴ سال پیش و ۴۳ سال بعد از انتشار این کتاب عرضه شد و بسیاری از دردسرهای عکاسان و تصویرپردازان را کم کرد. برای دیدن تصاویر بیشتری از این کتاب می‌توانید به سایت CreativePro مراجعه کنید.

منبع (+)

/ 4 نظر / 39 بازدید
حسین جاودانی

سلام خانم فرشید - خسته نباشید - بخشی از این کار های عکاسی را ما هم انجام داده ایم ! ما عکاسی را از سال 1338 شمسی و معادل 1960 میلادی ! شروع کردیم ! با ابتدایی ترین وسایل ! و خدارا شکر امروز به یکی از بزرگترین لابراتوار های عکاسی استان آذربایجان تبدیل شده است.

غلامرضا

خانم فرشید کجا بودی؟ دلم برای پست های شما یه ذره شده بود

پیام

ممنون این عکس ها حس نوستالژیک من را تهییج می کند وقتی یادم می آد که بچه بودم و کتاب هایی قدیمی جزو وسایل مادرم بود و دستورالعمل های آشپزی بود و تصاویر اون مثل این تصاویر ویرایش شده بودند ..... این واقعیت که در آن زمان تعداد معدودی آدم که توانایی های هنری و تکنیکی داشتند می توانستند کارهایی انجام بدهند که از لحاظ بقیه مثل معجزه بودند خیلی جذاب بوده و باعث میشده کسانی که خیلی تبحر داشتند وارد این حرفه بشوند مثل این اتفاق در مورد موسیقی و خیلی هنر های دیگر بود اما الان به یمن کامپیوتر خیلی ها که فقط در اصل یک اپراتور ساده هستند وارد این کار ها میشوند و در این جماعت تشخیص یک هنرمند واقعی حداقل برای عامه مردم خیلی سخت می شه..........روزگار سختی بوده ولی هنرمندها شاید بهتر شناخته می شدند والبته بعضی موارد هم دیر

محمدرضا محمدی

من خودم تجربه روتوش رو دارم.زمان زیادی ازش نگذشت فکر کنم17-18سالی میشه(البته به صورت مبتدی).توی بندر کنگان عکاسی یکی از همشهریامون. البته یه روتوشکار حرفه ای این کار رو انجام میده و کار هرکسی نیست.خص.صا فیلمهای رنگی کار سختی بود. روتوش یه کار هنری محسوب میشد. همچنین رنگ کردن عکسای سیاه و سفی بود که کار هرکسی نبود.