آلوئه ورا و دانه گرده

طول پرچمها و مادگی تقریبا دو سانتیمتر هست، بساکها حاوی گرده هستند که وقتی شکوفا میشن گرده ها روی کلاله قرار می گیرن و جوونه میزنن و از مسیر خامه مادگی عبور کرده و وارد تخمدان شده و نهایتا جنین رو تشکیل میدن و بذر شکل میگیره. خیلی جالبه که یک دانه گرده با قطری در حد میکرون میتونه این مسیر چند سانتیمتری رو طی کنه. به عکسهای زیر توجه کنید .

این تصویر یک بساک هست که پاره شده و بقایای دیوار ه بساک و دانه های گرده آزاد شده رو میبینید. البته این عکسی هست که در شرایط آزمایشگاه گرفته شده، یعنی دانه های گرده به جای کلاله در شرایط مصنوعی شبیه کلاله جوونه زنی کردن و شروع به رشد کردن.

این هم عکس یک دانه گرده که جوونه زده و لوله گرده رشد کرده. حالا حساب کنید که این دانه که با چشم معمولی دیده نمیشه باید تا دو سانتیمتر رشد کنه!

شکل دانه گرده گیاهان مختلف هم متفاوته مثلا تصویر زیر دانه های گرده گل ختمی هستن.

این هم تصویر دو گونه دیگه از این گیاه که دارم:

 

/ 10 نظر / 80 بازدید
زری

سلام نیکی جان دست شما درد نکنه مرسی اطلاعات خوبی از آلوورا معرفی کردید.[گل] از پست جدید معلومه امتحان تمام شد.انشاالله موفق باشید.[لبخند]

حسین جاودانی

خانم محمدی خسته نباشید - تشکر از مطلب بسیار جالب و خوبتون - ولی باید عرض کنم که این گیاه فقط در مناطق گرمسیر نیست که گل میده در همین تبریز سردسیر هم هرساله آلوئه را ما گل میده !

فرشته

سلام مرسی قشنگ بود. من نمیدونم کدوم گونه الوورا بر ای پوست خوبه و به پوست باید مالید.چون انواع زیادی ازش دارم همه هم گلهاشون همینطور خوشه ای و رنگهای مختلفه. برگهاشونم بعضیها کوچکتر و بعضیها بزرگتر و رنگهای مختلف هست.ممنون اگر راهنمایی بفرمایید.

علی

با سلام خانوم محمدی تا جایی که من در مورد آلوئه ورا میدونم رقمی ای که شما عکسش رو گرفتی برای سوختگی ها و زخم ها کاربرد داره و احتمالا منظور فرشته خانوم استفاده برای مرطوب کردن پوسته که در اون صورت استفاده از رقمی که خال کمتری داره و برگ هاش پرآب تره توصیه میشه در این رقم وزن برگ ها حتی به بیشتر از 1 کیلو هم میرسه و برگ های حسابی آبدار و گوشتی ای داره

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس محمدی ممنون از مطالب مفید آلو ئه ورا ما هم گل کرده گلهای زیبایی هم داره گلهای شما زرد رنگ هست گلهای ما قرمز رنگ [لبخند]

سحر

سلام خانم محمدی ممنون از پست زیباتون اینجا توی بوشهر قیمت گلدون آلو ورا حدود 3-4هزار تومنه فکر کنم به علت فراوونیش باشه

ستاره

پس گلدون من چرا گل نمی ده؟؟ قهوه ایم شده :( از روز اولیم که گرفتمش تا حالا رشدم نکرده :( از اهوازم هستم

گل سرخ

آلوئه ورای من هم از همین گونه است؛ کلی پاجوش داده ؛ ایشالا امسال گل بده.[گل]

منصور

با سلام معمولا چند وقت بشه به گل میره؟

فرزانه

سلام.چند وقت پیش روی خاک گلدون آلوورا یه چیزای شهد مانندی دیدم.دیروز یکی از برگاشو بریدم استفاده کردم چند ساعت بعدش دیدم یه کرمی که اسمشم تو اینترنت زده بود لیسه نشسته بود روی جای بریدگی.من این گل رو تازه خریدم.حدود دوهفته ست.سرحال و خوبه سه تا پاجوش هم داده.نوشته بودید کرم ها می تونند مفید باشن.آیا در مورد این گونه هم همینه یا اینکه آفته و باید از بین بره؟