قلمه گیری برگ انجیری

نکته : هرگز اجازه ندهید که ساقه گیاهان آپارتمانی شما اینقدر بلند و بدقواره شوند اونم در شرایطی که برگ ندارند.

این گیاه باید از 20 سانت بالای ریشه قطع شود و به قطعات بیست سانتی قطعه قطعه شود. اصلا از هرس هراس نداشته باشید چون تمام ساقه این گیاه پوشیده شده از ریشه های هوای است که فقط لازمه در خاک قرار بگیریند تا رشد کنند و گیاه جدید به وجود آورند.

ریشه های هوایی رو ساقه را از نزدیک ببینید.

 

 

 

در عکس زیر جاهایی که علامت به اصطلاح ضربدر می بینید نیشخند یعنی این برگها باید بریده شوند.نقاطی هم که خط هست در واقع محل های قطع شاخه و قلمه گیری هست.

آن قسمت از شاخه که در گلدان اصلی با ریشه می ماند باید حتما خاک آن عوض شود. البته به هیچ وجه گیاه از گلدان خارج نشود بلکه کافیه خاک هایی رویی از گلدان خارج شود و خاکبرگ جدید جایگزین گردد و به مرتب آبیاری شود تا گیاه برگ های جدید تولید کند.

قلمه های تهیه شده که بدون برگ هستند را در خاکبرگ قرار دهید به این ترتیب که روی سطح خاک شیار باریکی ایجاد کنید و قلمه را جوری در خاک قرار دهید که ریشه ها به سمت پایین باشند و روی آن خاک بریزید و مدام آبیاری کنید تا بعد از چندماه برگ های جدید از خاک خارج شوند.

دو قلمه برگداری که حاصل جوانه های انتهایی هستند را تا آنجا که میشود در خاک فرو ببرید تا فقط برگها روی سطح خاک قرار بگیرند.

 

 

در تمامی مراحل فقط از خاکبرگ استفاده شود نه خاک دیگه ایی.

اگر در منطقه ایی هستید که هوا سرد هست حتما این عملیات را در مکان سربسته انجام دهید و بیرون از منزل نبرید.

___________________________________________________________________

پاسخ به سوالت آقا مهدی :

1- بهار یعنی زمانی که دمای محیط به 25 درجه سانتی گراد رسیده بهترین زمان برای قلمه گیری و کاشت بذر گیاهان هست. اما از آنجایی که گیاهان آپراتمانی اغلب بومی مناطق استوایی با اقلیم گرم و مرطوب هستند بهتر هست که دقت کنید حتمااا سردی هوا کاملا برطرف شده باشد و یا راه بهتر اینکه در منزل این عملیات را انجام دهید.

2- خشبی یعنی چوبی پس نیمه خشبی میشه نیمه چوبی. نیمه خشبی حالتی از ساقه هست که نه اینقدر چوبی شده که خم نشود و نه اینقدر علفی هست که سبز باشد و با فشار کمی خمیده می شود.

/ 14 نظر / 128 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

سلام واقعا انتظار چنین مطلب کلی نداشتم خیلی شرمنده شدم راضی نبودم اینهمه وقت بزارین. فقط می تونم بگم گل کاشتین در حد تیم رئال

منصور

http://dw4.convertfiles.com/files/0615054001336117666/bamboo.zip

امیدپودینه

سلام: وبلاگ خیلی خیلی خوبی دارید انشاءالله موفق باشید. سری به ما هم بزنید امیدپودینه دانشجوی کارشناسی ارشد زراعت

ابوالفضل محدثی

سلام خیلی خوب توضیح دادید مخصوصا جاهای برش و قطع کردن برگ ها ممنون[گل]

حسین جاودانی

خیلی عالی - ضمنا تمامی این مطالب در مورد فیلودندرون هم صادق است اونهم ریشه هوایی مثل این دارد .

نوید صالحی

سلام. یه سوال ، برگ انجیری ، سینگونیوم ، دیفن باخیا کدامشون رو میتونیم تو هوای جنوب مثل بوشهر و بندرعباس بیرون از آپارتمان و تو حیاط نگه داشت؟ البته جایی که من مد نظر دارم زیر ایرانیته و سه طرف اون هم دیواره و نور مستقیم به هیچ وجه نمیگیره.

نوید صالحی

ممنون از پاسختون. تو حیاط باشن بهتر از این نیست که تو اتاقی باشن که کولر گازی روشنه؟

نوید صالحی

راستی یه اتاق داریم که کولر نداره نور جنوب هم میگیره ولی خیلی گرمه اونجا میشه گذاشت

نوید صالحی

خیلی خیلی ممنونم از پاسخ و راهنماییتان

حامد

با سلام و خسته نباشید میشه روش تکثیر آکنوما رو هم بگید؟ یه تیکه از آکنومای ابلق من از ریشه جدا شده که الان موندم اینو چجوری تو خاک بزنم که خراب نشه؟ بزارم توی آب که ریشه بزنه؟ یا اینکه بزنم توی خاکبرگ؟