بریفیلیوم یا برگزا ( بروز رسانی شد)

برگزا گلهای زیبایی دارد که شامل یک ساقه گلدهنده بزرگ با گلهای واژگو است.من تو گلفروشی ها بارها گلدهی آن را دیده ام و یه رنگ قرمز - صورتی -نارنجی و سفید است.

 

 حواشی برگ این گیاه را ببینید که جوانه های کوچکی دارد که می تواند با قرار گرفتن بر روی خاک مرطوب ریشه های خود را در خاک فرو برده و یک گیاه جدید را به وجود آورد.

 

 

 

 اگر کسی این گیاه را دارد خوشحال میشم تجربه های خودش را در بخش نظرات درج کنند.

از اینجا به بعد را از زبان آقای جاودانی بشنوید.

beriphyllum (گیاه اشک، بریوفیلوم)

بریوفیلوم یکی از اعجاب انگیز ترین گیاهان است که از حاشیۀ برگ های خود، همانند اشک چشم، گیاهان جدید را روی زمین می اندازد و بدین ترتیب بقای نسل خود را تضمین می کند.

خانواده : کراسولاسه crassulaceae

نام علمی: Kalanchoë delagoensis

مبداء :ماداگاسکار

نام های رایج: گیاه لوستری ، مادر هزاران و مادر میلیون ها.

جنس : بیش از ۱۲۵ گونه را شامل میشود

Synonyms:

Kalanchoe tubiflora (Harv.) Raym.-Hamet
Beih. Bot. Centralbl. 29(2): 41 (1912)
Bryophyllum tubiflorum
Kalanchoe verticillata
Bryophyllum verticillatum
Bryophyllum delagoense

 جوانه های گیاه به این شکل هستند :

 

تجربیات من :

من دو نوع از این گیاه را دارم که از نظر خصوصیات ظاهری عینا مثل هم هستند که یکی را در تصویر بالا نشان دادم و برگهای باریکی دارد و دومی  این گیاه است ، با برگهای پهن :

 

وقتی که جوانه ها روی خاک افتادند بلافاصله شروع به رشد می کنند و بهمین علت بنظر من روش خاصی برای تکثیر ( حداقل در منطقه ما - تبریز ) لازم نیست و الان قسمتی از سطح باغچه و تمامی گلدانهای نزدیک به این گلدان ها ، انبوهی از این گیاه را در خود دارند :

 آب و رطوبت نسبتا زیاد لازم دارند و هم در مقابل تابش آفتاب در فضای باز یا داخل آپارتمان سازگاری نشان می دهند .

زمان گل دهی معمولا اواخر پاییز تا آخر زمستان است ، گل هر دو گونه از گیاه عینا مثل هم هستند و چون گلدهی به فصل سرما میخورد لذا پایداری گلها زیاد است و هر آذین گل معمولا چندین ماه گلهای زیبایی را دارد :

 

 البته علاوه بر گل های زیبا ، برگهای آن نیر مانند گل ، خوش فرم و جالب هستند :

 

 

 اگر محیط ، رطوبت لازم را داشته باشد ریشه هوایی هم میزند :

اطلاعات زیر مربوط به سایت های مختلف است که در اینجا گردآوری شده است :

نوع : نیمه درختچه ، به ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر و در بعضی گونه ها تا یک متر میرسد .


برگها: متناوب ، گوشتی ، آبدار ، به اشکال مختلف با لبه های دندانه دار یا صاف ، به رنگ سبز خاکستری یا سبز دریایی


گلها : بشکل ستاره یا لوله هستند، همگی با هم در بالای ساقه جمع میشوند. رنگ گلها زرد ، سفید ، صورتی ، صورتی متمایل به عنابی ، نارنجی کمرنگ ، قرمز یا هاله های مختلف از ارغوانی .


فصل گل : معمولا در زمستان یا اوایل بهار است ولی بعضی از گونه ها تحت شرایط و مکان کشت در زمانهای دیگر هم گل میدهند.


موارد استفاده : بعنوان گیاه زینتی خانگی و یا اینکه آنرا در هوای آزاد در مناطق گرم و ملایم میتوان کشت کرد.


موقعیت : این گیاه بایستی در مکان آفتابی باشد .


خاک : مخلوطی از یک قسمت خاک باغچه ، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک کلوخ به اضافه یک مشت گرد استخوان برای هر گلدان.


طرز کاشت : گونه هایی از کالانکوئه که در زمستان گل میدهند بایستی در زمستان تعویض گلدان شوند. گونه های دیگر را میتوان به محض ظهور غنچه تعویض گلدان کرد.


