گـــزارش پاییـــزی گلهــــا !

          این گیاهان هاورتیا دختــری هم میدهند که توضیحات لازم را خانم فرشید در پست های قبلی داده اند و در صورت لزوم باز هم از اطلاعاتشان استفاده میکنیم :

 

          حتی این کوچولو هم نسبت به این مسئله کنجکاو شده و میخواهد از آن سر در بیاورد !

 

 

          بقیه گلها را هم تماشا کنید ، گل های کوکب امسال واقعا محشر کردند :

          این رز رنگ جالبی در مراحل مختلف شکوفایی دارد ، در حالت غنچه قرمز پررنگ و در مرحله بعد برنگی که می بینید در می آید و بعد از شکوفایی کامل زرد و سفید می شود :

          رزی دیگر :

          گل کاغذی پرپر را قلمه زدیم و اولین گلش را چند روز است نشان می دهد :

          ختمی ژاپنی قرمز پر پر گل داده ولی زردش هنوز گل نداده است :

          چندی پیش که از ( بگونیا رکس ) قتمه میگرفتم یکی از برگ ها را که افتاده بود در سطح خاک گلدان کاشتم و این گیاه کوچولو بعمل آمد :

          شمعدانی پاکوتاه را هم خیلی دوست دارم با قدی خیلی کوتاه و گلهای درشت و تنوع رنگ بیشتر ، مخصوصا مثل این گل که از بذر بعمل آوردم :

 

          این گل زیبا را نمی شناسم ، چندی پیش دو گونی خاک برگ از یکی از گلخانه های تبریز گرفتم و ظاهرا بذر این گل داخل همان خاک برگ ها به خانه ما رسیده و تا حالا دو نمونه از خاک بیرون آمده است و جالب است که اصلا برگ ندارد و تمامی ساقه ها فقط گل میدهند :

          این هم برگ انجیر ابلق ة تقدیم به دوستان عزیز :

          . . . و بالاخره گیاه فیلو دندرون که در تمامی شرایط اعم از بیـرون ساختمان و داخل آپارتمان ها - مقابل آفتاب مستقیم و یا روشنایی غیر مستقیم سازگار است :

          اگر فیلودندرون در مقابل آفتاب باشد قدی کوتاه خواهد داشت و برگهایش با فرمی جالب و عمودی کنار هم قرار میگیرند ولی اگر در نور غیر مستقیم بگذارید قد می کشد مانند این گیاه :

          من وقتی می بینم این فیلو دندرون با برگهای خیلی درشت و در عین حال فوق العاده لطیف هر روز بالا و بالاتر می رود ، خواه نا خواه به بالا بالا ها فکر میکنم . . . !

امیــدوارم آنکه در آن بالا هاست همیشه مواظب شما و ما باشد و ما را یک لحظه به حال خودمان رهــا نکند - آمین

/ 34 نظر / 176 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی یک امانتی ناقابل برایتان فرستادم [لبخند]

فاطمه

salam aghaye javdani khubin ? yadame bache k budam babam ye ruz ye re ghorse ahano tu ab hal kard bad rikht paye yas enghadr un sal gol dad ke bavaremun nemishod hala man in karo vase felfelam bokonam ????

فاطمه

سلام ببخشید زبان کامپیوتری که باهاش پیام دادم فارسی نداشت . ممنون .

مجتبی شیرازی

سلام آقای جاودانی ممنون [گل][گل][گل][گل]

كهزادي

صبــر (فرشید) ببـاید همه ارباب هنــر را تا ز یک بذر گلی شـاد و معطــر بــدر آیـد سلام ميگم حافظ هم ميان گل و بلبل قدم ميزدا.شما هم آخرش با اين باغچتون شاعر ميشويد موفق باشيد.

javad2279

سلام خیلی ممنون اقای جاودانی .من ساکن تبریزم حتما یک روز خدمت میرسم

آرزو

سلام ممنون لذت بردیم اما سوالاتی داشتم 1-بذر که الان در اتاق میکارم در سینی کشت گیاهچه می شود اما فقط در حد دو برگ اولیه و میمیرد 2-گلدان سینگونیوم را پشت پنجره گذاشته ام حالت آویز پیدا کرده اما من می خواهم برگهایش پهن شود و گلدانم پر به نطر برسد 3- نخل مرداب را وارونه جوانه دار کرده ام در چه خاکی بکارم و ایا برگحای انرا که کوتاه کرده ام الان کاملا قطع کنم و بعد بکارم یا با همین برگها بکارم ممنون از حوصله و دقتتان

سلام اون گل زیبایی که نمی شناختید و در خاک برگ بذرش بوده رو اگه اشتباه نکنم گل جالیزه.که در واقع یک نوع آفت محسوب می شه.[نیشخند]

کیومرث

orobanche  aegyptiaca اونی که اسمشو نمیدونید گل جالیزه از نوع مصری

ندا

سلام عزیزممممممم والله اون گیاهی ک گفتین بذرش بوده خیلییی شبیه دیجیتالیس هستش ... همون گیاهی که ازش دی گوکسین مییگرن ... من داروسازم و یادمه زمان دانشگاهیم این گیاه رو زیاد دیده بودم اگگه ساقه گرد داشته باشه و چهارگوش نباشه میشه حدسمون قوی تر بشه ...