محبوبه شب (بروز شد)

درختچه ای است  باشاخه های متعدد و همیشه سبز که به ارتفاع سه متر هم میرسد و در اکثر مناطق ایران دیده می شود.

در مناطق سردسیر معمولا در گلدان نگهداری شده در فصل سرد در گلخانه گذاشته می شود و در اوایل بهار تا اوایل پاییز در محوطه باز نگهداری می شود.

بهترین رشد و نمو را در مناطق گرم و مرطوب دارد ولی در مناطق گرم و خشک مانند استان ما  ( خوزستان) بهترین محل کاشت در زیر سایه درختان می باشد که سازگاری زیادی هم  با محیط سایه دارد .

در صورتی که در تابش مستقیم آفتاب کشت شود معمولا در تابستان مقدار زیادی از شاخ و برگ خود را ا ز دست داده ولی مجددا در پائیز رشد  می کند.

برگها ساده ، کشیده  و نوکدار به طول 8تا 15 و به عرض 3تا4 سانتی متر .

 

 

گلها در دسته های محوری ویا انتهایی ،لوله ای ،ورنگ گل در واریته موجود در خوزستان به رنگ کرم مایل به سبز در اندازه های نسبتا کوچک،اما بیشمار  ولی  با بوی  فوق العاده دلنشین ، که در شب تا فاصله های دوری به مشام می رسد.

بوی گلها با طلوع آفتاب کاهش میابد به نحوی که استشمام نمیشود.

این گیاه دارای دو دوره گلدهی است یکی در اوایل فصل پاییز و دیگری در اوایل بهار .

 

 

 

در موطن اصلی (قاره امریکا) به رنگ زرد و بنفش هم وجود دارد .

 

 

 

محبوبه شب در اکثر نهالستانهای خوزستان تولید انبوه دارد ولی متاسفانه مسئولین فضای سبز شهرها توجهی به این درختچه ندارند .

 میوه درخته محبوبه شب بسیار شبیه به شکوفه های مرکبات هست :

 

 

دیدن این سایت خالی از لطف نیست.

 

در مناطق مختلف کشور به روشهای متفاوتی این گیاه را تکثیر می کنند، مثلا در شهرستان  محلات دو روش برای ازدیاد این گیاه وجود دارد ، یکی در گلخانه هایی که تولید انبوه دارند معمولا در اواسط زمستان در قسمتی از گلخانه ،شاسی موقتی به ارتفاع 20 تا 40 سانتی متر احداث و آن را با ماسه آبرفتی رودخانه پرکرده و تعداد بسیار زیادی قلمه به ارتفاع 15تا20 سانتی مترو به ضخامتهای مختلف  تهیه و در روی ردیفهایی   با فاصله 20 تا 30 سانتی متر و فاصله روی ردیف 5تا10 سانتی متر میکارند.

در روش دیگر که بوسیله تولید کنندگان جزء انجام میگیرد در گلدانهای پلاستیکی (سطل های نمره 4 و 7) که  با ماسه نرمه پر شده اند تعداد حدود 20 تا 40 قلمه کاشته می شود،بعد از گذشت چند ماه و ریشه دار شدن قلمه ها ، آنها را از خاک در آوردهو در گلدانهای با سایز مختلف عموما نمره 17 یا 19 کاشته و بعد از چند ماه بفروش می رسانند.

اما روشهایی که در نهالستانهای استان خوزستان متداول است به این ترتیب میباشد که در بعضی از آنها تعداد زیای کیسه های پلاستیکی تولید نهال کوچک از ماسه نرمه یاخاک مناسب پر نموده درکنار هم بصورت ردیفی چیده و در هر کیسه یک یا دو قلمه فرو کرده و آبیاری انجام می شود حال ممکن است این کیسه ها در هوای آزاد یا گلخانه نگهداری شوند.

روش قدیمی دیگری که در بعضی از نهالستانها متداول است به این صورت است که دراواخر بهمن ماه در زمین   ،جوی و پشه هایی به فواصل 60تا75 سانتی متر احداث و قلمه ها رابه فواصل 20 تا30 سانتی متر در وسط پشته میکارند و در زمستان سال بعد آن را به صورت توپی از زمین در آورده در گونی پیچانده به مراکز فروش ارسال مینمایند.