تکثیر : کالانکوئه را میتوان با بذر زیاد کرد که این کار نیاز به تخصص دارد.بعضی از گونه ها را میتوان بوسیله قلمه در خرداد و مرداد ماه تکثیر کرد . قلمه ها را ۲ تا ۳ روز در آفتاب قرار دهید تا خشک شوند ، سپس آنها را در گلدان حاوی خاک شنی داخل کنید.

گیاهشناسی: گیاهان این تیره بیشتر مخصوص مناطق گرم و خشک بوده و بصورت علفی پایا هستند و قاعده ساقه آنها مختصری چوبی و دارای برگهای گوشتی می باشد. گل آذین گرزن است گلها منظم و با فرمول گل n کاسبرگ و n گلبرگ وn+n پرچم و n برچه می باشد که n از ۳ تا ۳۰ متغیر است. کاسبرگها آزاد و به رنگ سبز و گلبرگها رنگین و برچه ها آزاد و منطبق با گلبرگها است. تخمدان تحتانی می باشد . در بافتهای برگ و ساقه آنها آب و اسید آلی ذخیره می شود.

منشا کالانکوئه: آفریقا و هندوستان می باشد و ۱۰۰ گونه شبه درختچه ای شناخته شده که به طول ۱ متر است ولی در گلکاری از ارقام پاکوتاه که ۴۰-۳۰ سانتیمتر است استفاده می شود.

گیاهی آپارتمانی است و در گلدان سریع رشد می کند و تکثیر می شود. گیاهی مقاوم است گلدهی آن طولانی و در صورت جدا کردن گلهای خشک از گیاه تا ۴ ماه گلدهی می کند.

در مناطق معتدل گلدان یا قلمه های ریشه دار را در محل آفتاب گیر یا سایه آفتاب نگهداری می کنند تا زمان گلدهی طولانی شود. برگهای مقابل و دندانه دار و بوته کرکی و مخملی دارد و حالت زیبایی به گیاه می دهد.

خاک را سالی یکبار عوض می کنند.

گونه های کالانکوئه:

۱٫ kalanchoe blossfeldiana : به طول ۴۵-۲۵ سانتیمتر – گل قرمز چتری روی شاخه های بلند- برگ سبز تیره با حاشیه قرمز- در گلخانه معتدل گلدهی در اواسط زمستان صورت می گیرد و چند ماهی بطول می انجامد.

۲٫ kalanchoe beharensis : زمان گلدهی کوتاه می باشد و از بهمن تا اوایل بهار است که گل صورتی ریز در اوایل بهار روی شاخه های کوتاه ظاهر می شود بوته زیبا همراه کرکهای بنفش دارد.

۳٫ kalanchoe tomentosa : این گونه به ندرت گل می دهد و به خاطر برگهایش پرورش داده می شود.

۴٫ kalanchoe marmorata : بطول ۶۰-۵۰ سانتیمتر است و به ندرت گل می دهد و گل آن سفید رنگ که از اسفند تا اردیبهشت ظاهر می شود. برگها سبز رنگ همراه پوشش موم و براق است لکه های قهوه ای نیز روی آن دیده می شود.

۵٫ kalanchoe grandifo : بطول ۶۰-۵۰ سانتیمتر است و پابلند می باشد گل آن زرد و درشت است و برگ سبز مایل به آبی دارد.

۶٫ kalanchoe milloti : شاخه های پرانشعاب کرکدار و برگهای قاشقی و گوشتالو با حاشیه موجدار دارد.

۷٫ :Bryophyllum sp نوع دیگری از کالانکوئه می باشد و از نادر گیاهانی است که خود به خود به روش غیرجنسی تکثیر می شود. در روی هر یک از دندانه های برگ عضو کوچکی از گیاه که در حقیقت یک جوانه پوشیده از چند برگ بسیار کوچک است تشکیل می یابد و در اطراف برگها حالت خاصی را به وجود می آورد. این اندامها را جنین برگی می گویند که پس از تکامل از پایه مادری جدا شده و در سطح خاک پراکنده می شود که اگر مرطوب باشد شروع به رشد می کند.

بریوفیلوم

تکثیر کالانکوئه:بذر، قلمه برگ، قلمه ساقه

خاک مخصوص قلمه : یک قسمت پیت + یک قسمت خاکبرگ یا کمپوست + دو قسمت ماسه نرم

میزان ماسه به این دلیل بیشتر است که به پوسیدگی حساس است.

این اطلاعات مربوط به سایت شهرداری تهران است و این اطلاعات را برای این گیاه  بکار برده است :

 

تکثیر رویشی در گیاه آپارتمانی Mother of thosands

برخی از گیاهان به طریق غیرجنسی و با ایجاد جوانه ، تکثیر می یابند.اما در مورد گیاه آپارتمانی Mother of thosands این نحوۀ تکثیر باز هم ویژه تر شده است. گیاهچه هایی در لبۀ برگهای گیاه مادری ظاهر می شوند که خود هر کدام به گیاهی کوچک و مستقل تبدیل شده ، سیستم آوندی آن ها از گیاه مادر جدا می شود و پس از جدایی کامل و افتادن بر روی خاک به سرعت گسترش می یابند.

این گیاه توانایی تولید دانه های قابل رویش نداشته و فقط از طریق همین گیاهچه ها تکثیر می یابد..محققان دو ژن STM  و LEC را در گیاه Mother of thosands و وابسته های نزدیک آن بررسی نمودند.
 STM رشد جوانه و LEC تولید بذر را کنترل می کند. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که حضور STM در برگ برای تولید گیاهچه ضروری بوده و)  LEC1 LEC ویژۀ گیاه Mother of thosands ) علاوه بر دانه در برگها نیز فعال می شود.
وقتی محققان 1LEC  را وارد ژنوم گیاهان دیگر نمودند، آنها قدرت تولید دانه های قابل رویش را، از دست دادند.
به نظر می رسد Mother of thosands توانایی تولید مثل جنسی و تولید دانه را نداشته اما بخشی از فرایند تولید جنین(گیاهچه) به برگها منتقل شده است.
این یافته را می توان به عنوان یک روش تولید مثلی، در اصلاحات ژنتیکی بکار برد.

 ضمنا این گیاه را در بعضی از سایت ها بنام کالانگوئه پرزدار معرفی کرده اند.

 

برگهایش پرز دار و بسیار لطیف و زیباست با وجود اینکه حدود 10 سال است این گیاه را دارم و در شرایط متفاوتی هم نگهداری و بررسی کرده ام ولی تا امروز گلش را ندیده ام ، داخل آپارتمان هم با روشنایی زیاد حتی بدون تابش آفتاب می تواند زندگی کند .

ارتفاع گیاه  حداکثر در این منطقه 20 - 25 سانتیمتر است .

/ 15 نظر / 286 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

آقای جاودانی دست شما هم درد نکنه بایت عکسها و اطلاعات و همچنین خانوم مهندس فرشید [قلب]

مجتبی شیرازی

مادر بزرگ من هم حدود چند ماهی هست این گیاه را خریده حالا دیگه اسمش را بلدشدم با کمک شما [گل]

مجتبی شیرازی

آقای جاودانی از علی آقا هم خبری دارید اگر اسمش را درست گفته باشم دیگه ندیدم بیاد نظر بزاره

..........

سلام. مرسی که بهم خبر دادید.[گل] یه دنیا ممنون

shanbeh

وبلاگ بسیار زیبا و آموزنده ای دارید. خیلی استفاده بردم. به وبلاگ یکی از دوستانم سری بزنید. http://www.worldcactus.blogfa.com موفق باشید.

ندا

سلام نوعی از این گیاه رو دارم که به گل نشسته و خیلی جالبه و گلاش شبیه سایر عکس های گلهای این خانواده نیست عکسشو چطور بفرستم واستون؟/

شروین

من هم از این گیاه دارم ولی مشکلی که باهاش دارم اینکه ساقه اش حال که بلند شده خم می شه و نمی تونم اون رو صاف نگه دارم. چی کار می تونم بکنم؟ ساقه بلند شده رو ببرم چی میشه؟

فرخنده

سلام.چه قدر خوشحال میشم وقتی علاقه ات رو به رشتمون میبینم.مطالبی که میذاری عالی ان...

مهسا

با عرض سلام من از این گونه ی گیاهی که شما با نام کالانگوئه پرزدار معرفیش کردید دارم از آستارا و با نام گل لب ماتیکی خریداری کردم و در شیراز ازون نگهداری کردم اما بعد از سه سال رشد بسیار کمی داشته و می تونم بگم حدودا سه یا چهار برگ جدید بیشتر نداده و ارتفاعش حدودا 7 سانتی متر است در حالی که با شرایط آب و هوایی کاملا سازگار شده و کاملا سلامت خودشو حفظ کرده اگه ممکنه منو راهنمایی کنید چگونه به رشد بیشتر این گیاه کمک کنم

مهدی

خوب بود ممنون از مطالبتون