در رابطه با محیط کشت قلمه من بشتر از آبرفت رودخانه ای (ماسه نرمه)استفاده میکنم ولی در بعضی از نهالستانها از خاکهای نسبتا سبک هم استفاده می شود ،مهمترین نکته در انتخاب خاک مسئله شوری و عدم استفاده از کودهای حیوانی است که باعث پوسیدگی قلمه ها خواهد شد .

در دوران دانشجویی ما در شاسی های نهاستان دانشکده که از تورب (پیت)خارجی پر شده بودنند قلمه میکاشتیم (سال 1358)

/ 14 نظر / 93 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابوالفضل محدثی

سلام به شته هم خیلی حساسه و تو بهار باید سمپاشی بشه تا برگ هاش جمع نشن ................... آقای کریمی فلفل رو به راحتی میتونید خزانه گیری و نشا کنید. ..................... [گل]

آرتا

[گل]

مجتبی شیرازی به آقا یا خانوم کریمی

دیگه برای کاشت بذر فلفل دور شده به دلیل اینکه در شیراز هستیم باید سه ماه پیش کاشت تا الان دیگه بزرگ شده باشه ولی اگر الان بکاری تا بخواد بزرگ بشه هوا دیگه سرد شده حالا میتونی بکاری تجربه کسب کنی به نظر من بزار سال دیگر البته هر جور دوست داری زیاد به حرف من تکیه نکن

حامد

ممنون از مطالب خوبتون در ضمن 3-4 روزی میشه عکسای سایت برام لود نمیشه !! اصلا هیچ عکسی دیده نمیشه

فاطمه موسوی پور

ببخشید زهراخانوم یک سئول داشتم برای مبارزه باشته که به این گیاه حمله می کنه بایدازچه سمی استفاده کرد تابرگ هاش دچارپیچیدگی نشه؟

reza

سلام متشکر از سایتتون خیلی عالیه من یک محبوبه شب دارم اما از نوع گلدانی اون و خیلیا ازم خواستن که براشون قلمه بزنم ولی متاسفانه نمیدونم کی و چطوری میتونم این کار رو بکنم. لطفا راهنماییم کنید. با تشکر

MRH

با سلام و ادب : چند مورد تجربی رو که به نتیجه رسیدم در مورد محبوبه شب عنوان میکنم : معمولا در این فصل که گیاه آماده میشه برای گلدهی ، اگر از سرشاخه ها سر برداری بشه ، گلهای بیشتری و در فاصله زمانی کمتری تولید میکنه . به هرس ریشه اصلا حساسیتی نداره و میتوان در فصل خواب زمستانی گیاه ، ریشه ها را دور تا دور برید و در گلدان کوچکتری کاشت . این امر باعث میشود تا شما گیاهی با ریشه کوچک و حجمی انبوه داشته باشید . کود حیوانی را بسیار دوست میدارد و در فصل رشد و بیداری به آب زیادی نیاز دارد . با سپاس

علیرضا

با سلام مجدد چند روزه که گل های محبوب شب تموم شده.می خواستم بدونم کی میوه میده؟

علیرضا

با سلامی دوباره ده روز پیش دمای هوای تهران هوا رفت زیر 10 درجه من هم محبوب شب رو آوردم توی خونه(حدود 20-22 درجه) حالا برگاش دارن زرد می شن.چیکارش کنم؟ داخل بالکن یه چارچوب درست کردم و اطرافش رو با نایلون کلفت پوشوندم.همه ی گلها رو اونجا گذاشتم. اما نمی دونم زیرش چند درجست؟به نظرتون اونجا مناسب تره یا تو خونه؟

مليكا

سلام مرسي ازمطالبی که توسایتتون گذاشتید. [لبخند]من یک گلدان محبوبه شب دارم که تازگی برگهاش زرد میشه و میافته وساقه اش هم بلنده با برگهای کم که زیاد سرحال هم نیستند.لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم که گلدونم شاداب بشه وگل بده ؟خیییییییلی ممنوووووون